Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Tajemnice i sekrety. Poradnik i solucja do gry Shadow of the Tomb Raider opisuje wszystkie grobowce wyzwań, krypty i monolity. Tropimy sekrety i znajdźki, ale również zawarliśmy opis przejścia wszystkich misji głównych i zadań pobocznych. Porady pomogą ci także w walce.

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2018

Nieoficjalny poradnik do Shadow of the Tomb Raider pomaga w ukończeniu gry w 100 procentach i poznaniu jej wszystkich atrakcji. Poradnik podzieliliśmy na kilka dużych części. Na początkowych stronach poradnika znalazły się między innymi strony z ogólnymi poradami dotyczącymi rozgrywki oraz sugestiami odnośnie odblokowywania najlepszych umiejętności. Rozdział z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania porusza z kolei takie tematy jak zdobywanie gadżetów potrzebnych do docierania w niedostępne miejsca czy sposoby pozyskiwania surowców do craftingu. Poradnik do trofeów oferuje z kolei zestawienie wszystkich osiągnięć wraz z rozbudowanymi komentarzami jak najłatwiej jest je zdobywać.

Lubisz zdobywać najtrudniejsze trofea - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Lubisz zdobywać najtrudniejsze trofea? Uważasz grę za skończoną dopiero po wbiciu platyny? Spróbuj swoich sił w naszym turnieju dla łowców trofeów. Graj w Shadow of the Tomb Raider i zdobywaj nagrody.

Dużą część poradnika do Shadow of the Tomb Raider stanowi szczegółowy opis przejścia głównego wątku fabularnego. Informuje on jak docierać do celów misji, jak radzić sobie z przeciwnikami (w tym z dziką zwierzyną) oraz jak zaliczać napotykane zagadki środowiskowe. W naszym poradniku znalazły się również omówienia pobocznych zadań, których Lara może podejmować się w określonych momentach gry. Na osobnych stronach opisu przejścia zamieściliśmy rozwiązania wszystkich trudniejszych zagadek, którymi należy się zająć w trakcie przechodzenia gry.

Kolejny duży element poradnika to rozdział na temat sekretów i wyzwań. Do nadających się do odnalezienia w trakcie gry znajdziek zaliczają się między innymi relikty, dokumenty, murale, monolity czy skrytki. Na osobnych stronach rozdziału opisaliśmy krypty oraz grobowce wyzwań. W lokacjach tych Lara musi przejść przez większą lokację rozwiązując po drodze zagadki oraz unikając pułapek i przeciwników. W każdej tego typu miejscówce na bohaterkę czekają cenne nagrody (nowe umiejętności, nowe elementy wyposażenia i inne prezenty).

Shadow of the Tomb Raider to kolejna odsłona bardzo popularnej serii przygodowych gier akcji z Larą Croft w roli głównej. Słynna pani archeolog tym razem wyrusza do Ameryki Łacińskiej. W trakcie rozgrywki najwięcej czasu poświęcamy na eksplorację otoczenia (w tym tytułowych grobowców), choć w grze nie zabrakło także emocjonujących scen akcji m.in. z udziałem członków wrogiego zakonu Trójcy.

Natalia "N.Tenn" Fras & Jacek "Stranger" Hałas (www.gry-online.pl)

Jaki wybrać poziom trudności?

Shadow of the Tomb Raider umożliwia bardzo szczegółowe dostosowanie poziomu trudności rozgrywki - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Shadow of the Tomb Raider umożliwia bardzo szczegółowe dostosowanie poziomu trudności rozgrywki. Możesz zdecydować się na jeden z odgórnie narzuconych poziomów lub wybrać inne ustawienia dla poszczególnych elementów gry - walki, eksploracji oraz rozwiązywania zagadek. Na potrzeby ukończenia gry po raz pierwszy najlepiej jest wybrać normalny poziom trudności (Rite of Passage) dla wszystkich ustawień.

 1. Przeciwnicy na normalnym poziomie trudności nadal potrafią sprawnie walczyć, ale możesz pomagać sobie instynktem przetrwania do lokalizowania ich oraz leczyć Larę w trakcie walk jeśli zajdzie taka konieczność.
 2. Przy ustawionym normalnym poziomie trudności eksploracji nie jesteś prowadzony za rękę do celu, ale możesz w dalszym ciągu korzystać z instynktu przetrwania. Jest on bardzo przydatny przy lokalizowaniu sekretów oraz materiałów do craftingu.
 3. Normalny poziom trudności zagadek jest równoznaczny z otrzymywaniem ograniczonych podpowiedzi od Lary. Gra podświetla interaktywne elementy w trybie instynktu przetrwania, ale bohaterka nie mówi dokładnie co z nimi należy zrobić i w jakiej kolejności.

Uwaga - Każdy z poziomów trudności (walka, eksploracja, zagadki) możesz zmienić w dowolnym momencie rozgrywki z poziomu menu pauzy. Podejmowana przy rozpoczynaniu gry decyzja nie jest więc ostateczną. Jeśli np. nie potrafisz rozwiązać zagadki to obniż poziom trudności żeby otrzymać dodatkowe podpowiedzi od Lary.

Skrócony poradnik przetrwania

Poniżej zestawiliśmy kilka najważniejszych informacji na temat tego jak skuteczniej utrzymywać główną bohaterkę przy życiu. Lara może łatwo zginąć jeśli nie będziesz ostrożny, ale dzięki naszym wskazówkom ryzyko zgonu powinno się znacząco zmniejszyć. Niektóre z poruszonych tematów szerzej opisaliśmy w innych rozdziałach naszego poradnika.

Uważaj na pułapki - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Uważaj na pułapki. W trakcie gry pułapki odnajduje się przede wszystkim w kryptach i grobowcach, ale możesz też wpadać na nie np. w drodze do obozowisk Trójcy. Występują one w dwóch głównych odmianach. Pierwsza z częściej występujących odmian to pułapki z kolcami wysuwające się nagle ze ścian. W celu rozbrojenia każdej tego typu pułapki musisz ustawić się przy rozwiniętej przy ziemi linie (przykładowa na obrazku) i wcisnąć przycisk interakcji żeby uaktywnić mechanizm zanim Lara znajdzie się w jego zasięgu. Pod "zużytą" pułapką możesz następnie przeczołgać się.

Druga odmiana to doły z kolcami i są one bardziej kłopotliwe, gdyż niektóre z nich są przykryte kamiennymi płytami - przykładową tego typu pułapkę pokazuje obrazek - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Druga odmiana to doły z kolcami i są one bardziej kłopotliwe, gdyż niektóre z nich są przykryte kamiennymi płytami - przykładową tego typu pułapkę pokazuje obrazek. Staraj się dokładnie rozglądać w lokacjach z pułapkami i przeskakiwać nad dołami lub w ostateczności szybko przebiegać po kamiennej podłodze zanim ta zapadnie się.

Warto zakupić umiejętność Kruczy spryt (Crow's Cunning) (jej koszt to 2 punkty umiejętności). Pozwala ona na podświetlanie pułapek w świecie gry po uaktywnieniu Instynktu przetrwania. Bardzo ułatwo ci to grę jeśli często polegasz na tym trybie podczas eksploracji okolicy.

Staraj się atakować przeciwników z zaskoczenia - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Staraj się atakować przeciwników z zaskoczenia. Jeśli tylko jest to możliwe działania powinieneś prowadzić z ukrycia. Ułatwi ci to wygrywanie walk, szczególnie tych, w których do pokonania są silniej opancerzeni przeciwnicy. Przed rozpoczęciem potyczki sprawdź, czy Lara może nałożyć błotny kamuflaż. Utrudnia on przeciwnikom dostrzeżenie bohaterki oraz pozwala w dodatkowych miejscach wtapiać się w otoczenie. Co do samego sposobu eliminacji, najlepiej polegać na cichych egzekucjach (stają się dostępne po zakradnięciu się w pobliże przeciwnika) oraz na łuku (celuj w głowę, ale pamiętaj, że wrogowie w ciężkich zbrojach w ten sposób nie zginą). Jeśli możesz używać Instynktu przetrwania to polegaj na nim żeby odnajdywać wrogów i żeby ustalać czy są w polu widzenia innych przeciwników ("łatwe cele" są oznaczane na żółto).

Jeśli pomimo Twoich starań doszło do otwartych walk (jest to konieczność np. w przypadku napotkania dzikiej zwierzyny) to polegaj przede wszystkim na częstych uskokach. Dodatkowo nie jest wskazane zbyt długie przebywanie za tą samą zasłoną, bo przeciwnicy lubią wtedy podrzucać koktajle Mołotowa lub inne wybuchowe niespodzianki.

W pozbywaniu się przeciwników z ukrycia mogą ci pomagać niektóre umiejętności. Przykładowo Uderzenie węża (Serpent's Strike) pozwala na wykonanie cichego zabójstwa, a Wężowa furia (Serpent's Fury) pozwala pozbyć się dwóch stojących blisko siebie przeciwników.

Pilnuj się przy trudniejszych skokach - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Pilnuj się przy trudniejszych skokach. W Shadow of the Tomb Raider Lara może łatwo zginąć w wyniku źle wymierzonego skoku, który zakończy się spadnięciem w przepaść czy upadkiem z dużej wysokości. Jeśli nie jesteś poganiany to postaraj się zaplanować każdy kolejny ruch, zwłaszcza jeśli do "przyczepienia się" do nowej ściany wymagany jest czekan. Jeśli zapomnisz w takiej sytuacji o wciśnięciu dodatkowego przycisku to Lara straci życie.

Inna ważna kwestia to możliwość poślizgnięcia się po złapaniu się krawędzi nowej półki. Także i tu musisz być gotowy do szybkiego wciśnięcia przycisku akcji (bardzo szybkiego wciśnięcia jeśli masz ustawiony wysoki poziom trudności eksploracji). Warto dodać, że tego typu "błędy" ze strony Lary można wyeliminować dzięki odblokowaniu umiejętności Małpia zwinność (Howler's Speed).

Jakie umiejętności odblokować jako pierwsze?

Poniżej zestawiliśmy najważniejsze naszym zdaniem umiejętności, które w miarę możliwości warto odblokować w początkowej fazie gry - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Poniżej zestawiliśmy najważniejsze naszym zdaniem umiejętności, które w miarę możliwości warto odblokować w początkowej fazie gry. Umiejętności możesz po raz pierwszy zakupić gdy dotrzesz do obozowiska i usiądziesz przy ognisku. Więcej informacji na temat rozwoju postaci znajdziesz w osobnych rozdziałach naszego poradnika.

 1. Orli wzrok (Eagle's Sight) (1 punkt umiejętności) - Możesz używać Instynktu przetrwania do lokalizowania niektórych sekretów (m.in. reliktów, map, plecaków, skrzyń ze skarbami i monolitów). Warto pomagać sobie tym trybem żeby zmniejszyć szanse przegapienia jakiejś znajdźki.
 2. Małpia zwinność (Howler's Speed) (1 punkt umiejętności) - Nigdy nie dochodzi do poślizgnięć podczas chwytania się nowej półki. Dodatkowo Lara ma więcej czasu na reakcję po uaktywnieniu pułapki oraz podczas siłowania się z przeciwnikiem. Wszystkie te cechy zwiększają wyraźnie szanse na przeżycie.
 3. Uderzenie węża (Serpent's Strike) (1 punkt umiejętności) - Cicha egzekucja nie zaalarmuje okolicznych przeciwników. To bardzo pomocna umiejętność podczas skradania się. Możesz z jej pomocą dłużej pozostawać skutecznie w ukryciu.
 4. Wężowa furia (Serpent's Fury) (2 punkty umiejętności) - Możesz po cichu zabić dwóch stojących obok siebie przeciwników. Jest to bardzo przydatne, albowiem w wielu lokacjach z najemnikami Trójcy spotyka się przeciwników patrolujących teren parami. Dzięki tej umiejętności możesz od razu ich atakować, a nie czekać aż się rozejdą czy odwracać ich uwagę przedmiotami do rzucania.
 5. Kruczy spryt (Crow's Cunning) (2 punkty umiejętności) - Możesz łatwiej zauważać pułapki dzięki korzystaniu z Instynktu przetrwania. Bardzo pomocne podczas eksploracji wszelakiej maści krypt i grobowców.
 6. Gniazdo żmiji (Viper's Nest) (2 punkty umiejętności) - Możesz zdobywać 2x więcej składników potrzebnych do craftingu. Dzięki tej umiejętności możesz poświęcać mniej czasu na eksplorację okolicy w poszukiwaniu surowców.

Jak szybko zdobywać XP?

XP jest potrzebne w Shadow of the Tomb Raider do awansowania na wyższe poziomy i zdobywania punktów rozwoju - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

XP jest potrzebne w Shadow of the Tomb Raider do awansowania na wyższe poziomy i zdobywania punktów rozwoju.

 1. Punkty doświadczenia otrzymuje się przede wszystkim z tytułu postępów w głównej fabule. Są one również przyznawane za zaliczanie pobocznych misji.
 2. Inna bardzo dobra metoda to polowanie na dziką zwierzynę. Każda upolowana zdobycz to od kilku do kilkudziesięciu punktów doświadczenia. W początkowych lokacjach najlepiej jest polować na ptactwo, bo jest to lepiej nagradzane np. od polowania na zające. Dzikie zwierzęta co pewien czas "odradzają się" w tych samych obszarach i możesz w ten sposób zgromadzić dużo xp pozostając cały czas w tej samej głównej lokacji (np. w peruwiańskiej dzungli). Warto też wiedzieć, że gra przyznaje znacznie więcej xp za zabijanie rzadkich gatunków, np. orłów.
 3. Kolejny dobry sposób to odnajdywanie sekretów. Liczba otrzymanych punktów doświadczenia uzależniona jest od rodzaju znajdźki.
 4. Punkty rozwoju możesz także otrzymywać za badanie krypt i grobowców wyzwań. Nagroda jest przyznawana po tym jak uda ci się dotrzeć do ostatniej komnaty krypty lub grobowca.
 5. W szybszym zdobywaniu XP mogą ci również pomagać również niektóre elementy ubioru Lary. Zawsze czytaj ich opisy, bo mogą one informować o warunkach zdobywania większej ilości punktów doświadczenia (np. za ciche zabójstwa przeciwników) - przykładowy tego typu element stroju pokazuje obrazek. Przedmiot ten jest oferowany przez jednego z handlarzy, ale nowe fragmenty ubioru możesz też np. pozyskiwać dzięki badaniu krypt.

Jak zmienić ubranie Lary?

Zmiana stroju w grze Shadow of the Tomb Raider jest możliwa za każdym razem gdy dotrzesz do obozowiska - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Zmiana stroju w grze Shadow of the Tomb Raider jest możliwa za każdym razem gdy dotrzesz do obozowiska. Możesz wtedy przejść do inwentarza (Inventory) i wybrać zakładkę strojów (Outfits). Dzielą się ona na trzy grupy - pełnych strojów (Full Body), ubrań dla górnej części ciała (Upper Body) i ubrań dla dolnej części ciała (Lower Body). Jeśli założysz pełny strój to nie możesz już wybrać ubrania dla górnej/dolnej części ciała.

Niektóre ubrania zmieniają jedynie wygląd bohaterki, ale są też stroje, które dodają nowe umiejętności na czas ich używania. Mogą np. pozwalać na zbieranie większych ilości surowców czy na otrzymywanie premii do XP za zabijanie wrogów. Staraj się wybierać te stroje, które są powiązane z najczęściej używanymi akcjami. Przykładowo jeśli lubisz się skradać to wybierz strój z premiami do cichych zabójstw.

Nowe stroje możesz kupować od handlarzy, odnajdywać w grobowcach wyzwań lub otrzymywać dzięki zaliczaniu misji.

Pełna lista ubrań jest na stronie Stroje Lary.

Krypty w Shadow of the Tomb Raider

W grze Shadow of the Tomb Raider możesz zajmować się odnajdywaniem krypt (Crypts) - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

W grze Shadow of the Tomb Raider możesz zajmować się odnajdywaniem krypt (Crypts). Każda krypta to opcjonalna lokacja w grze. W trakcie eksploracji krypty należy unikać pułapek oraz rozwiązywać mniejsze zagadki. Celem wizyty w krypcie jest dotarcie do sali z sarkofagiem. Każdy sarkofag skrywa jakiś cenny przedmiot i może to być np. nowy element stroju dla Lary. Oto lokacje z kryptami:

 1. Peruwiańska dżungla - 2 krypty
 2. Kuwak Yaku - 2 krypty
 3. Ukryte Miasto - 5 krypt
 4. Misja San Juan - 1 krypta

Odwiedzenie trzech dowolnych krypt nagradzane jest brązowym trofeum Miejsca spoczynku, ale zbadanie ich wszystkich jest wymagane do ukończenia gry w 100 procentach. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie krypty są od razu dostępne. Konieczne może okazać się dostatecznie awansowanie w grze lub dysponowanie dodatkowymi elementami wyposażenia (np. wciągarką albo strzelbą).

Grobowce w Shadow of the Tomb Raider

W grze Shadow of the Tomb Raider możesz zajmować się eksploracją grobowców wyzwań (Challenge Tombs) - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

W grze Shadow of the Tomb Raider możesz zajmować się eksploracją grobowców wyzwań (Challenge Tombs). Każdy grobowiec wymusza konieczność radzenia sobie z pułapkami, wspinaczki oraz rozwiązania co najmniej jednej większej wspinaczki. Celem wizyty w każdym grobowcu jest zlokalizowanie kapliczki. Zbadanie jej odblokuje jedną noiwą umiejętność dla Lary. Oto lokacje z grobowcami:

 1. Peruwiańska dżungla - 2 grobowce
 2. Kuwak Yaku - 1 grobowiec
 3. Ukryte Miasto - 3 grobowce
 4. Cenotes - 1 grobowiec
 5. Misja San Juan - 2 grobowce

Odwiedzanie grobowców nagradzane jest osiągnięciami Łowca steli (zbadaj trzy dowolne) oraz Tomb Raider (przeszukaj wszystkie). Zbadanie wszystkich grobowców jest dodatkowo wymagane do ukończenia gry w 100 procentach. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie grobowce są od razu dostępne. Konieczne może okazać się dostatecznie awansowanie w grze lub dysponowanie dodatkowymi elementami wyposażenia (np. wciągarką albo strzelbą).

Mam pytanie i szukam odpowiedzi

W trakcie przechodzenia gry Shadow of the Tomb Raider możesz natrafić na różnorakie problemy lub przeszkody utrudniające dalszą rozgrywkę. Rozdział FAQ w naszym poradniku zawiera odpowiedzi na wiele popularnych pytań. Oto najważniejsze tematy w tym rozdziale:

 1. Jak odzyskać stracony nóż, łuk i czekan? - Lara po ukończeniu prologu traci chwilowo dostęp do noża, łuku i czekana, a więc do podstawowych elementów wyposażenia, dzięki którym może poprawnie badać okolicę i eliminować napotykane zagrożenia. Na stronie są informacje gdzie odzyskać każdy z tych przedmiotów.
 2. U kogo kupić ulepszenia sprzętu Lary? - Główna bohaterka w momencia rozpoczęcia gry nie posiada wszystkich gadżetów potrzebnych do eksploracji. Wymagane dodatkowe przedmioty to prowizoryczny nóż, wciągarka oraz strzelba. Dopiero po ich zdobyciu można zajrzeć do wszystkich napotkanych lokacji. Na stronie są informacje gdzie pozyskać te elementy wyposażenia Lary.
 3. Gdzie znaleźć handlarkę Moraekah? - Szamanka Moraekah z Ukrytego Miasta jest bardzo ważną postacią w grze, gdyż sprzedaje między innymi dwa permanentne ulepszenia wyposażenia Lary. Moraekah może być niestety trudna w odnalezieniu, bo nie jest oznaczana na mapie i pojawia się w różnych częściach Paititi. Na stronie zaznaczyliśmy miejsca gdzie można ją odnajdywać.
 4. Jak zdobyć wytrych do otwierania skrzyń? - Wytrych w Shadow of the Tomb Raider jest potrzebny do otwierania skrzyń konkwistadorów. Na stronie informujemy gdzie można pozyskać ten gadżet i jak się go używa. Pokazujemy też jak wyglądają skrzynie, które otwiera się wytrychem.
 5. Jak gromadzić złoto i na co je wydawać? - W trakcie przechodzenia gry Lara może wpadać na handlarzy, którzy oferują bardzo przydatne ulepszenia ekwipunku i cenne przedmioty. Na stronie podpowiadamy jak łatwo zdobywać złoto i na co w pierwszej kolejności wydawać posiadane fundusze.
 6. Jak zdobyć strzelbę? - Strzelba w Shadow of the Tomb Raider jest wykorzystywana nie tylko do zabijania wrogów, ale także w zagadkach i do docierania do nowych obszarów. Na stronie wyjaśniliśmy jej dodatkowe zastosowania i wskazaliśmy też kiedy dokładnie odnajduje się strzelbę.
 7. Jak korzystać z opcji szybkiej podróży? - Shadow of the Tomb Raider to gra, w której przemierza się dość rozległe lokacje. Funkcja szybkiej podróży (Fast Travel) może być więc bardzo pomocna jeśli musimy się gdzieś nagle wrócić. Na stronie są pełne informacje kiedy można korzystać z szybkiej podróży i jak dokładnie działa szybka podróż.
 8. Czy można powrócić do posiadłości Croftów? - Posiadłość Croftów to nietypowy etap w grze Shadow of the Tomb Raider, albowiem jest on retrospekcją. Na stronie zestawiliśmy wszystkie najważniejsze informacje na jego temat, włącznie z przygotowaniem listy wszystkich dostępnych wyzwań i sekretów.

Trudne zagadki w głównych etapach Shadow of the Tomb Raider

W trakcie przechodzenia głównego wątku fabularnego gry Shadow of the Tomb Raider możesz natrafiać na bardziej skomplikowane zagadki, które wymuszają odnajdywania interaktywnych obiektów z otoczenia i wchodzenia z nimi w interakcję we właściwy sposób i w poprawnej kolejności. W osobnym rozdziale naszego poradnika są opisy tego typu trudniejszych łamigłówek:

 1. Jak rozwiązać zagadkę z mostem w peruwiańskiej dżungli? - To pierwsza większa zagadka w grze. Lara i Jonah muszą doprowadzić do podniesienia mostu. Wymaga to ścisłej współpracy między nimi oraz skorzystania ze strzał z linami.
 2. Jak rozwiązać zagadkę z Białą Królową w posiadłości Croftów? - Zagadka ta jest do zaliczenia w trakcie rozgrywania retrospekcji sterując młodą Larą. Wymaga on m.in. przesuwania figurami po planszy do gry i w rezultacie zaliczenie jej może być kłopotliwe.
 3. Jak rozwiązać zagadkę z zamkniętą bramą w ruinach w Kuwak Yaku? - W ramach tej zagadki Lara musi obracać płytami, na których pojawiają się różne symbole. Trzeba polegać na podpowiedziach z bocznych komnat oraz ze zdjęcia zrobionego przez Larę.
 4. Jak zaliczyć Próbę Orła? - Próba Orła nie jest tradycyjną zagadką, albowiem Lara musi dodatkowo prowadzić wspinaczkę i unikać ruchomych elementów wieży. To długa zagadka i starannie opisaliśmy jej wszystkie kroki.
 5. Jak zaliczyć Próbę Węża? - W tej zagadce zadaniem Lary jest doprowadzanie do przelewania łatwopalnej substancji, którą następnie należy podpalać i pozbywać się dzięki temu napotykanych barykad.
 6. Jak rozwiązać zagadkę z otwarciem bram Oka Węża w Cenotes? - Dodatkowym utrudnieniem tej zagadki jest to, że w przerwach pomiędzy zaliczaniem jej głównych części (przelewanie wody napędzającej mechanizm) trzeba eliminować przeciwników.

Trudniejsze trofea w Shadow of the Tomb Raider

W grze Shadow of the Tomb Raider do zdobycia jest ponad 60 osiągnięć. Ich pełne zestawienie znajduje sie na stronie Lista trofeów w naszym poradniku, aczkolwiek bardziej skomplikowane trofea dokładniej opisaliśmy na osobnych stronach. Najważniejsze z nich to:

 1. A nuż to nóż? - Lara musi maksymalnie ulepszyć nóż. Na stronie są informacje gdzie znaleźć potrzebne ulepszenia tej broni do walki wręcz.
 2. Jeden za drugim - Trofeum to wymusza zabijanie wrogów parami w oparciu o jedną z dodatkowych umiejętności. Na stronie informujemy jaka to zdolność i jak jej poprawnie używać.
 3. Legendarny łowca - W ramach tego osiągnięcia bohaterka musi upolować pięć rzadkich zwierząt. Informujemy o jakie gatunki dokładnie chodzi i gdzie najłatwiej jest upolować rzadkie okazy.
 4. Niespodzianka! - W celu odblokowania tego trofeum Lara musi eliminować przeciwników umiejętnością o nazwie Orli szpon. Na stronie są informacje jak odblokować tę zdolność i jak poprawnie jej używać.
 5. Od stóp do głów - Na potrzeby tego osiągnięcia trzeba odnowić i założyć pełny komplet historycznego stroju. W naszym poradniku znajdziesz informacje na temat przykładowego historycznego ubrania do odnowienia.
 6. Rewolwerowiec - Osiągnięcie to wymaga wykazania się sprytem i umiejętnościami obsługi pistoletu, gdyż Lara musi zabić 3 wrogów trafieniami w głowę w ciągu 3 sekund. Na stronie są podpowiedzi gdzie najlepiej podejmować kolejne próby.
 7. Samobój - W celu zdobycia tego osiągnięcia Lara musi przyczyniać się do tego żeby wrogowie zabijali się nawzajem. Opisaliśmy jak aranżować tego typu akcje - wymagana jest do tego specjalna umiejętność.
 8. Znajdź mnie, jesli potrafisz - Trofeum to zakłada zgubienie przeciwników w sumie 10 razy po tym jak Lara zostanie przez nich zauważona. Na stronie zamieściliśmy wskazówki jak najłatwiej uciec wrogom.

Ile czasu potrzeba na ukończenie gry?

Na ukończenie gry Shadow of the Tomb Raider potrzeba około 13-15 godzin, przy czym mowa tu wyłącznie o zaliczeniu głównego wątku fabularnego. Na odkrycie czeka także wiele dodatkowych atrakcji w postaci sekretów, krypt, grobowców czy pobocznych zadań. Mogą one podwoić ilość czasu potrzebnego do zaliczenia gry - licz się z tym, że pełne zaliczenie Shadow of the Tomb Raider może zająć 25-30 godzin.

Osobną kwestią jest zdobycie wszystkich osiągnięć i platynowego trofeum. Gra wymusza w tym przypadku ukończenie głównej fabuły na najwyższym poziomie trudności. Problematyczne mogą też być trofea związane z eliminowaniem wrogów na różne sposoby, bo większość z nich możesz przegapić. Jeśli dobrze przygotujesz się do zdobywania trofeów to możesz zmieścić się w 30 godzinach. W przeciwnym razie konieczne może być przeznaczenie dodatkowego czasu na grę lub nawet ponowne ukończenie całej głównej fabuły na wyższym poziomie trudności.

Jakie są dostępne wersje gry i co oferuje przepustka sezonowa?

Gra Shadow of the Tomb Raider oferowana jest w czterech wersjach - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Gra Shadow of the Tomb Raider oferowana jest w czterech wersjach.

Edycja standardowa (Standard) poza główną zawartością gry oferuje jedynie dynamiczny motyw na PS4 oraz Booster Packa, który pozwala szybciej odblokować umiejętności.

Edycja cyfrowa (Digital Deluxe) oferuje to samo co standardowa, a także ścieżkę dźwiękową z gry i pierwszy zestaw składający się z dodatkowej broni i stroju Lary.

Edycja Croftów (Croft Edition) oferuje to samo co standardowa i cyfrowa, a także dwie dodatkowe bronie i dwa nowe stroje Lary oraz przepustkę sezonową.

Co zawiera przepustka sezonowa Shadow of the Tomb Raider?

 1. 7 dodatkowych grobowców wyzwań (Challenge Tombs). Są to opcjonalne lokacje, w których Lara może rozwiązywać zagadki oraz odnajdywać unikalne skarby. W standardowej wersji gry dostępnych jest 9 grobowców. Oznacza to, że dzięki dysponowaniu przepustką sezonową można zbadać w sumie 16 grobowców wyzwań.
 2. 7 nowych broni, strojów i umiejętności
 3. Nowe fabularne misje poboczne. Lara może zajmować się pobocznymi questami w przerwach pomiędzy wykonywaniem misji powiązanych z głównym wątkiem fabularnym.

Uwaga - Przepustkę można zakupić oddzielnie w postaci karnetu sezonowego. Nie jest więc wymagane nabycie edycji Croftów ani edycji Ultimate Edition.

Edycja Ultimate Edition oferuje to samo co standardowa, cyfrowa i Croftów (w tym także przepustkę sezonową), a ponadto fizyczne gadżety w postaci figurki Lary, otwieracza do butelek w kształcie czekana oraz latarki - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Edycja Ultimate Edition oferuje to samo co standardowa, cyfrowa i Croftów (w tym także przepustkę sezonową), a ponadto fizyczne gadżety w postaci figurki Lary, otwieracza do butelek w kształcie czekana oraz latarki.

Najważniejsze przyciski sterowania

Poniżej zestawiliśmy najważniejsze przyciski potrzebne w trakcie gry Shadow of the Tomb Raider. Ich pełna lista znajduje się na stronie Sterowanie w naszym poradniku.

1 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryPoruszanie się Larą - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Poruszanie się Larą

2 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do grySprint / Zmiana pozycji kamery - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Sprint / Zmiana pozycji kamery

3 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryRozglądanie się / Celowanie - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Rozglądanie się / Celowanie

4 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryZałączenie Instynktu przetrwania - jest to możliwe tylko jeśli nie grasz na wysokim poziomie trudności, na którym tryb ten jest zablokowany - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Załączenie Instynktu przetrwania - jest to możliwe tylko jeśli nie grasz na wysokim poziomie trudności, na którym tryb ten jest zablokowany; dodatkowo instynkt samoczynnie wyłącza się chwilę po tym jak Lara ruszy z miejsca

5 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryWyświetlenie mapy / Możesz też wybierać osobne zakładki z pobocznymi misjami i wyzwaniami, zebranymi artefaktami i dziennikiem przetrwania (tutoriale) - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Wyświetlenie mapy / Możesz też wybierać osobne zakładki z pobocznymi misjami i wyzwaniami, zebranymi artefaktami i dziennikiem przetrwania (tutoriale)

6 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryWybór broni - najczęściej używa się górnego kierunku do wybierania łuku z inwentarza - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Wybór broni - najczęściej używa się górnego kierunku do wybierania łuku z inwentarza

7 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryCelowanie / Szybsze pływanie - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Celowanie / Szybsze pływanie

8 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryOddanie strzału z broni / Rzut przedmiotem / Wytworzenie cichych strzał dla łuku (musisz dysponować potrzebnymi składnikami) - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Oddanie strzału z broni / Rzut przedmiotem / Wytworzenie cichych strzał dla łuku (musisz dysponować potrzebnymi składnikami)

9 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do grySkok / Wspinaczka / Wypłynięcie na powierzchnię - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Skok / Wspinaczka / Wypłynięcie na powierzchnię

10 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryInterakcja / Użycie czekana / Przeładowanie broni - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Interakcja / Użycie czekana / Przeładowanie broni

11 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryAtak w walce wręcz / Wykończenie (musisz znaleźć się niepostrzeżenie w pobliżu przeciwnika) - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Atak w walce wręcz / Wykończenie (musisz znaleźć się niepostrzeżenie w pobliżu przeciwnika)

12 - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gryUskok lub unik / Opuszczenie się / Zanurzenie się podczas pływania - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Uskok lub unik / Opuszczenie się / Zanurzenie się podczas pływania

Czy mój PC uruchomi Shadow of the Tomb Raider?

Poniżej zestawiliśmy minimalną oraz rekomendowaną konfigurację sprzętową dla Shadow of the Tomb Raider na PC. Minimalne wymagania są bardzo małe, ale dotyczą one grania w niskiej rozdzielczości i przy wyłączonych lub ograniczonych dodatkowych ustawieniach grafiki. Poradnik przygotowaliśmy na bazie wersji na konsolę PlayStation 4. Nawet na zwykłej wersji PS4 gra działa bezproblemowo. Niewielkie spowolnienia animacji pojawiają się tylko podczas podróżowania po wioskach zamieszkałych przez NPC-ów.

Więcej informacji o wymaganiach gry oraz obsługiwanych przez nią technologiach znajdziesz na stronie Wymagania sprzętowe w naszym poradniku.

Minimalne wymagania sprzętowe PC Shadow of the Tomb Raider

 1. Procesor: Intel Core i3-3220 (lub odpowiednik AMD)
 2. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 660/GTX 1050 lub AMD Radeon HD 7770
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Miejsce na dysku: około 40 GB
 5. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 / 8.1 / 10

Rekomendowane wymagania sprzętowe PC Shadow of the Tomb Raider

 1. Procesor: Intel Core i7 4770K (3.4 GHz) lub AMD Ryzen 5 1600 (3.2 GHz)
 2. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB) lub AMD Radeon RX 480 (8 GB)
 3. Pamięć RAM: 16 GB
 4. Miejsce na dysku: około 40 GB
 5. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 / 8.1 / 10

Autorzy Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów prehistorycznych, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. W swoim dorobku autorskim, oprócz ponad 200 poradników, ma również m.in. recenzje, zapowiedzi i teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki oraz taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując - w granicach rozsądku i wolnego czasu - na trofki i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę, szczególnie autorstwa Stephena Kinga oraz seriale (z klasyków najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej

Natalia "N.Tenn" Fras


Informacje o Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 149, ilustracje: 1211 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 11 września 2018, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 11 września 2018, odwiedź Opis przejścia

Sekrety

Ostatnia aktualizacja : 17 września 2018, odwiedź Sekrety

Poradnik trofeowy

Ostatnia aktualizacja : 19 września 2018, odwiedź Poradnik trofeowy

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry