futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 7 grudnia 2021, 15:30

27 miliardów dolarów wydanych na tokeny NFT w tym roku

Tokeny NFT są coraz popularniejsze. W 2021 roku wydano na nie aż 27 miliardów dolarów. Ludzie kupują przy ich pomocy przedmioty wirtualne, dzieła sztuki, nawet obiekty z metaverse.

W SKRÓCIE:
  • 27 miliardów dolarów wydano na tokeny NFT w roku 2021;
  • jednymi z najczęściej kupowanych tokenów są obrazy z kolekcji CryptoPunks.

Niewymienialne tokeny NFT kojarzą się z kryptowalutami, działają w oparciu o sieci blockchain (na ogół Ethereum) i zyskują coraz większą popularność. Rok 2021 to dla nich czas prawdziwego boomu. Według informacji podawanych przez serwis TechSpot w ciągu tego okresu konsumenci przeznaczyli na ich wykup łącznie 27 miliardów dolarów (ok. 110,4 miliarda złotych). Można już w ich postaci kupić naprawdę wiele wirtualnych przedmiotów, w tym dzieła sztuki.

O co chodzi z kryptowalutami, takimi jak bitcoin (BTC)? Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym poznacie wiele informacji i faktów związanych z tym tematem:

Dobrym przykładem jest kolekcja CryptoPunks. To zestaw 10 tysięcy niepowtarzalnych obrazków o rozmiarach 24x24 piksele, wygenerowanych algorytmicznie. Są one sprzedawane w formie tokenów NFT na aukcjach, na których ich ceny osiągają poziom nawet milionów dolarów. Zainteresowani tymi nietuzinkowymi „awatarami” wydali na nie ponad 3 miliardy dolarów w 2021 roku. Ciekawy przykład – obrazek o numerze 7610 kupiła korporacja Visa za 150 tys. dolarów.

27 miliardów dolarów wydanych na tokeny NFT w tym roku - ilustracja #1
CryptoPunks wśród tokenów NFT bywają dość wartościowe. Źródło: Larva Labs.

Inny znany przypadek to zakup NFT związanego z jachtem za 650 tys. dolarów. Tylko że ów jacht to wirtualny obiekt w metaverse. Wraz z zegarkiem tematycznie powiązanym z grą Cyberpunk 2077 otrzymujemy token, który jest jego certyfikatem autentyczności. A to zaledwie dwa zastosowania technologii wywodzących się z kryptowalut. NFT są coraz bardziej popularne i nic nie wskazuje, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej