Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 października 2021, 13:27

Renesans bitcoina dzięki USA? Tamtejsi „górnicy” kupują elektrownie

W Chinach nie da się już kopać BTC, więc „górnicy” przenieśli się do USA. Co prawda amerykańskie ceny energii nie są najniższe, ale przecież można kupić elektrownię, co jest tam możliwe.

W SKRÓCIE:
  • USA obejmuje prowadzenie w wydobyciu kryptowalut po chińskim banie;
  • „górnicy” kupują w tym kraju elektrownie węglowe, by nimi zasilać koparki.

Chiny, będące wcześniej potentatem na rynku kryptowalut (niemal 75% wydobycia bitcoina w 2019 roku), stały się strefą dla nich zakazaną. „Górnicy” musieli więc znaleźć dla siebie nowe miejsce. Całkiem przyjazną ziemią okazały się dla nich USA. I nie dlatego, że ceny energii są tam niskie, bo nie są. Stało się tak, ponieważ tamtejsze prawo pozwala kupić całą elektrownię. W tej chwili amerykański wkład w hashrate BTC wynosi już 35% i zapewne nadal będzie rósł.

Renesans bitcoina dzięki USA? Tamtejsi „górnicy” kupują elektrownie - ilustracja #1
Aktualny kurs bitcoina (w dolarach). Źródło: TradingView

Takie dane dostarcza wiadomość w serwisie Tom’s Hardware. Udział Kazachstanu w wydobyciu BTC także wzrósł (z 8% do 18%), podobnie jak Rosji (o 4 punkty procentowe, do 11%). Teraz najszybciej rozwija się jednak kryptorynek w USA i to ten kraj wychodzi na prowadzenie. Kopacze kryptowalut zaczęli odkupywać tamtejsze elektrownie i przeznaczać je do zasilania koparek. Przy tym są to placówki jako źródło energii wykorzystujące węgiel – choć w większości nieduże (na ogół o mocy kilkadziesięciu MW) – to emitują CO2 i zapewne niedługo zwrócą na siebie uwagę ekologów.

Naszym obecnym celem jest przyspieszenie budowy zgodnych z przepisami farm wydobywczych w Ameryce Północnej i Europie – powiedział agencji prasowej Reuters przedstawiciel Ebang International Holdings, firmy produkującej koparki kryptowalut.

Do USA w niedługim czasie może się przeprowadzić jeszcze więcej górników, gdyż w Kazachstanie dają się we znaki niedostatki prądu i w związku z tym rząd tego kraju planuje wprowadzić od przyszłego roku specjalny kryptowalutowy podatek. Można przypuszczać, że w zwiazku z tym Ameryce Północnej zostanie wykupionych jeszcze więcej placówek energetycznych.

Dlaczego „górnicy” wybierają elektrownie zasilane węglem? Powód jest prosty – są one najtańsze i najprostsze w uruchomieniu. Zarówno Europa, jak i USA walczą z ograniczeniem emisji CO2, ponieważ jest to coraz bardziej kosztowne (podatki i uprawnienia emisyjne). Wpływ na klimat także jest istotny. Jak amerykański rząd będzie reagował na „węglowy rozwój” wydobycia kryptowalut na obszarze Stanów? Czas pokaże.

Renesans bitcoina dzięki USA? Tamtejsi „górnicy” kupują elektrownie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.