Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Black Desert Online - poradnik do gry

Black Desert Online - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Walka | Mechanika gry Black Desert Online poradnika, solucja

Walka

Podstawy

Walka w Black Desert kładzie nacisk na umiejętnościach manualnych gracza w większym stopniu niż na samo posiadanie umiejętności w grze - Walka - Mechanika gry - Black Desert Online - poradnik do gry
Status walki

Walka w Black Desert kładzie nacisk na umiejętnościach manualnych gracza w większym stopniu niż na samo posiadanie umiejętności w grze. Korzysta więc z mechaniki używania różnego rodzaju kombinacji umiejętności atakujących. Wszystkie aktualnie dostępne kombinacje umiejętności widać podczas walki w półprzezroczystym oknie po prawej stronie twojej postaci (patrz obrazek). W trakcie używania umiejętności gra automatycznie wyświetla które przyciski odpowiadają za wykonanie kombinacji. Kombinacje takie są z reguły lepszym wyborem niż ślepe aktywowanie poszczególnych, niezwiązanych ze sobą umiejętności z paska umiejętności.

Niektóre aktywne umiejętności posiadają dodatkowe bonusy, które można łączyć za pomocą kombinacji:

 1. Down Attack - Bonus zadawanych obrażeń x1.5, który aktywuje się jeżeli uderzasz przeciwnika leżącego na ziemi.
 2. Back Attack - Bonus zadawanych obrażeń x1.5, który aktywuje się jeżeli uderzasz przeciwnika w plecy.
 3. Counter Attack - Bonus zadawanych obrażeń x2.0, który aktywuje się jeżeli uderzysz przeciwnika w trakcie, kiedy on użyje ataku/umiejętności.
 4. Air Attack - Bonus zadawanych obrażeń x2.5, który aktywuje się jeżeli uderzysz przeciwnika będącego w powietrzu.

Wszystkie bonusy do zadawanych obrażeń skalują się z twoim współczynnikiem ataku oraz współczynnikiem ataku samej umiejętności. Warto więc wykorzystywać sytuacje i aktywować umiejętności w idealnym momencie by zmaksymalizować zadawane obrażenia.

Oprócz bonusów do zadawanych obrażeń, umiejętności posiadają także specjalne efekty. Efekty takie tylko zwiększają możliwości łączenia umiejętności co jest kolejnym dowodem na to, że lepiej jest wykonywać kombinacje podczas walki. Poniżej znajdziesz listę takich efektów:

 1. Knockdown - Użycie umiejętności z efektem Knockdown, zwali przeciwnika z nóg. Najlepszą kontynuacją jest użycie umiejętności posiadającej bonus do zadawanych obrażeń Down Attack.
 2. Faint/Rigid - Użycie umiejętności z efektem ogłuszającym pozwoli ci na zajście przeciwnikowi za plecy i skorzystanie z bonusu zadawania obrażeń Back Attack.
 3. Knock Up - Użycie umiejętności rzuci przeciwnikiem w górę po czym upadnie on na dół dając ci tym samym dwie szanse na zadanie dodatkowych umiejętności. Jeżeli przeciwnik będzie w górze - Air Attack, a jeżeli na dole - Down Attack.

Wszystkie efekty można ze sobą dowolnie łączyć i znajdować najlepszą kombinację dla danych ataków. Niektórzy przeciwnicy jednak są całkowicie niewrażliwi na efekty specjalne co już na starcie eliminuje możliwości skorzystania z bonusów zadawanych obrażeń. Jedynym bonusem, który sprawdza się w każdej sytuacji jest Back Attack. Nie trzeba uprzednio do niego aktywować żadnych umiejętności z efektami specjalnymi, a jedynym wymogiem jest stanie za przeciwnikiem.

Przeciwnicy

Kolejną kwestia walk jest poziom przeciwnika - Walka - Mechanika gry - Black Desert Online - poradnik do gry
Kolor przeciwnika decyduje o jego poziomie

Kolejną kwestia walk jest poziom przeciwnika. Podczas gry będziesz polować na różnego rodzaju potwory, jedne słabsze, a drugie silniejsze. Siła przeciwników zależy przede wszystkim od ich poziomu, a właściwie różnicy poziomów między twoją postacią, a przeciwnikiem. W Black Desert tak definiowany jest cały schemat poziomów trudności. Oznacza to, że jeżeli spotkasz potwora z fioletową nazwą, będziesz mieć niemałe trudności z jego pokonaniem. Jeżeli natomiast tego samego potwora (posiadając te same uzbrojenie i te same umiejętności) spotkasz kiedy będzie posiadał nazwę zieloną, nie będzie stanowił on już dla ciebie żadnego wyzwania.

Jakby na to nie patrzeć, możesz wykorzystać tę wiedzę w planowaniu zdobywania doświadczenia. Poluj na potwory o tym samym poziomie co ty, a nie otrzymasz żadnego ujemnego współczynnika do zadawanych obrażeń. Na początku gry staraj się unikać spotkań z potworami, których nazwa jest koloru czerwonego czy fioletowego (niekiedy nawet różowego) ponieważ drastycznie zmniejszy to stosunek zdobywanego doświadczenia do czasu spędzonego przy tej aktywności. Na wyższych poziomach będziesz już posiadać odpowiedni, ulepszony sprzęt i możesz pomyśleć o podniesieniu poprzeczki przy polowaniach. Poniżej znajdziesz listę kolorów nazwa przeciwników, które przydadzą się przy identyfikacji ich poziomów:

 1. Szary - Kolor szary oznacza, że poziom przeciwnika jest dużo mniejszy niż twój. Jest to najłatwiejszy przeciwnik do pokonania. Nie jest rekomendowanym by zdobywać doświadczenie przy polowaniach na taki typ przeciwnika.
 2. Zielony - Kolor zielony oznacza, że poziom przeciwnika jest mniejszy od twojego (1-3). Jest to łatwy przeciwnik do pokonania (zalecany przy polowaniach na potwory jeżeli sam posiadasz niski poziom i nie masz dobrego uzbrojenia).
 3. Biały - Kolor biały oznacza balans pomiędzy twoim poziomem, a poziomem przeciwnika. Jest to standardowy przeciwnik do pokonania (zalecany przy polowaniach na potwory jeżeli sam posiadasz niski poziom i nie masz dobrego uzbrojenia).
 4. Jasno czerwony/różowy - Kolor różowy oznacza przeciwnika posiadającego wyższy poziom od ciebie (1). Przeciwnicy otrzymują zmniejszoną ilość obrażeń przez co nie jest rekomendowanym dla postaci nieposiadających wysokiego poziomu, umiejętności oraz uzbrojenia. Poziom przeciwników rekomendowany jest natomiast postaciom posiadającym dobry sprzęt oraz umiejętności.
 5. Czerwony/ciemnoczerwony - Kolor czerwony oznacza przeciwnika silnego, posiadającego wyższy poziom od twojego (2). Przeciwnicy otrzymują zmniejszone obrażenia. Rekomendowany tylko dla postaci wyższych poziomów posiadających dobry zestaw uzbrojenia i umiejętności
 6. Fioletowy - Kolor fioletowy oznacza przeciwnika bardzo silnego, posiadającego dużo wyższy poziom od twojego (3+). Polowanie na obszarach zawierających takich przeciwników rekomendowany jest postaciom posiadających dobre, ulepszone uzbrojenie wraz z umiejętnościami pozwalającymi na zadawanie dużych obrażeń.

Podczas polowania na potwory staraj się eliminować większe grupy przeciwników aniżeli atakować je pojedynczo (jeżeli posiadasz takowe umiejętności). Większość klas posiada specjalny rodzaj ataków obszarowych, które świetnie się sprawdzają do takich zadań. Zdecydowanie zwiększy to szybkość zdobywania doświadczenia czy łupu z poległych przeciwników. W Black Desert istnieje jednak pewna bariera, które nie pozwala na naprawdę skuteczne polowanie na potwory. Chodzi tu dokładnie o ilość przeciwników, które mogą atakować cię w jednej chwili. Po osiągnięciu limitu (5-10 przeciwników), inne potwory po prostu będą stać w miejscu mimo, że atakujesz ich sojuszników zaraz przed ich nosem. Staraj się więc zbierać przeciwników w większą ilość małych grupek aniżeli w mniejszą ilość dużych grup.

Ważne informacje

Podczas pierwszego spotkania z przeciwnikiem, nie będziesz posiadać o nim żadnej wiedzy - Walka - Mechanika gry - Black Desert Online - poradnik do gry
Zdobywanie wiedzy podczas zabijania potworów

Podczas pierwszego spotkania z przeciwnikiem, nie będziesz posiadać o nim żadnej wiedzy. W trakcie walki jego pasek życia będzie migał lecz nie zobaczysz ile punktów życia mu jeszcze zostało. Jest to część zdobywania wiedzy na temat przeciwników, którą odkrywasz poprzez walkę z nimi (właściwie to poprzez ich zabijanie). Podczas zabijania potworów możesz zdobyć kilka rang potworów - C, B, A. Po osiągnięciu rangi C, uzyskasz widok jego paska życia oraz niewielki bonus do zadawanych obrażeń. Kolejne rangi powodują dodatkowe bonusy związane z otrzymywanymi oraz zadawanymi obrażeniami. Nie jest wymaganym by zdobywać rangę A przy każdym napotkanym przeciwniku zważywszy na to, że większość polowań odbywać będziesz na zasadzie wykonywania zadań. Staraj się natomiast uzyskiwać rangę C by odblokować możliwość podglądu ich stanu zdrowia czy ogólnej wiedzy na temat potworów, którą możesz później wykorzystać przy zacieśnieniu stosunków z postaciami niezależnymi (Amity).

W trakcie walk ważnym jest by regularnie odnawiać swoje punkty życia, wytrzymałości i many. Do tego zadania stworzone zostały specjalne mikstury. W zależności od posiadanego poziomu, punktów życia oraz pieniędzy będziesz używał mikstur różnej rangi. Mikstury takie przede wszystkim otrzymywać będziesz za wykonane zadania. Jeżeli jednak takowych ci zabraknie, zastanów się nad uzupełnieniem zapasów w pobliskim sklepie zanim przystąpisz do polowań. Możesz także zastanowić się nad stworzeniem lub kupnem specjalnych wzmocnień płynących z jedzenia czy ogólnie dziedziny gotowania (Cooking). Jest cała masa dań posiadających różne, niekiedy całkiem przydatne efekty. Kolejnymi wzmocnieniami mogą być specjalne zwoje zwiększające szczęście czy zdobywane doświadczenie. Zwoje takie z reguły zdobywasz za wykonanie zadań głównych oraz z rozsianych po świecie skrzynek. Zaplanuj więc zdobywanie doświadczenia poprzez wybór odpowiedniego miejsca po czym skorzystaj z dobrodziejstw wzmocnień by zmaksymalizować efektywność tej aktywności.

Najważniejsze rzeczy dotyczące mechaniki walki:

 1. Podczas walk używaj kombinacji umiejętności.
 2. Kombinacje umiejętności można dowolnie łączyć z ich efektami.
 3. Staraj się wykorzystywać aktualny status przeciwnika i maksymalizować zadawane obrażenia.
 4. Poziom przeciwnika (kolor) definiuje poziom trudności całej walki.
 5. Staraj się zdobywać przynajmniej pierwszy poziom wiedzy na temat przeciwników (ranga C).
 6. Pamiętaj by zawsze mieć przy sobie mikstury odnawiające poziom zdrowia, wytrzymałości oraz many.