AI rozpozna Cię na ulicy, jeśli zrobisz sobie selfie

Belgijski artysta Dries Depoorter wykorzystał sztuczną inteligencję do identyfikacji znanych ludzi na nagraniach z publicznie dostępnych kamer.

tech
Kamil Cuber13 września 2022
7

Źródło fot. powyżej: oficjalna strona Dries Depoorter

Idea rozpoznawania ludzi poprzez monitoring przez wielkie korporacje znana z wielu dzieł kultury wydaje się bardzo odległa, szczególnie w Europie, gdzie wiele instytucji stara się dbać o prywatność obywateli. Jak się jednak okazuje, nie trzeba posiadać wielkiego zaplecza finansowego oraz armii specjalistów, aby móc już teraz rozpoznawać znane osobistości w tłumie. Potwierdził to belgijski artysta Dries Depoorter, który stworzył program wykorzystujący sztuczną inteligencję oraz publiczne kamery do identyfikowania znanych osób z Instagrama na ulicy.

AI rozpozna Cię na ulicy, jeśli zrobisz sobie selfie - ilustracja #1
Efekty pracy programu. Źródło: oficjalna strona Dries Depoorter

Projekt The Follower, gdyż taką nazwę nadał mu twórca, wykorzystuje ogólnodostępne kamery znajdujące się w różnych znanych miejscach turystycznych, na przykład Temple Bar w Dublinie czy Times Square, z którego nagrywa obraz. Następnie materiał wideo jest porównywany przez sztuczną inteligencję ze zdjęciami pochodzącymi z profili internetowych influencerów. Dzięki temu program może w dość prosty sposób znaleźć osobę na przygotowanym fragmencie filmu.

Jak do tej pory artyście udało się z powodzeniem odnaleźć wiele rozpoznawalnych osób (takich, które mają więcej niż 100 tysięcy obserwujących na Instagramie). A porównanie pozornie nic nie znaczących zdjęć zamieszanych na Instagramie z nagraniem, na którym widać, jak przygotowania do idealnego zdjęcia mogą zająć nawet pół godziny, pokazuje, jak wiele pracy trzeba włożyć w wykonanie idealnego ujęcia oraz jak nieautentyczny jest to proces.

Oprócz aplikacji do rozpoznawania znanych osób Dries Depoorter przygotował również inne równie ciekawe programy, na przykład oprogramowanie do rozpoznawania, kto korzysta z telefonu podczas zebrań flamandzkiego rządu, które są transmitowane online. Jeśli polityk zostanie przyłapany na takim zachowaniu, aplikacja automatycznie publikuje fragment nagrania z odpowiednim oznaczeniem.

Co jednak warto zaznaczyć, Dries Depoorter tworząc swój projekt nie miał zamiaru krytykować influencerów. Zamiast tego chciał zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie może nieść ze sobą opisywana technologia. Jak zaznaczył w wywiadzie dla portalu Vice:

Jeśli zobaczycie wszystkie moje projekty, to zobaczycie, że pokazują one, jakie niebezpieczeństwo może ze sobą nieść nowa technologia. Mam nadzieję, że dotrę do wielu ludzi, dzięki temu, że robię to w przystępny sposób. Nie lubię trudnej w odbiorze sztuki. Wolę zachowywać prostotę. Myślę, że jestem częścią nowego pokolenia artystów, którzy współpracują z technologią.

Trzeba przyznać, że takie uchwycenie niczego nieświadomych ludzi w ogólnodostępnej kamerze jest dość osobliwym zjawiskiem. Przypomina, że we współczesnym świecie jesteśmy niemal ciągle obserwowani, nawet gdy o tym nie wiemy. Przy okazji odziera idealne fotografie z Instagrama z otoczki tajemniczości i pokazuje cały proces powstawania fantazyjnych zdjęć.

Jeśli macie ochotę zobaczyć również inne projekty belgijskiego artysty, możecie odwiedzić jego stronę internetową, którą znajdziecie tutaj.

Kamil Cuber

Kamil Cuber

Z GRYOnline.pl związał się w 2022 roku, jest autorem tekstów o tematyce sprzętowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jeszcze w gimnazjum, biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów z branży elektronicznej. Następnie przy okazji zakupu nowego komputera zainteresował się sprzętem, stopniowo coraz lepiej poznając rynek komputerowy. Zagorzały fan komputerów i gier single-player, choć nie odrzuci też zaproszenia do gry w szachy oraz Foxhole’a.

Jak zablokować kogoś na TT? Blokowanie na TikToku

Jak zablokować kogoś na TT? Blokowanie na TikToku

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro. Omawiamy najważniejsze różnice

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro. Omawiamy najważniejsze różnice

Microsoft stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, twierdzi były dyrektor ds. polityki cybernetycznej USA

Microsoft stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, twierdzi były dyrektor ds. polityki cybernetycznej USA

Nvidia RTX 4050 i 16 GB RAM - Acer Nitro 5 to niedrogi laptop, który zapewni Ci stabilne 60 klatek na sekundę w grach

Nvidia RTX 4050 i 16 GB RAM - Acer Nitro 5 to niedrogi laptop, który zapewni Ci stabilne 60 klatek na sekundę w grach

Bill Gates w swojej karierze zaprogramował tylko jedną grę, lecz niestety bez sukcesów wśród graczy

Bill Gates w swojej karierze zaprogramował tylko jedną grę, lecz niestety bez sukcesów wśród graczy