Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

PS5 - poradnik

PS5 - poradnik

SPIS TREŚCI

PS5 vs PS4 - czy warto się przesiąść? PS5 - poradnik, najlepsze porady

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2020

W tym rozdziale poradnika do konsoli PS5 znajdziesz porównanie parametrów technicznych konsol PS4, PS4 Pro oraz PS5, a także odpowiedź na pytanie, czy posiadając PS4 lub wersję PS4 Pro warto od razu przesiąść się na PS5.

Premiera konsol 9 generacji dla wszystkich Graczy była bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń 2020 roku. Co jednak z konsolami poprzedniej generacji? Czy nie opłaca się już ich trzymać? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy posiadacze PS4 lub PS4 Pro od razu powinni zmieniać sprzęt na nowszy.

PS5 jest bez wątpienia rewolucyjnym urządzeniem - najmocniejszą i najszybszą konsolą Sony - PS5 vs PS4 - czy warto się przesiąść? - PS5 - poradnik

PS4 vs PS5 - porównanie specyfikacji technicznej

PS5 jest bez wątpienia rewolucyjnym urządzeniem - najmocniejszą i najszybszą konsolą Sony. Aby się o tym przekonać wystarczy szybko rzucić okiem na poniższe zestawienie specyfikacji konsol tego producenta.

 

PS5

PS4 Pro

PS4

CPU

Zen 2 - 8 rdzeni 3.5 GHz (dynamiczne taktowanie)

8 rdzeni Jaguar, 2.1GHz

8 rdzeni Jaguar, 1.6GHz

GPU

10,28 Teraflopa, 36 CUs 2.23 GHz, RDNA 2;

4.2 Teraflopa, 36 Cus 911Mhz

1.84 Teraflopa, 18 Cus 800MHz

Pamięć RAM

16GB GDDR6

8GB GDDR5

8GB GDDR5

Wbudowana pamięć

825GB SSD (własny projekt)

1TB HDD

500GB, 1TB HDD

Dyski zewnętrzne

standardowe karty NVMe SSD

2.5-calowy HDD, USB HDD

2.5-calowy HDD, USB HDD

Napęd

UHD Blu-ray

Blu-ray

Blu-ray

Wyjście wideo

4K 120Hz, 8K

4k

1080p

Poza znacznie szybszym procesorem opartym na nowej technologii, PS5 zyskuje ogromną przewagę nad swoimi poprzednikami przy porównaniu układów graficznych. Warto w tym miejscu wyjaśnić czym są tajemnicze Teraflopy pojawiające się przy specyfikacji GPU. Najprościej rzecz ujmując, Teraflopy określają liczbę operacji zmiennoprzecinkowych, które konsola może wykonać w ciągu jednej sekundy. Z porównania GPU tych konsol można wywnioskować, że układ graficzny PS5 jest około 2.5 razy mocniejszy od PS4 Pro i aż 8 razy mocniejszy od zwykłego PS4, a do tego szybszy i wydajniejszy. Nowa konsola Sony wygrywa także w pojedynku na ilość pamięci RAM i jej szybkość - PS5 ma jej 2 razy więcej od PS4 i PS4 Pro.

Kolejną dużą zaletą PS5 jest niezwykle szybki dysk SSD, który w znacznym stopniu skróci czas ładowania gier, a także całkowicie zniweluje problem z przechodzeniem pomiędzy kolejnymi lokacjami w trakcie rozgrywki. PS5 ma także znacznie lepszy napęd optyczny (UHD Blu-ray), ale oczywiście na rynku można również dostać edycję Digital, czyli bez napędu.

PS5 obsługuje rozdzielczość 8k, ale wcale nie oznacza to, że w najbliższych latach będzie można zagrać w gry właśnie w takiej rozdzielczości - jest to raczej bardzo odległa wizja przyszłości. Nowa konsola Sony obsługuje odświeżanie na poziomie 120Hz co jest bez wątpienia bardzo dużym plusem, bo na rynku można już dostać wiele telewizorów obsługujących rozdzielczość 4k i wyższą częstotliwość odświeżania.

PS4 vs PS5 - biblioteka gier, kompatybilność wsteczna

Posiadacze PS4 lub PS4 Pro na pewno uzbierali pokaźną bibliotekę gier na płytach czy też na swoim koncie PSN, których nie chcieliby stracić po przesiadce na nowy sprzęt. Nowa konsola Sony będzie posiadać kompatybilność wsteczną co oznacza, że zdecydowaną większość tytułów z PS4 będzie można bez problemu na niej ograć. Warto jednak przyjrzeć się najciekawszym tytułom, które zostały zapowiedziane na PS5 i nie będą dostępne na PS4:

  1. Godfall;
  2. Gran Turismo 7;
  3. Horizon Forbidden West;
  4. Ratchet & Clank Rift Apart;
  5. Resident Evil Village;
  6. Returnal;
  7. Spider-Man Miles Morales;
  8. Demon's Souls;
  9. Sackboy A Big Adventure;
  10. Tribes of Midgar.

Wymieniliśmy tylko niektóre tytuły, które zostały oficjalnie zapowiedziane na PS5, ale należy liczyć się z tym, że w przyszłości pojawi się ich znacznie więcej - jak szybko? Tego niestety jak na razie nie wiadomo. Jeżeli zależy Ci na ograniu któregoś z powyższych tytułów będziesz musiał oczywiście zastanowić się nad zakupem PS5.

PS4 vs PS5 - czy warto się przesiąść?

Pierwsze miesiące po premierze nowych konsol to czas, w którym deweloperzy uczą się ujarzmiać moc drzemiącą w nowym sprzęcie. Na rynku pojawia się mało tytułów ekskluzywnych dedykowanych jedynie na nową generację konsol, a zdecydowana większość dobrych gier to tytuły międzygeneracyjne, czyli dostępne również na poprzednich wersjach konsol. Jednym z głównych czynników, który może wpłynąć na chęć zakupu PS5 jest także cena konsoli, która w dniu premiery wynosiła 2 299 zł (499 USD) dla zwykłej edycji i 1 849 zł (399 USD) dla edycji cyfrowej.

Drugim czynnikiem, który może zadecydować o wczesnym zakupie (lub nie) PS5 jest cena gier, które będzie można na nią nabyć. Większość tytułów dostępnych na nowe generacje konsol może kosztować nawet 300 - 350 zł (około 70 - 80 USD). Nie każdego może ucieszyć fakt, że za każdą grę na PS5 będzie musiał tak dużo zapłacić, skoro na PS4 niektóre świetne tytuły można dostać za niecałe 80zł, a w niektórych przypadkach nawet za około 50zł.

Pozostaje więc pytanie - czy warto od razu przesiąść się na PS5? Jeśli posiadasz PS4 Pro lub nawet zwykłą wersję tej konsoli i masz jeszcze do ukończenia sporo tytułów, które są na nich dostępne lub dopiero zostaną wydane, a ponadto nie czujesz przymusu zagrania w najnowsze exclusive'y to z zakupem PS5 w momencie premiery wcale nie musisz się śpieszyć. Przed Tobą setki godzin wyśmienitej zabawy z wieloma fenomenalnymi grami dostępnymi na PS4.