Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 lipca 2020, 16:15

autor: mikos

Dzisiaj wystartowała arabska sonda Hope z misją na Marsie

Sonda ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zbada Marsa i stworzy szczegółowy obraz pogody na planecie.

Dzisiaj wystartowała arabska sonda Hope z misją na Marsie - ilustracja #1
Ma to być najdokładniejsze badanie Marsa w historii.

Dzisiaj (20 lipca) wystartowała misja z sondą Hope (po polsku „nadzieja”, po arabsku „Al-Amal”), budowana przez ZEA we współpracy z Amerykanami. Powodzenie misji zapewni pierwszy w historii dokładny obraz pogody na Marsie. Co więcej, pozwoli też dokładniej poznać panujące tam warunki i przyczyni się do rozwoju globalnych badań nad Czerwoną Planetą.

Jest to pierwszy krok w kierunku podboju kosmosu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, a data startu nie jest przypadkowa, bowiem w grudniu 2021 roku kraj będzie obchodził pięćdziesięciolecie swojego powstania. Żeby Hope mogła na czas znaleźć się na marsjańskiej orbicie, zespół za nią odpowiedzialny musiał wysłać ją w kosmos latem tego roku, gdyż właśnie teraz Ziemia jest najbliżej Marsa. Taki układ zdarza się raz na 26 miesięcy, więc ewentualne niepowodzenie uniemożliwiłoby zgranie misji z obchodami święta.

Sam start przebiegł zgodnie z planem. Mimo początkowych obaw inżynierów nie doszło do żadnych zakłóceń łączności, a oba panele słoneczne uruchomiły się prawidłowo. Cały zapis startu można obejrzeć na oficjalnym kanale misji w serwisie YouTube.

Jak widzimy, Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą przyczynić się do rozwoju badań w kosmosie, a to oznacza, że faktycznie to zrobią. Jak we wszystkich dziedzinach, gdzie szejkowie z tego kraju inwestują pieniądze, ogromne pieniądze. Interesujące jest też to, że na temat misji wypowiada się Sarah Al Amiri, kobieta, która jest sekretarzem stanu ds. zaawansowanych technologii w ZEA. Jest to swego rodzaju znak czasów, bo Zjednoczone Emiraty Arabskie są niejako pionierami w świecie arabskim w obsadzaniu kobiet na wysokich stanowiskach.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.