Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Rise of the Ronin - poradnik do gry

Rise of the Ronin - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rise of the Ronin: Porady na start Rise of the Ronin poradnik, porady

Rise of the Ronin to gra z trudnymi walkami i złożonymi mechanikami. W naszym poradniku znajdziecie zestaw porad na start – poniższe podpowiedzi dotyczą m.in. z wygrywania starć, leczenia postaci, rozwoju bohatera, eksploracji, skrytobójstwa czy zużywania karmy.

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2024

Porady na start do gry Rise of the Ronin ułatwią Wam rozpoczęcie zabawy oraz poznanie najważniejszych mechanik związanych z walką i rozwojem głównego bohatera. Z poradnika dowiecie się m.in. o korzystaniu z kontrbłysków i trafień krytycznych, reagowaniu na czerwone ataki, zarządzaniu zdrowiem i ki (staminą), używaniu liny z kotwiczką, poleganiu na cichych zabójstwach czy wydawaniu srebrnych monet i zgromadzonej karmy.

Nauczcie się wszystkich podstawowych ruchów dzięki samouczkom

1 - Rise of the Ronin: Porady na start - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Na prolog kampanii składają się 3 stosunkowo krótkie misje - przejście ich wszystkich zajmie około 60-90 minut. W trakcie ich rozgrywania gra nauczy Was wszystkich podstawowych ataków i ruchów.
 2. W określonych momentach prologu na ekranie mogą pojawiać się samouczki (na obrazku przykładowy dla korzystania z kontr). Wykorzystujcie to, że prolog nie oferuje jeszcze dużego wyzwania i potrenujcie na przeciwnikach każdą nową akcję. Dobra znajomość podstawowych ruchów jest kluczowa w dalszej części gry, bo np. poprawne kontrbłyski będą bardzo pomocne w pokonaniu niektórych bossów.
 3. Jeśli zapomnieliście lub pominęliście jakiś tutorial, to możecie zajrzeć do encyklopedii (jedna z zakładek głównego menu). Są w niej umieszczane wszystkie wyświetlone wcześniej podpowiedzi. To doskonały sposób na przypomnienie sobie jak działa jakiś atak, albo co oznacza dany wskaźnik.
 4. Dodatkowo w niektórych oknach menu (np. zakładka Umiejętności) możecie wcisnąć touchpad na padzie Dualsense i uzyskać dodatkowy opis informacji wyświetlanych na ekranie. Gra może Wam przypomnieć np. czego dotyczą główne statystyki czy dane drzewko umiejętności.

Możecie zmniejszyć poziom trudności walk

Różnice pomiędzy dostępnymi ustawieniami szerzej opisaliśmy na stronie Poziomy trudności z rozdziału Podstawy - Rise of the Ronin: Porady na start - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Rise of the Ronin w przeciwieństwie do wielu gier typu souls pozwala zmienić i obniżyć poziom trudności. Na domyślnym poziomie Zmierzch gra potrafi być dość wymagająca, szczególnie jeśli nie zdołacie dobrze opanować kontr i uników.
 2. Poziom trudności wybiera się po raz pierwszy w momencie rozpoczynania nowej gry, ale możecie go też zmienić w trakcie kampanii. Żeby to zrobić musicie dotrzeć do dowolnego sztandaru Ukrytego Ostrza (tutejszego odpowiednika Soulsowego ogniska). Dopiero wtedy przejdźcie do menu Ustawienia gry.
 3. Po wybraniu najniższego poziomu trudności Świt dostępne są też 2 dodatkowe ułatwienia - Zwiększona regeneracja zdrowia z lekarstw oraz Obniżona utrata Ki po atakach (odpowiednik staminy). Możecie dzięki nim skuteczniej się leczyć i dłużej walczyć zanim pasek staminy zostanie wyczerpany.

Różnice pomiędzy dostępnymi ustawieniami szerzej opisaliśmy na stronie Poziomy trudności z rozdziału Podstawy.

Poćwiczcie używanie kontrbłysków do odbijania ataków

2 - Rise of the Ronin: Porady na start - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. To jedna z podstawowych technik walki - Wasza postać może odbić wrogi atak w trakcie trwania animacji. Bardzo ważna jest tutaj precyzja, bo wciśnięcie przycisku kontrbłysku (Trójkąt na padzie) za wcześnie lub zbyt późno może uniemożliwić zatrzymanie ataku, a Wasz bohater otrzyma obrażenia. Pamiętajcie też, że kontrbłysk trzeba wykonać oddzielnie w odpowiedzi na każdy wrogi atak z serii. Jeśli przeciwnik wykonuje np. kombinację 3 ciosów to musicie powstrzymać każdy z nich.
 2. Udane kontry mogą szybciej od standardowych ataków ładować czerwony wskaźnik paniki u przeciwnika (na prawo od niebieskiego paska Ki). Obserwujcie go na bieżąco, by dowiedzieć się ile pozostało do zapełnienia go w 100%. Po jego naładowaniu pojawi się okazja do wykonania trafienia krytycznego (czerwona ikona obok przeciwnika) - może ono od razu zabić lub zadać duże obrażenia.
 3. Kontrbłyski bardzo ułatwią Wam starcia z niektórymi wymagającymi bossami. Pozwolą one Wam wcześniej wykonywać trafienia krytyczne i szybciej zakończyć walkę, niż gdybyście polegali wyłącznie na zwykłych atakach.

Obserwujcie poziom Ki i stosujcie Błysk Ostrza

3 - Rise of the Ronin: Porady na start - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. W trakcie walk oprócz monitorowania stanu zdrowia protagonisty zerkajcie często na niebieski pasek Ki, czyli odpowiednika staminy - wyczerpują go wszystkie główne czynności i ataki. Zapobiegajcie sytuacji całkowitego wyczerpania Ki - Wasza postać może wtedy na krótką chwilę stać się bezbronna, a przeciwnicy wykorzystają to do wyprowadzenia ataków, których nie powstrzymacie.
 2. Ki może samoczynnie się odnawiać - oddalcie się na chwilę od przeciwnika. Możecie też ręcznie odnawiać Ki, do czego służy akcja Błysk Ostrza. Polega ona na oczyszczaniu broni z krwi - musicie tuż po zakończonym ataku lub ich serii wcisnąć przycisk R1. Biały błysk broni (przykład na obrazku) zasygnalizuje poprawnie wykonaną czynność.

Reagujcie na czerwone ataki wrogów

4 - Rise of the Ronin: Porady na start - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Czerwone ataki to umiejętności walki przeciwników - są to silniejsze ataki, które w razie trafienia mogą zadać spore obrażenia i powalić Waszą postać na ziemię.
 2. Używanie kontrbłysku na czerwonych atakach jest możliwe, ale bardzo ryzykowne. Kontra musi być perfekcyjna, by umiejętność walki została poprawnie zatrzymana. Jeśli się Wam uda, to może dojść do natychmiastowego naładowania wskaźnika paniki u przeciwnika. Ryzyko się dzięki temu opłaci.
 3. Przeciwnicy mogą mieć bardzo zdradliwe czerwone ataki, np. ultra szybkie lub słabo sygnalizowanie. W takich sytuacjach bezpieczniej jest wykonać unik. Nie stosujcie za to bloków, bo większość czerwonych ataków może się przez nie przebić.
 4. Wasz bohater również może stosować umiejętności walki. Różnią się w zależności od broni oraz wybranego stylu walki. Starajcie się używać ich w sytuacjach, w których jest mniejsze ryzyko, że spudłują lub że przeciwnik jako pierwszy dokończy swój kolejny atak.

Dobierajcie styl walki do każdego przeciwnika

Uwaga - Niektórzy bossowie i elitarni wrogowie mogą dynamicznie zmienić styl w trakcie walki - Rise of the Ronin: Porady na start - Rise of the Ronin - poradnik do gry
 1. Gra nauczy Was reagowania na różne style walki wrogów podczas starcia z bossem Gonzo. Sprawdzajcie znacznik na prawo od paska zdrowia wroga. Czerwone strzałki w dół ostrzegają, że aktualny styl będzie mniej skuteczny, zaś niebieskie strzałki w górę potwierdzają, że dobrze dobraliście styl.
 2. Nowe style walki dla różnych broni odblokujecie w toku gry, np. dzięki pokonywaniu zbiegów czy rozwijaniu więzi z towarzyszami. Ustawia się je w oknie ekwipunku. Możecie w locie zmieniać wybrane style, bez przerywania starcia. Musicie w tym celu przytrzymać R1 - w prawym dolnym rogu pojawią się style ustawione dla danej broni (przykład na obrazku). Użyjcie prawej gałki analogowej, by wybrać ten najlepszy do danego przeciwnika (czyli ten z niebieskimi strzałkami).
 3. Dodatkowo warto mieć w gotowości drugą broń z innej kategorii z innymi stylami walki. W przypadku braku odpowiedniego stylu sprawdźcie też przełączenie się na towarzysza - jest szansa, że dysponuje on odpowiednim stylem.

Uwaga - Niektórzy bossowie i elitarni wrogowie mogą dynamicznie zmienić styl w trakcie walki. Postarajcie się na to od razu zareagować, a nie atakować dalej starym stylem, który stanie się mniej skuteczny.

Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie