Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 grudnia 2021, 18:33

autor: Entelarmer

Chińskie karty graficzne mają być konkurencją dla układów Radeon i GeForce

Kart graficznych Nvidii i AMD wciąż brakuje na rynku. Najwyraźniej to szansa dla pomniejszych producentów pokroju firmy Innosilicon, która szykuje własne GPU.

Ostatnie miesiące (żeby tylko kilka…) pełne były doniesień na temat niewesołej sytuacji na rynku elektroniki, w tym także w segmencie kart graficznych. Ani Nvidia, ani AMD nie dają nadziei na poprawę sytuacji w przyszłym roku. Jednakże przyroda nie lubi próżni i najwyraźniej niektórzy chcą oddać własne produkty w ręce zdesperowanych nabywców. Na przykład chińskie Innosilicon, które zaprezentowało światu karty graficzne Fenghua 1 (znane też jako Fantasy 1).

Dwa układy – choć zapowiedziane już jakiś czas temu – pokazano w trakcie targów Iccad 2021, w których udział wziął m.in. dziennikarz Stewart Randall z serwisu TechNode (via Twitter). To on zamieścił nagranie z testów jednej z kart wraz z nowym zdjęciem obu modeli Fantasy 1: Fenghua 1 Type-A oraz Fenghua 1 Type-B.

Chińskie karty graficzne mają być konkurencją dla układów Radeon i GeForce - ilustracja #1
Źródło: Stewart Randall na Twitterze

Według Innosilicona słabszy Type-A będzie wydajnościowo porównywalny z GeForce’em RTX 2060 (5 teraflopsów FP32). Natomiast model Type-B, notabene złożony z dwóch układów, ma być dwukrotnie mocniejszy (10 TFLOPS FP32). Tym samym będzie on odpowiednikiem RTX-a 3060. Pierwsza karta pojawi się w wersjach z 4, 8 i 16 GB pamięci VRAM (GDDR6 lub GDDR6X), a druga podwoi tę ostatnią liczbę, do 32 GB VRAM. Całość podobno oparto na architekturze PowerVR firmy Imagination Technologies.

Oczywiście producent może długo opisywać moc i zalety swoich układów, ale rzeczywista wydajność Fantasy 1 pozostaje tajemnicą. Co prawda w trakcie targów Iccad 2021 uruchomiono test graficzny w programie GFXBench i Fenghua 1 (najpewniej w wersji Type-A) chyba nie miała problemów z płynnością.

„Chyba”, bo do dyspozycji mamy jedynie niskiej jakości filmik z Twittera opublikowany przez Randalla. Benchmark nie pokazał licznika klatek na sekundę i zakończył się bez pokazania wyników testu. Pomińmy drobny szczegół, że GFXBench to przede wszystkim aplikacja do testowania urządzeń mobilnych, aczkolwiek wspierająca też pecety i laptopy.

W ocenie układów firmy Innosilicon nie pomaga zasadniczy brak informacji. Poza specyfikacjami i deklarowaną mocą nie zdradzono nic na temat wydajności w grach, daty premiery i kosztu żadnego z modeli Fantasy 1. Oczywiście możemy się łudzić, że jakimś cudem chiński producent dostarczy na rynek kartę o mocy porównywalnej z układami Nvidii i AMD w atrakcyjnej cenie. Jednak na razie równie dobrze można wierzyć w spadek cen i lepszą dostępność sprzętu elektronicznego w 2022 roku.

Chińskie karty graficzne mają być konkurencją dla układów Radeon i GeForce - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.