Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Frozen District / Empyrean

Firma polski producent wydawca

Niezależna polska firma zajmująca się tworzeniem i wydawaniem gier przeznaczonych na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Zespół, którego siedziba mieści się w Krakowie, stał się rozpoznawalny głównie dzięki symulatorowi remontów domów zatytułowanemu House Flipper.

Historia

Dzieje firmy rozpoczynają się w 2010 roku, kiedy to Kris Krej założył własne studio deweloperskie pod nazwą Empyrean. W pierwszych latach jego działalność opierała się głównie na outsourcingu i przygotowywaniu mniejszych projektów, z których wiele ostatecznie porzucono. W międzyczasie utworzono drugi oddział firmy, czyli Frozen District, który w przeciwieństwie do zajmującego się tworzeniem gier Empyrean miał działać na polu wydawniczym.

Wśród produkcji opracowanych wówczas przez Empyrean na uwagę zasługuje przede wszystkim Warlocks vs Shadows, czyli dwuwymiarowa gra akcji, której wydaniem w 2015 roku zajęła się firma One More Level. Poza tym rok później na platformie Steam zadebiutowała ciekawa gra logiczna pod tytułem Pixplode.

House Flipper, czyli przełom

Prawdziwy przełom w działalności studia przyniósł rok 2018, kiedy to w sprzedaży pojawiła się wydana przez firmę PlayWay gra House Flipper. Produkcja odniosła spektakularny sukces na komputerach osobistych, a po dwóch latach trafiła również na PlayStation 4, Xboksa One oraz urządzenia mobilne. Bestseller, w którym gracz mógł wcielić się w „jednoosobową ekipę remontową”, szybko doczekał się rozszerzenia w postaci Garden Flippera traktującego o pracy ogrodnika.

W styczniu 2019 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy całej firmy na Frozen District. Od tej pory pod tym szyldem zespół Kreja miał zajmować się zarówno tworzeniem, jak i wydawaniem gier. W czerwcu 2019 roku ekipa oddała w ręce graczy drugą odsłonę cyklu Warlocks o podtytule God Slayers. Tytuł zadebiutował na Nintendo Switch, a niedługo później pojawił się również na komputerach osobistych. Rok później miał natomiast trafić także na PlayStation 4 oraz Xboksa One, jednak ostatecznie porzucono ów pomysł.

W następnych latach Frozen District skupiło się na rozwoju House Flippera, który nie tylko pojawił się na kolejnych platformach, lecz także doczekał się kolejnego dodatku, zatytułowanego Pets. Oprócz tego zespół dostarczył nietypową zręcznościówkę FPP pod tytułem Body of Evidence, w której zadaniem graczy było zacieranie dowodów zbrodni. Pozycja zadebiutowała na konsoli Nintendo Switch w grudniu 2020 roku, natomiast w październiku 2022 trafiła na komputery osobiste.

Ponadto firma wydała The Tenants od ekipy Ancient Forge Studio (grę symulacyjną, w której mogliśmy wcielić się w rolę właściciela nieruchomości na wynajem), a także zapowiedziała dwa nowe projekty. Pierwszym z nich był Honeycomb, czyli gra survivalowa pozwalająca nam wcielić się w rolę badacza fauny i flory obcej planety, powstająca we współpracy ze studiem Frozen Way. Drugi to House Flipper 2, czyli bezpośrednia kontynuacja największego hitu Frozen District, która została zapowiedziana w lutym 2022 roku.

Co ciekawe, w międzyczasie marka House Flipper zaczęła niejako żyć własnym życiem. Trzecie DLC do pierwszej części serii, czyli Farm, powstawało we wspomnianym już studiu Frozen Way (aczkolwiek pod okiem twórców podstawowej wersji gry). Cykl miał również otrzymać spin-off w postaci House Flipper City (kolejnej gry symulacyjnej, tym razem umożliwiającej wcielenie się w rolę inwestora handlującego nieruchomościami), którego opracowaniem ostatecznie zajęło się studio Rembrosoft (wcześniej projekt znajdował się w rękach Gambit Games), natomiast jego wydanie wzięła na siebie firma CreativeForge Games.


Plany wydawnicze na przyszłość

Hairdresser Simulator2023

House Flipper 22023

The Constructors2024

Honeycomb2024

Współpracujący z Frozen District / Empyrean producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Frozen District / Empyrean


Ancient Forge Studio

Petard Games

Frozen Way