Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Frozen District / Empyrean

Firma polski producent wydawca

Niezależna polska firma zajmująca się tworzeniem i wydawaniem gier przeznaczonych na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Zespół, którego siedziba mieści się w Krakowie, stał się rozpoznawalny głównie dzięki symulatorowi remontów domów zatytułowanemu House Flipper.

Historia

Dzieje firmy rozpoczynają się w 2010 roku, kiedy to Kris Krej założył własne studio deweloperskie pod nazwą Empyrean. W pierwszych latach jego działalność opierała się głównie na outsourcingu i przygotowywaniu mniejszych projektów, z których wiele ostatecznie porzucono. W międzyczasie utworzono drugi oddział firmy, czyli Frozen District, który w przeciwieństwie do zajmującego się tworzeniem gier Empyrean miał działać na polu wydawniczym.

Wśród produkcji opracowanych wówczas przez Empyrean na uwagę zasługuje przede wszystkim Warlocks vs Shadows, czyli dwuwymiarowa gra akcji, której wydaniem w 2015 roku zajęła się firma One More Level. Poza tym rok później na platformie Steam zadebiutowała ciekawa gra logiczna pod tytułem Pixplode.

House Flipper, czyli przełom

Prawdziwy przełom w działalności studia przyniósł rok 2018, kiedy to w sprzedaży pojawiła się wydana przez firmę PlayWay gra House Flipper. Produkcja odniosła spektakularny sukces na komputerach osobistych, a po dwóch latach trafiła również na PlayStation 4, Xboksa One oraz urządzenia mobilne. Bestseller, w którym gracz mógł wcielić się w „jednoosobową ekipę remontową”, szybko doczekał się rozszerzenia w postaci Garden Flippera traktującego o pracy ogrodnika.

W styczniu 2019 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy całej firmy na Frozen District. Od tej pory pod tym szyldem zespół Kreja miał zajmować się zarówno tworzeniem, jak i wydawaniem gier. W czerwcu 2019 roku ekipa oddała w ręce graczy drugą odsłonę cyklu Warlocks o podtytule God Slayers. Tytuł zadebiutował na Nintendo Switch, a niedługo później pojawił się również na komputerach osobistych. Rok później miał natomiast trafić także na PlayStation 4 oraz Xboksa One.


Plany wydawnicze na przyszłość

The Tenants2022

Honeycomb2023

Dog Trainer2023

House Flipper 22023

Współpracujący z Frozen District / Empyrean producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Frozen District / Empyrean


Frozen Way

Ancient Forge Studio

Moonlit Games