Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
GRAVEN
GRAVEN
GRAVEN Game Box

Najciekawsze materiały do: GRAVEN

Recenzja gry Graven - nowy Hexen zaczaruje tylko cierpliwych boomerów
Recenzja gry Graven - nowy Hexen zaczaruje tylko cierpliwych boomerów

recenzja gry24 stycznia 2024

Światowa premiera 23 stycznia 2024. Graven to kolejna podróż w przeszłość i próba zrobienia współczesnej gry tak, jakby ciągle były lata 90. Twórcom wyszło to aż za dobrze, bo ich produkcja wydaje się jeszcze bardziej hardcore’owa i archaiczna niż wiele tytułów z tego okresu.

Graven 1.0 zbiera słabe oceny. Problemy w 3D Realms nie pomogły grze w stylu Hexena
Graven 1.0 zbiera słabe oceny. Problemy w 3D Realms nie pomogły grze w stylu Hexena

wiadomość24 stycznia 2024

Graven miał być godnym spadkobiercą cyklu Hexen. Po wydaniu wersji 1.0 oczywistym jest jednak, że tego celu twórcom nie udało się zrealizować.

Pogrom w Embracer trwa. Do grona ofiar dołączyły studia 3D Realms i Slipgate Ironworks
Pogrom w Embracer trwa. Do grona ofiar dołączyły studia 3D Realms i Slipgate Ironworks

wiadomość15 grudnia 2023

Zwolnień w grupie Embracer ciąg dalszy. Tym razem dotknęły one firmę 3D Realms i studio Slipgate Ironworks.

Dziś The Game Awards. Występ Keanu Reevesa i dema na Steam
Dziś The Game Awards. Występ Keanu Reevesa i dema na Steam

wiadomość10 grudnia 2020

Za kilkanaście godzin wystartuje tegoroczna edycja The Game Awards. Na gali pojawi się m.in. Keanu Reeves. Z kolei na Steamie z tej okazji udostępniono dema wielu nadchodzących gier, w tym Graven i Little Nightmares 2.

Gry stycznia 2024 - wcale nie taki spokojny początek nowego roku!
Gry stycznia 2024 - wcale nie taki spokojny początek nowego roku!

artykuł4 stycznia 2024

Pora rozpocząć kolejne 12 miesięcy premier. Czy tym razem będzie tak obficie i bogato, by nikt nie miał prawa narzekać? Wątpię, ale z pewnością nie zabraknie gier wartych uwagi! Pod tym względem styczeń jest całkiem niezłym wstępem do roku 2024.

PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.10.2020 01:03
LukasArt83
😍
LukasArt83
15
Legionista
7.5

Niuch, niuch, wyczuwam Gothica

12.12.2020 21:25
1
odpowiedz
zanonimizowany930719
83
Senator
7.5

Grałem w demo. Graven wydaje się bardzo udanym hołdem dla FPSów z przełomu wieków. Nawiązania do Hexena są oczywiste, a elementy znane z immersive simów dodają tylko tej grze głębi.

Nie jestem jakimś zaprzysięgłym fanem starych FPSów, ale w Gravena grało mi się przyjemnie. Przede wszystkim klimat dark fantasy robi tu pierwszorzędną robotę, atmosfera jest naprawdę fantastyczna. Do tego interakcji z otoczeniem może pozazdrościć tej grze wiele współczesnych pierwszoosobowych strzelanek.

Oczywiście oldscholowa grafika może zniechęcać, a rzucanie gracza na głęboką wodę ogranicza target tej produkcji do wąskiego grona zwolenników tego rodzaju rozgrywki. Ja na pewno dam Gravenowi szansę.

post wyedytowany przez zanonimizowany930719 2020-12-12 21:28:41
03.04.2023 13:40
2
odpowiedz
Michał_K
12
Legionista

Ostatnie lata to najwyraźniej wielki powrót świata gier elektronicznych do epoki lat 90-tych. Uważam, że właśnie tamte lata jako czas najszybszego skoku technologicznego, więc też nieprawdopodobnego rozwoju kart graficznych, procesorów itd., dały twórcom gier najwięcej przestrzeni do wykazania się kreatywnością. Można było pokazywać na ekranie coraz bardziej niesamowite rzeczy, jednak jeszcze nie na tyle realistyczne, aby odebrać grom uwielbianą przez moje pokolenie potrzebę używania wyobraźni. Lata 90-te to wielki boom nowych gatunków gier, nowych pomysłów, a wiele z tytułów do dziś uważam za lepsze od nowych produkcji. Kiedy gry przestały przypominać to, co znałem z lat dzieciństwa, odszedłem od grania, czasami tylko nadrabiając klasykę. Jednak kiedy moje pokolenie wzięło się za odkurzanie rupieci, odmawiając odejścia swoim ulubionym tytułom w zapomnienie, zachwyciłem się, że komuś chce się robić nowe rzeczy, ale po staremu, wykorzystując przy tym rozmaite nowinki technologiczne w taki sposób, aby pomimo nowych możliwości, których nie mieliśmy w latach 90-tych, nie zakłócić esencji tego, co w dawnych grach stanowiło o ich jakości. Zaczęło się od niesamowitego "Ion Fury", później zagrałem w "Dread Templar", "WRATH: Aeon of Ruin" oraz "DUSK", a także polski niesamowity "Blood West". Te gry udowadniają, że nie potrzeba iść w ślady deweloperów tworzących dla wielkich marek, gdzie wszystko musi być błyszczące, gładkie i pełne przerywników filmowych. To co najlepsze, już mieliśmy dawno temu, ale teraz można to połączyć z elementami, które wówczas w latach 90-tych były nieosiągalne - tworząc coś nowego i starego zarazem, wyciągając z rozgrywki jej esencję.
"GRAVEN" był moim kolejnym wyborem, któremu miałem poświęcić tygodnie wolnego czasu. Pomimo, że była to jeszcze wersja z łatką "wczesny dostęp" (trzecia aktualizacja), kolejny raz zostałem oczarowany, przypominając sobie, dlaczego uwielbiam gry komputerowe - i to nie jest tak, że kiedyś odszedłem od nich, bo mi się znudziły, ale to raczej rynek gier stał się zaprzeczeniem tego, co kiedyś było w nim najatrakcyjniejsze.

W tej pierwszoosobowej grze akcji wcielamy się w kapłana niesłusznie skazanego na karę śmierci w obronie niewinnej osoby, który z jakiegoś powodu zamiast zadanej śmierci, otrzymuje drugą szansę, pojawiając się znikąd w łodzi, gdzieś na ponurych bagniskach. Początek nawiązuje do legendarnego "Half-Life". To wprowadzenie robi olbrzymie wrażenie. Samo oglądanie spustoszonych brzegów, słuchanie wioślarza podczas napisów początkowych - to wszystko wprowadziło mnie do gry w pełni zaangażowanego. Jeszcze zanim wysiadłem w porcie, przygniótł mnie rozmach okolicy - choć jednolitej w swoim dołującym i mrocznym klimacie, tak bardzo urozmaiconej tysiącami pięknych szczegółów. Pozostawienie grafiki pikselowej tylko wzmogło mój apetyt. Uwielbiam, kiedy gry przypominają, że są grami, a nie usilnym naśladownictwem rzeczywistości albo jej ulepszaniem przez wygładzania i upiększanie, dodawanie najnowszych efektów.

Sterowanie, klawiszologia są banalne, dzięki czemu nie musimy się uczyć grać, bo wszystkiego można się szybko domyślić. Zwiedzając miasto poznajemy pierwsze zadania. Większości można się podjąć w dowolnej kolejności. Linearne są tylko te, które wymagają dostania się w miejsca na początku nieosiągalne. Zawodzi tu trochę broń. O ile fizyka z silnikiem graficznym Unreal Engine 4 robi swoje, odróżniając tę grę od staroci, o tyle używanie broni powinno sprawiać nieco większą frajdę. Jak na grę w klimatach fantasy, moc ognia i błyskawic jest zbyt mało użyteczna - zresztą nawet podstawowa nie jest dostępna od razu. Mana wyczerpuje się bardzo szybko, przez co raczej nie czujemy się tu magiem. Zmiana ekwipunku nie jest zbyt wygodna. Pomimo ukończonej gry, nie zdołałem ulepszyć czarów do maksymalnego poziomu, inwestując raczej w broń klasyczną. Ceny u kowala oraz alchemika są zaporowe. Wolałbym większą satysfakcję ze strzelania, nawet z walki wręcz, ale za to przeciwnicy prezentują się bardzo dobrze. Łatwo tu zginąć, ale na szczęście kosztuje nas to zazwyczaj pieniądze, respawn kilku wrogów i możemy grać dalej.
Chociaż trafiłem na różne bugi - element nieodłączny w wersjach wczesnego dostępu - nie zraziły mnie do gry. Czekam na kolejne aktualizacje. Tutaj do perfekcji dopracowano muzykę, efekty dźwiękowe i grafikę, ale przede wszystkim projekt poziomów - to, w jaki sposób są ze sobą połączone w jedną, wiarygodną lokację. Wspaniałą rzeczą jest możliwość zobaczenia w różnych miejsc map obiekty oddalone od nas o godziny grania. Sam fakt, że widzimy szczyt wieży, od razu zachęca do dostania się do niej. Odkrywanie każdego, nawet najmniejszego nowego fragmentu mapy był dla mnie niesamowicie ekscytujący, wart poświęcenia kolejnej nocy weekendu. Kiedy po pary nocach doskonale poznałem mapę, czułem się jak u siebie w domu - cele stały się jaśniejsze, koniec gry coraz bardziej wyczuwalny, w zasięgu ręki, używanie broni bardziej dowolne, swobodne. Nagłe przejście z mrocznych klimatów bagna i drewnianej wioski - z jękami cywilów, płaczem, zawodzeniem tych, co przeżyli plagę bez swojej rodziny, posępnie kraczącymi krukami, stosami ciał jak podczas dżumy - do ogrodów pełnych pięknych kwiatów, później wielkiego kościoła i biblioteki, podziemi, kanałów, zamków... To zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Mapy i obiekty na nich są dalekie od metody "kopiuj-wklej". Dodatkowo fabułę poznajemy ze szczątkowych opowieści NPC-ów, ksiąg i notek. Nie ma tu za wiele do czytania, natomiast w oryginale, ten angielski jest zbyt skomplikowany dla wszystkich poza native-speakerami, tak więc zagadki oraz odkrywanie świata nie będą przyjemne dla wszystkich po równo. To trochę błąd twórców, żeby zniechęcać graczy zaporowym językiem. Z tego co czytałem w Internecie, podobnie jak ja, wielu graczy utknęło w kilku miejscach. To też jest do naprawienia, ponieważ samemu, bez obejrzenia solucji, zobaczenia podpowiedzi na forach, nie otworzyłbym nowych lokacji.

Finał rozgrywki nieco mnie zawiódł, ale to bardziej ze względów technicznych - chyba był robiony na szybko. Nie wiem dlaczego, ale czasami płynność grafiki zawodzi na moim GTX 770 (4GB) podobnie jak na komputerze typu All-in-One, który przecież ma kartę zintegrowaną. Czuję, że będzie z tego kiedyś coś znacznie lepszego, bo potwory są zaprojektowane bardzo dobrze, boss jest świetny, tylko źle i niepłynnie się tę ostateczną potyczkę prowadzi.
Po ukończeniu gry od razu czułem tęsknotę, chciałem wrócić po więcej, a to już chyba najlepsza recenzja. "GRAVEN" dostał różne oceny. Zdziwię się, że nie każdy portal ocenił go wysoko, a sami gracze zostali chyba zniechęceni z różnych względów i od razu skreślili ten tytuł. Ja wręcz przeciwnie - kolejny raz utwierdziłem się w przekonaniu, że warto stawiać na retro. Ostatnio grałem w wersję "wczesny dostęp" kilka razy i zawsze miałem ten dylemat - czy nie lepiej poczekać... Na pewno nie tylko "GRAVEN" w wersji finalnej będzie jeszcze bardziej niesamowity. Jednak filmów z gry na YouTube jest śmiesznie mało, solucji prawie wcale, więc to całkiem przyjemnie być jedną z niewielu osób, które mają szansę odkryć ten niesamowity świat, jeszcze podczas jego produkcji. Niezależnie od finalnej wersji, już teraz jest to dla mnie niezapomniany tytuł. Jeśli dojdzie działający tryb kooperacji, to będzie dla mnie gra niemal doskonała.

23.01.2024 10:25
👎
odpowiedz
Elvor
1
Centurion

Badziewie... 0/10

23.01.2024 11:59
2
odpowiedz
grabeck666
75
Senator

Świetna giera. Masa znajdziek, ciekawych interakcji z otoczeniem, design poziomów super, spoko proporcja FPSa z elementami RPG. Naprawdę mało jest rzeczy, do których się można przyczepić w tej grze.

Tylko nie spodziewajcie się Dooma i słania 109182389 pocisków w przeciwników. To nie jest boomer shooter.

27.01.2024 13:10
odpowiedz
subspace
23
Legionista
3.0

W XXI wieku za takie gnioty "tfurcuf" należałoby kastrować,skopać i wyrzucić na śmietnik.Nie wiem kto to finansował,pewnie Maciek z Klanu miał uciułane parę dych i postanowił zapłacić za ten szajs.Grafika jak w Reksiu, przygłupawy poziom trudności (typu 100 wrogów przed bramą,tłucz ich patykiem),kompletne nieporozumienie z gadżetami (np.nie dająca się naprawić zbroja na parę minut gry za wygórowaną cenę) no i osławione w debilogniotach szukanie dalszej drogi w liniowej grze :D ,wypełnione rozwalaniem beczek i zbieraniem loot'u typu 1zł. Zmarnowane 4 godziny-próbowałem się wdrożyć ale nie dałem rady.Koło Hexena to nawet nie stało.

29.01.2024 11:24
xDominik
😐
odpowiedz
xDominik
29
Chorąży
8.0

Nie jest aż tak źle bez przesady. Lokacje mają potencjał i są klimatyczne. Jest chęć do dalszego grania aby odkryć kolejne miejscówki jak również zobaczyć jak będą działać kolejne ulepszenia. Trzeba dać szansę bo na początku jest nudno tylko pała i bicie szkieletów. Ale im dalej w las tym więcej opcji na rozwalenie oponentów. Czuć stary dobry old school tylko z nowymi mechanikami. Można jak w Bioshock'u rzucić zaklęcie elektryczności w grupę przeciwników znajdujących się w wodzie i patrzeć jak się smażą albo podpalić kogoś i dobić bronią białą. Dużo sekretów i zbierania golda które możemy wydać u kowala albo alchemika. Taki surowy roguelike bez expa i bez drzewka umiejętności a gdy umrzesz tracisz część zdobytego golda dlatego warto wydawać na bieżąco i wracać się do miasta a nie greedować poziom za poziomem bo w końcu dostanie się prztyczka w nos. Jest interakcja z otoczeniem można rzucić beczkę z prochem we wrogów albo podłożyć sobie skrzynkę pod nogi aby dostać się do niedostępnego miejsca. Co osobiście mnie urzekło? Brak mapy i znaczników. Żadnego prowadzenia za rączkę tylko radź sobie sam jak boomerzy pamiętają w starych grach. Jak ktoś nie może przejść mapy to znaczy, że jest albo mało błyskotliwy albo to nie gra dla niego bo lokacje są małe także długo błądzą tylko nieogary ;) Pewnie przez to gra spodoba się jedynie wąskiemu gronowi graczy dla reszty będzie nieatrakcyjna.

post wyedytowany przez xDominik 2024-01-29 11:33:23
31.01.2024 08:33
odpowiedz
Anton33
1
Junior

amazing game

02.02.2024 00:23
odpowiedz
Kalem
8
Legionista

Podoba mi się prosta, minimalistyczna kanciasta grafika, ale pikseloza już nie. Bez sensu. Nie chodzi o to, że w 100% wracać do wczesnych lat 90ątkych ale aby zaczerpnąć z klimatu tamtych czasów to co najlepsze, a jednocześnie utrzymać pewne standardy.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze