Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Rome: Total War - poradnik do gry

Rome: Total War - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Etapy rozgrywki w Rome Total War poradnik Rome: Total War

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019

Całą rozgrywkę można podzielić na trzy etapy, oraz założenia jakie w czasie ich trwania należy wykonać:

Wczesna gra:

Aby zapewnić sobie świetlaną przyszłość, o rozwój państwa i ekonomi należy zadbać właśnie w początkowym stadiach rozgrywki. Aby w przyszłości, gdy nasze imperium będzie zajmować połowę Europy, nie nękały nas problemy z dalszym podbojem swiata należy dbać o trzy sprawy:

  • miasta z możliwościami zarabiania dużej gotówki (porty z duża ilością dóbr naturalnych) powinny być rozbudowywane jako pierwsze i nie należy żałować zainwestowanych w nie pieniędzy. To właśnie one będą stanowić później podporę naszej gospodarki.
  • Wzrost populacji to jedna z priorytetowych spraw, która zapewni nam możliwość budowy lepszych budynków, a w przyszłości wystawianie potężnych armii.
  • Kilka wybranych miast, musi być przeznaczonych głównie na budowę armii, czyli posiadać dużą ilość mieszkańców i mieć rozwinięte głównie budynki militarne. Do tego celu wybieramy miasta na frontach, z małą ilością dóbr naturalnych, ale nie za małą populacją.

Należy pamiętać, iż rozwój ekonomi to klucz do zwycięstwa. Rozwój miast i umowy handlowe z każdą napotkaną nacją to podstawa. Rozwój naszego państwa w dużej mierze zależy od pierwszych decyzji jakie podejmiemy w grze. Nie zapominajmy również o misjach Senatu, które w początkowej fazie gry zapewnią nam należyte wsparcie finansowe. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, iż nie musimy wykonywać każdego zadania, wybierajmy te, które uważamy za realne do wykonania i które nie zmuszą nas do przerzucenia połowy sił zbrojnych w odległy zakątek mapy.

Gdy nabierzemy pewności, poczujemy chęć podboju sąsiadów, oznacza to, iż wstępujemy w kolejny etap rozwoju naszego imperium. Etap średni.

Etap średni:

Nasza ekonomia ma już podstawy i wciąż się rozwija, my zaś jesteśmy już w stanie wystawić przyzwoitą armię, która powiększy nasze imperium.

  1. W tym momencie ważne jest zagarnięcie jak największej ilości ziem (najlepiej przystających do naszego państwa), nie martwiąc się zbytnio o rozwój zdobytych prowincji. Jedynie musimy pamiętać o tym, aby zapewnić w miastach przyzwoity spokój (nie można dopuścić do buntów). Ich rozwój będzie następować powoli, a efekty ich funkcjonowania będą widoczne dopiero za jakiś czas. Na początku, dbamy więc o rozwój miast znajdujących się w centrum naszego imperium, nowo zdobyte terenu mogą jakiś czas poczekać. Nie można również zapomnieć, iż podbój innych państw to lepsza reputacja wśród narodu Rzymskiego.
  2. Rozbudowa potęgi militarnej na morzu, mimo, iż nie jest niezbędna do odnoszenia zwycięstw, bardzo pomaga w dalszej części rozgrywki. Łatwość blokowania wrogich portów i przemieszczania własnych wojsk drogą wodną to duże ułatwienie, dlatego już zawczasu należy dbać o prym nad morzami.
  3. Zbierajmy gotówkę i nie przepuszczajmy wszystkie na bieżąco. W przyszłości pieniądze przydadzą się do przekupstwa wrogich armii, budowy kosztownych budynków militarnych i rekrutacji oraz utrzymania armii.

Pod koniec II wieku p.n.e. niejaki Gajusz Mariusz przekształcił armię obywatelską, cierpiącą na brak rekrutów, w armię zawodową, w której mogli służyć również proletariusze. Tak zreformowana armia pobiła w 103 i 102 p.n.e. germańskie plemiona Teutonów i Cymbrów, które najechały Galię. Z pewnością nikt wtenczas nie spodziewał się, że reforma Mariusza zabije republikę. Wróćmy jednak do gry, w której reforma armii nie zostaje przeprowadzona zawsze w 102 roku p.n.e. Następuje to wtenczas, gdy którakolwiek z rzymskich rodzin wybuduje Pałac Cesarski, będący największym rządowym budynkiem, dostępnym dla miast z ostatnim, piątym poziomem rozwoju. Po wystąpieniu tego zdarzenia [# I ], warto zaglądnąć do naszych koszarów, w których od tego momentu m.in. zamiast wojowników Hastati, Principes i Triarii, będziemy mogli szkolić Kohorty legionu (po więcej informacji o jednostkach odwołuje do działu "Jednostki rzymskie").

Zarządzanie wielkim imperium nie jest łatwe, szczególne tyczy się to prowincji znacznie oddalonych od naszej stolicy - Etapy rozgrywki w Rome Total War - Rome: Total War - poradnik do gry

Zarządzanie wielkim imperium nie jest łatwe, szczególne tyczy się to prowincji znacznie oddalonych od naszej stolicy. Po pewnym czasie okaże się, iż nasza potęga i bogactwa nie mają sobie równych w Europie, a drżeć przed nami będzie sam Senat. Tak właśnie objawi się czas, zwiastujący nasz ostateczny marsz ku zwycięstwu.

Końcowe zwycięstwo:

Ostatnie chwile w kampanii to wojna domowa, która rozpocznie się wraz z wyjściem ludu na ulice domagającego się przyznania nam władzy nad całym imperium. Jeżeli zostaniemy wówczas poproszeni o samobójstwo naszego lidera, będziemy zaś czuć się pewnie, a nasza potęga będzie w stanie rozgromić senat i pozostałe frakcje rzymskie - odmawiamy zabicia własnego przywódcy i rozpoczynamy marsz ku krańcowemu zwycięstwu. Jak nie trudno się domyśleć, od teraz trzeba dbać o zapewnienie bezpieczeństwa miastom, które graniczą bezpośrednio z pozostałymi rodami rzymskimi. Pierwszym krokiem powinno być zebranie kilku ogromnych armii i atak na Rzym. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego musimy zaatakować miasto kilkoma licznymi armiami. Dodatkowo, dobrze by było, gdyby samo starcie miało miejsce w polu, a nie na ulicach miasta (co jest możliwe, gdy wojska broniące Rzymu wyjdą poza mury, aby zaatakować oblegającą miasto naszą armię). Gdy podbijemy stolicę, musimy utrzymać ja przez 10 tur, podczas których nie obejdzie się bez ciągłego rekrutowania wojska i walk z pozostałymi rodami.