Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Rise of the Ronin - poradnik do gry

Rise of the Ronin - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje Rise of the Ronin poradnik, porady

W Rise of the Ronin pojawiają się ważne wybory fabularne oraz frakcje zwolenników szogunatu i przeciwników szogunatu, z którymi można się sprzymierzyć. Opisaliśmy jak działa podejmowanie decyzji w grze oraz jak wpłynąć na rozmowę dzięki specjalnym opcjom dialogowym.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2024

Podczas przechodzenia gry Rise of the Ronin możecie natrafiać na mniejsze i ważne wybory fabularne. Nasz poradnik opisuje ich założenia, a także skupia się na kwestii frakcji - zwolenników szogunatu i przeciwników szogunatu. Dowiecie się jak współpraca z frakcjami może wpływać na przebieg gry i jakie profity można czerpać z pomagania danej frakcji. Ostatni temat na stronie dotyczy specjalnych opcji dialogowych - ich odblokowania i wpływu na dalszy przebieg rozmów.

Wybory fabularne w misjach

1 - Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Pierwszy ważny wybór pojawia się po wygranym pojedynku z bossem Gonzo. Wasza postać może darować życie przywódcy bandytów lub go dobić. Podobnych wyborów fabularnych możecie doświadczać w dalszej części gry.
 2. Nie zawsze od razu poznacie konsekwencje Waszej decyzji. W przykładzie z Gonzo oszczędzenie go sprawi, że pojawi się ponownie w dalszej części kampanii. Otrzymacie dostęp do jego pobocznego questu, zaś sam Gonzo będzie mógł stać się jednym z towarzyszy protagonisty.

Świadectwa Duszy

2 - Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Najprostszy sposób na zmianę zdania to stworzenie ręcznego zapisu przed ważnym wyborem. Możecie po obejrzeniu konsekwencji Waszej decyzji wczytać poprzedni stan gry i spróbować inny wariant.
 2. Po przybyciu do regionu Edo pod koniec rozdziału 1 uzyskacie dostęp do tzw. Świadectwa Duszy. Jest to księga, która pozwala m.in. na powtarzanie poprzednich misji. Możecie to wykorzystać do sprawdzania innych wariantów.
 3. Pierwsza zakładka Świadectwa Duszy zawiera oś czasu, na której są wszystkie ukończone questy. Na osi widoczne są też wybory - na przykładzie jest wybór darowania życia Gonzo. Możecie ponownie rozegrać misję i zmienić bieg historii.

Przeciwnicy szogunatu i zwolennicy szogunatu

3 - Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Ważne wybory mogą też być powiązane z całą kampanią, o czym dowiecie się podczas przechodzenia aktu 1. W głównej misji Podążaj za Bliźnięciem Miecza poznacie o 2 wrogo nastawione do siebie frakcje - przeciwnicy szogunatu (zielony kolor) oraz zwolennicy szogunatu (fioletowy kolor).
 2. Każda z frakcji posiada swoją osobną zakładkę w menu Więzi. Współpracując z danym ugrupowaniem możecie awansować na kolejne poziomy więzi i odblokowywać nowe nagrody (np. nowy tytuł albo przedmiot zużywalny do zwiększenia statystyk).
 3. Każda frakcja ma swoją bazę - w przypadku Jokohamy są to Gospoda Sakura (przeciwnicy szogunatu) i Wielka willa w Jokohamie (zwolennicy szogunatu). Możecie tam spotykać handlarzy czy przedstawicieli danej frakcji.
4 - Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje - Rise of the Ronin - poradnik do gry
5 - Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Możecie otrzymywać misje powiązane z konkretną frakcją - takie zadanie ma wtedy odpowiednią adnotację w dzienniku. Zaliczenie tego questu poprawi Wasz poziom więzi z tym ugrupowaniem.
 2. W niektórych zadaniach fabularnych czeka Was wybór frakcji do zaliczenia misji. Przykład takiej sytuacji pokazują nasze obrazki. Przed wyruszeniem do konsulatu w Jokohamie w queście Podążaj za Bliźnięciem Miecza musicie spotkać się z przedstawicielem przeciwników lub zwolenników konsulatu. Wpłynie to na przebieg misji, gdyż każda z frakcji ma swoje odrębne cele.
6 - Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Nie musicie wiązać się z daną frakcją na całą grę. Wykonanie głównej misji po myśli frakcji X nie zablokuje Wam definitywnie dalszych relacji z frakcją Y.
 2. Opisane wcześniej Świadectwo Duszy może też być używane do powtarzania misji frakcji. Gra wyświetla na osi czasu informację o wybranej przez Was frakcji - w przykładzie z obrazka było to spotkanie się z Taką i zaliczenie misji zwolenników szogunatu. Możecie powtórzyć daną misję i wybrać inną frakcję, by doświadczyć innego przebiegu wydarzeń.
7 - Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Od momentu odblokowania podróżowania po regonie Edo możecie zauważać, że niektóre obszary mapy są pod kontrolą określonej frakcji - mają odpowiadający jej kolor.
 2. Zaliczanie aktywności w danym obszarze będzie zwiększało Waszą więź z tą lokacją. Może dojść do sytuacji, w której obszar wyzwoli się spod kontroli frakcji. Otrzymacie dzięki temu punkty więzi dla frakcji przeciwnej tej, która kontrolowała wyzwolony obszar. Może to Wam pozwolić szybciej uzyskać dostęp do nagród frakcji, której pomogliście.
 3. Wyzwalanie obszarów nie ma negatywnych skutków. Nie pogorszy się Wasza więź z frakcją, która w wyniku Waszych działań straciła kontrolę nad danym obszarem.

Opcje dialogowe - mniejsze wybory

8 - Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Oprócz ważnych wyborów fabularnych w grze pojawiają się mniejsze wybory, które powiązane są ze specjalnymi opcjami dialogowymi - przykład takiego wyboru pokazuje obrazek.
 2. Skorzystanie ze specjalnej opcji dialogowej może np. wzmocnić więź z wybranym uczestnikiem rozmowy, pozwolić na pominięcie walki, uniknięcie przekazania łapówki czy doprowadzić do otrzymania dodatkowej nagrody od rozmówcy.
Specjalne opcje dialogowe są powiązane z umiejętnościami - musicie najpierw odblokować na drzewkach umiejętności co najmniej ich pierwsze poziomy - Rise of the Ronin: Ważne wybory i frakcje - Rise of the Ronin - poradnik do gry

Specjalne opcje dialogowe są powiązane z umiejętnościami - musicie najpierw odblokować na drzewkach umiejętności co najmniej ich pierwsze poziomy. Są to umiejętności:

 1. Biegłość retoryczna Kłamca z drzewka Urok - możecie okłamywać rozmówców.
 2. Biegłość retoryczna Perswazja z drzewka Intelekt - możecie przekonywać rozmówców do swoich racji.
 3. Biegłość retoryczna Zastraszenie z drzewka Siła - możecie zastraszać rozmówców.