Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 28 sierpnia 2019, 15:22

autor: Lazlo

5G w Polsce już w przyszłym roku. Państwo może zarobić krocie

Urząd Komunikacji Elektronicznej postanowił, że zamiast przetargu na częstotliwości 3600-3800 MHz, przewidzianych dla sieci 5G, przeprowadzona zostanie aukcja. Ma to na celu maksymalne przyspieszenie całego procesu, by operatorzy mogli zacząć komercyjne wdrażanie technologii w drugiej połowie przyszłego roku.

Wygląda na to, że 5G wystartuje w Polsce już w przyszłym roku. - 5G w Polsce już w przyszłym roku. Państwo może zarobić krocie - wiadomość - 2019-08-28
Wygląda na to, że 5G wystartuje w Polsce już w przyszłym roku.

Komisja Europejska wymaga od państw unijnych, by do 2020 roku sieć 5G działała chociaż w jednym mieście, a do 2025 roku ma ona być dostępna powszechnie. Wymaga to zatem przygotowań zarówno pod względem technicznym, jak i formalnym.

Jednym z istotnych kroków ku powstaniu komercyjnych sieci 5G jest przydzielenie operatorom częstotliwości z zakresu 3600-3800 MHz. Ma to nastąpić w połowie przyszłego roku, jednak nie w drodze przetargu, jak zazwyczaj, a poprzez aukcję.

Cała naprzód!

Początkowo Urząd Komunikacji Elektronicznej, odpowiedzialny za dysponowanie częstotliwościami, informował, że planowany jest przetarg na 4 rezerwacje obejmujące po 50 MHz z przewidzianego przedziału. Tu pojawiło się jednak ryzyko, że któryś z oferowanych bloków nie znajdzie za pierwszym razem nabywcy, co spowodowałoby konieczność rozpoczynania kolejnej tury przetargów, a co za tym idzie - opóźnienia.

W związku z tym - jak donosi Gazeta Wyborcza - UKE zdecydował się na rozdysponowanie częstotliwości 3600-3800 MHz drogą aukcji. Ma to na celu maksymalne usprawnienie całego procesu, by operatorzy mogli wprowadzić rozwiązania 5G do swoich ofert już w drugiej połowie 2020 roku. Możliwe jest także, że w związku z obawami operatorów zakres udostępnionych częstotliwości zostanie rozszerzony do 3400-3800 MHz z podziałem na bloki o zakresie 80 MHz. Na ostateczne potwierdzenie musimy jednak poczekać.

Tymczasem Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że wpływy do budżetu z aukcji pasm z zakresu 3 GHz wyniosą poniżej 3,5 miliarda złotych, a łączne przewidywane przychody z rozdysponowania wszystkich pasm przeznaczonych dla sieci 5G będą kwotą do 5,5 miliarda złotych.

Widać wyraźnie, że przygotowania do wdrożenia technologii 5G w Polsce idą pełną parą. Operatorzy prowadzą obecnie lokalne testy tej technologii i przygotowują się od strony technicznej. Możemy się zatem spodziewać, że końcówka przyszłego roku będzie już należała do 5G.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.