futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 11 maja 2020, 12:45

autor: Mateusz Popielak

Ekran w MacBook Air 2020 działa lepiej na Windowsie

Nowy MacBook Air może znacznie mocniej podświetlić ekran, jeśli korzystamy z systemu Windows. Co jest powodem takiej różnicy między dwoma systemami?

Ekran w MacBook Air 2020 działa lepiej na Windowsie - ilustracja #1
MacBook Air 2020 pod lupą ukazał coś naprawdę ciekawego.

Jak donosi portal NotebookCheck, ekran w MacBooku Air 2020 może być nawet o 30% jaśniejszy, jeśli korzystamy z systemu od Microsoftu. Wydaje się to być całkowicie bez sensu, biorąc pod uwagę fakt, że sprzęt powinien działać lepiej na przygotowanym dla niego systemie, którym jest macOS.

Podczas testów przeprowadzanych przez NotebookCheck, maksymalna jasność MacBooka pracującego na systemie od Apple wynosiła lekko ponad 400 nitów. Te same testy na Windowsie dały wynik około 550 nitów. Różnica nie jest marginalna. Wręcz przeciwnie, autor wpisu twierdzi, że łatwo zauważalna i zakłada 3 możliwości, dlaczego takowa występuje.

Ekran w MacBook Air 2020 działa lepiej na Windowsie - ilustracja #2
Poza jasnością matryce różnią się też kolorami.

Pierwszą z nich jest założenie, że nie wszystkie panele dostępne w MacBookach mogą osiągnąć ten sam stopień jasności. W tym wypadku Apple zdecydowałoby się na ustalenie progu jasności, żeby urządzenia nie różniły się od siebie. Drugą możliwością, jaką zakładają autorzy wpisu, jest fakt, że przy maksymalnej jasności na Windowsie odwzorowanie kolorów jest nieco gorsze. Być może gigant z Cupertino uznał, że omawiany sprzęt jedyny zadowalający wynik pod względem kolorów utrzymuje na poziomie jasności 400 nitów.

Ostatnim scenariuszem są różnice pomiędzy MacBookiem Air a MacBookiem Pro 13. Możliwe, że Apple chcąc zaznaczyć różnice między tańszym MacBookiem a droższą wersją Pro, specjalnie ograniczyło jasność. W końcu jaśniejszy ekran w przenośnym sprzęcie to znaczący argument, który może zaważyć na kupnie.

  1. Oficjalna strona Apple