futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 sierpnia 2019, 15:22

autor: Konrad Hazi

5G w Polsce już w przyszłym roku. Państwo może zarobić krocie

Urząd Komunikacji Elektronicznej postanowił, że zamiast przetargu na częstotliwości 3600-3800 MHz, przewidzianych dla sieci 5G, przeprowadzona zostanie aukcja. Ma to na celu maksymalne przyspieszenie całego procesu, by operatorzy mogli zacząć komercyjne wdrażanie technologii w drugiej połowie przyszłego roku.

Wygląda na to, że 5G wystartuje w Polsce już w przyszłym roku. - 5G w Polsce już w przyszłym roku. Państwo może zarobić krocie - wiadomość - 2019-08-28
Wygląda na to, że 5G wystartuje w Polsce już w przyszłym roku.

Komisja Europejska wymaga od państw unijnych, by do 2020 roku sieć 5G działała chociaż w jednym mieście, a do 2025 roku ma ona być dostępna powszechnie. Wymaga to zatem przygotowań zarówno pod względem technicznym, jak i formalnym.

Jednym z istotnych kroków ku powstaniu komercyjnych sieci 5G jest przydzielenie operatorom częstotliwości z zakresu 3600-3800 MHz. Ma to nastąpić w połowie przyszłego roku, jednak nie w drodze przetargu, jak zazwyczaj, a poprzez aukcję.

Cała naprzód!

Początkowo Urząd Komunikacji Elektronicznej, odpowiedzialny za dysponowanie częstotliwościami, informował, że planowany jest przetarg na 4 rezerwacje obejmujące po 50 MHz z przewidzianego przedziału. Tu pojawiło się jednak ryzyko, że któryś z oferowanych bloków nie znajdzie za pierwszym razem nabywcy, co spowodowałoby konieczność rozpoczynania kolejnej tury przetargów, a co za tym idzie - opóźnienia.

W związku z tym - jak donosi Gazeta Wyborcza - UKE zdecydował się na rozdysponowanie częstotliwości 3600-3800 MHz drogą aukcji. Ma to na celu maksymalne usprawnienie całego procesu, by operatorzy mogli wprowadzić rozwiązania 5G do swoich ofert już w drugiej połowie 2020 roku. Możliwe jest także, że w związku z obawami operatorów zakres udostępnionych częstotliwości zostanie rozszerzony do 3400-3800 MHz z podziałem na bloki o zakresie 80 MHz. Na ostateczne potwierdzenie musimy jednak poczekać.

Tymczasem Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że wpływy do budżetu z aukcji pasm z zakresu 3 GHz wyniosą poniżej 3,5 miliarda złotych, a łączne przewidywane przychody z rozdysponowania wszystkich pasm przeznaczonych dla sieci 5G będą kwotą do 5,5 miliarda złotych.

Widać wyraźnie, że przygotowania do wdrożenia technologii 5G w Polsce idą pełną parą. Operatorzy prowadzą obecnie lokalne testy tej technologii i przygotowują się od strony technicznej. Możemy się zatem spodziewać, że końcówka przyszłego roku będzie już należała do 5G.

sprzęt i soft Internet Polska Jak to działa 5G