Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 kwietnia 2013, 20:30

autor: Ender

AMD nie liczy na pojawienie się DirectX 12

Wiceszef działu sprzedaży AMD stwierdził, że jego firma nie spodziewa się, by w przewidywalnej przyszłości Microsoft zdecydował się na udostępnienie bibliotek DirectX 12. Tak więc, poza dotychczasowymi wersjami DirectX, kolejne generacje kart graficznych AMD będą wspierać także zupełnie nowe technologie.

Roy Taylor - AMD nie liczy na pojawienie się DirectX 12 - wiadomość - 2013-04-06
Roy Taylor

Roy Taylor, wiceszef działu sprzedaży w firmie AMD, udzielił wywiadu niemieckiemu serwisowi Heise.de. Wyraził w nim przekonanie, że w przewidywalnej przyszłości jego firma nie spodziewa się, by Microsoft udostępnił nową wersję bibliotek DirectX, która oznaczona zostałaby numerem 12. Taylor wyraził żal z tego powodu, bowiem jego zdaniem kolejne edycje DirectX od lat pozytywnie stymulowały rozwój rynku komputerowego. Zmiany te było widać zwłaszcza w segmencie producentów układów graficznych, którzy byli zachęcani do sięgania po nowatorskie rozwiązania i przekraczanie kolejnych barier. Według niego, mimo przewidywanego zastoju, AMD nie ma zamiaru rezygnować z innowacji i planuje w przypadku kolejnych serii swoich kart korzystać z zupełnie nowych technologii. Wiele osób spodziewa się, że zarówno AMD jak i Nvidia pod koniec tego roku przedstawią następną generację swoich czipów graficznych, tak więc wkrótce możemy dowiedzieć się co takiego miał konkretnie na myśli Taylor.

Pierwsze zestawy bibliotek DirectX ukazały się w 1995 roku - AMD nie liczy na pojawienie się DirectX 12 - wiadomość - 2013-04-06
Pierwsze zestawy bibliotek DirectX ukazały się w 1995 roku

W odpowiedzi na opisywany wywiad, Microsoft zapewnił, że w żadnym wypadku nie ma zamiaru rezygnować z dalszego rozwoju DirectX. Według koncernu, biblioteki stale ewoluują i będą rozwijane z myślą o wszystkich wspieranych przez nie platformach, a więc konsoli Xbox 360 oraz systemach Windows i Windows Phone. Ostatnia wersja DirectX została oznaczona numerem 11.1 i pojawiła się w ubiegłym roku wraz z systemem Windows 8. Przypomnijmy, że firma kilka miesięcy temu wydała podobne oświadczenie gdy ogłosiła, że zaprzestanie rozwoju narzędzi XNA, przeznaczonych dla deweloperów gier i aplikacji, korzystających z systemów rodziny Windows.

Dodajmy jeszcze, że Taylor zapowiedział również nieoficjalnie, że niektóre najnowsze karty AMD będą sprzedawane w zestawach z grą Battlefield 4, która została oficjalnie zapowiedziana pod koniec ubiegłego miesiąca. Warto przy tym dodać, że jej pierwszy gameplay został zaprezentowany na komputerze z kartą Radeon HD 7990, mając być według producenta najszybszym układem na świecie.