Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Mana - seria gier

Legend of Mana
Legend of Mana

RPG 24 czerwca 2021

Odświeżona wersja Legend of Mana, jRPG od firmy Square z 1999 roku. Udajemy się na dwuwymiarową przygodę po pustym świecie, by wypełnić go magią i zaginionymi lokacjami. Na potrzeby remastera stworzono nową ścieżkę dźwiękową.

PCPS4Switch

Trials of Mana
Trials of Mana

RPG 24 kwietnia 2020

Pełnowymiarowy remake trzeciej odsłony cyklu gier jRPG spod szyldu Mana, która ukazała się w połowie lat 90. na konsoli SNES. W Trials of Mana gracze wyruszają w epicką podróż, której celem jest uratowanie świata przez zagrożeniem płynącym ze strony ośmiu boskich bestii.

PCPS4SwitchANDiOS

Collection of Mana
Collection of Mana

RPG 11 czerwca 2019

Zestaw trzech pierwszych części klasycznych jRPG-ów akcji spod szyldu Mana, które ukazały się w pierwszej połowie lat 90. na konsolach Game Boy oraz SNES. Tytuły w kolekcji zostały udostępnione w swojej oryginalnej i niezmienionej formie.

Switch

Secret of Mana
Secret of Mana

RPG 15 lutego 2018

Secret of Mana to opracowany przez firmę Square Enix remake klasycznego jRPG-a akcji z 1993 roku o tym samym tytule, wydanego w Kraju Kwitnącej Wiśni jako Seiken Densetsu 2. Gra przenosi nad do krainy fantasy, którą musimy uratować przed knowaniami potężnego Imperium. Podczas zabawy eksplorujemy świat, rozmawiamy z postaciami niezależnymi, podejmujemy się realizacji zadań i przede wszystkim toczymy bitwy za pomocą zręcznościowego systemu walki. W drużynie znajdują się trzy postacie, każda z innymi umiejętnościami specjalnymi. My kontrolujemy tylko jedną z nich, a pozostałymi dwiema steruje sztuczna inteligencja; jednocześnie możemy w każdej chwili przełączać się między bohaterami. W porównaniu z pierwowzorem produkcja oferuje opracowaną od nowa trójwymiarową oprawę graficzną oraz ulepszoną ścieżkę dźwiękową. Ponadto autorzy nagrali dubbing dla wszystkich kwestii dialogowych i lekko unowocześnili mechanizmy rozgrywki.

PCPS4PSV

Adventures of Mana
Adventures of Mana

RPG 4 lutego 2016

Stworzone przez firmę Square Enix z myślą o platformach przenośnych japońskie RPG akcji w klimatach fantasy, będące w istocie remakiem gry Final Fantasy Adventures, czyli pobocznej odsłony słynnego cyklu jRPG. W grze wcielamy się w postać jednego ze zniewolonych gladiatorów, którzy każdego ranka wysyłani są na arenę, by walczyć przeciwko różnym śmiercionośnym bestiom, ku uciesze swojego pana – Mrocznego Lorda. Kiedy bohater dowiaduje się, że jego ciemiężca bliski jest odnalezienia legendarnego Drzewa Many, które zapewni mu władzę nad całym światem, postanawia do tego nie dopuścić i ucieka z niewoli celem pokrzyżowania planów Mrocznego Lorda. W grze Adventures of Mana akcję obserwujemy z kamery zawieszonej wysoko nad głową postaci, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji, rozwijaniu bohatera i jego uzbrojenia, rozwiązywaniu okazjonalnych zagadek logicznych oraz toczenia kolejnych pojedynków za pomocą mocno zręcznościowego systemu walki.

ANDiOSPSV

Secret of Mana (2010)
Secret of Mana (2010)

RPG 21 grudnia 2010

Mobilny port kultowej gry RPG akcji, wydanej przez Square Enix w 1993 roku na konsolę SNES. Kontrolujemy drużynę śmiałków i przemierzamy magiczny świat, skupiając się głównie na toczeniu zręcznościowych starć z różnymi przeciwnikami. Podobnie jak pierwowzór, Secret of Mana na smartfonach i tabletach oferuje 16-bitową grafikę 2D z widokiem z lotu ptaka.

ANDiOS

Heroes of Mana
Heroes of Mana

Strategiczne 14 sierpnia 2007

Heroes of Mana to opracowana przez Square Enix strategia czasu rzeczywistego osadzona w uniwersum znanym z popularnej serii gier Seiken Densetsu. Produkcja ukazała się wyłącznie na przenośną konsolę Nintendo DS.

NDS

Dawn of Mana
Dawn of Mana

RPG 22 maja 2007

Dawn of Mana to klasyczna japońska produkcja z gatunku cRPG. Jest to kolejna gra, której akcja ma miejsce w świecie Mana (razem z Children of Mana dla Nintendo DS tworzy mini-serię World of Mana).

PS2

Children of Mana
Children of Mana

RPG 1 listopada 2006

Children of Mana jest grą z gatunku action RPG. Powstała w studiach firmy Next Entertainment (wcześniej Nextech), natomiast wydawcą jest Square Enix, odpowiedzialny m.in. za serię Final Fantasy oraz Dragon Quest.

NDS

Sword of Mana
Sword of Mana

RPG 1 grudnia 2003

Sword of Mana w wyraźny sposób nawiązuje do legendarnego poprzednika, będąc gra przygodową z bardzo mocno zaznaczanymi elementami RPG.

GBA