Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Rome: Total War - poradnik do gry

Rome: Total War - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Tworzymy armię w Rome Total War | Militaria poradnik Rome: Total War

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019

Tworzymy armię

Dobór jednostek nie jest jednoznaczny, zależy bowiem zarówno od naszych upodobań, jak i od rodzaju terenu na jakim walczymy, oraz wojsk naszego przeciwnika. Mimo wszystko, istnieje kilka, uniwersalnych zasad:

Po pierwsze, trzon armii stanowi piechota, czyli jednostki wyszkolone do walki wręcz i bezpośrednich starć w zwarciu. W początkowym stadium rozgrywki, funkcję tą pełnią wojownicy Hastati, później przejmują ja Principes itd. Kolejnym ważnym elementem armii jest kawaleria. Posiadanie choćby najlżejszego typu jednostek konnych to bardzo przydatna rzecz. Okrążanie wroga i możliwość szybkiego wypadu na jego tyły to niezastąpione cechy kawalerii. Szybkie jednostki są także przydatne podczas ataku za uciekającymi z pola bitwy żołnierzami wroga. Znaczenie kawalerii spada natomiast bardzo drastycznie podczas obrony miast, choć i tutaj można znaleźć dla niej szereg zastosowań (możliwość szybkiego przerzucenia jej w zagrożone rejony miasta i sprawne przemieszczanie się w ciasnych uliczkach). Oczywiście, nie można liczyć, iż kawaleria pokona wszelką piechotę. Oddziały na koniach należy używać raczej do walki na tyłach i jako szybkiego ataku na słabe punkty wroga.

Jaki więc jest przepis na sukces? Armia musi posiadać silne jednostki centralne, czyli piechotę, kawalerię i wspierające je jednostki miotające na odległość. Naturalnie, skład naszej armii musimy dobierać w zależności od typu armii wroga i obszaru walki. Np. w bitwach z barbarzyńcami poukrywanymi w lasach, należy zabrać ze sobą większą ilość piechoty, a pozostawić w stajniach kawalerię. Egipcjanie z kolei posiadają zróżnicowane jednostki kawalerii walczące bardzo dobrze na piaskach pustyni, do walki z tą nacją przyda się więc spora ilość lekkozbrojnych wojowników z pikami i kawaleria. Armia Grecka zaś składa się głównie z powolnych jednostek pikinierów, kluczem do zwycięstwa z tymi bojownikami okazuje się wiec mocna piechota i spora ilość jednostek łuczniczych. Należy przy tym pamiętać, aby nie polegać nigdy głównie na jednostkach miotających i zawsze jako podstawę wojska uważać żołnierzy wyszkolonych do bezpośrednich starć.

Osobną sprawą są najemnicy, których z reguły warto zatrudniać do naszej armii. Rodzaj wojowników jakich można za pieniądze zaciągnąć do naszych szeregów zależy od obszaru na jakim ich poszukujemy. Okazuje się więc, iż zatrudniamy ludzi znających tereny na których będą walczyć. Najemnicy to dobry pomysł, szczególnie, iż ich wynajęcie, często jest dużo tańsze niż koszt wyszkolenia oddziału w mieście.