Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Minecraft - poradnik do gry

Minecraft - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Minecraft: Układy redstone'owe - podstawowe Minecraft poradnik, porady

Układy redstone'owe: Przekazywanie sygnału, Repeater, Płyta naciskowa, Płyta wagowa, Komparator, Czujnik światła, Hak - instrukcje, porady.

Na tej stronie naszego poradnika do Minecrafta znajdziesz opis podstawowych układów redstone'owych oraz dokładne instrukcje, jak je stworzyć.

Układy

Układ wyłączony - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Układ wyłączony

By zbudować dowolny układ potrzebujesz źródła zasilania oraz odbiornika/odbiorników. Dodatkowo można włączyć także elementy aktywne jak bramki logiczne czy komparator.

Układ włączony - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Układ włączony

Przykładowy układ może wyglądać tak jak na zdjęciu powyżej. Dźwignia (Leveler) połączona redstonem z dowolnym blokiem. Typowy blok bez funkcji nie zacznie od tego świecić, jednak założyć można, że jest on teraz ostatnim elementem obwodu. Jeśli położysz coś na nim, to blok przekaże mu zasilanie, tak jak w tym przypadku latarni.

Jako, że nie jest to całkowity symulator oparty o prawdziwe działanie elektryki, stąd nie wymagane jest podłączanie masy (-) itp. Są to bardzo proste układy. Wystarczy, że przesuniesz dźwignię i "prąd" zacznie płynąć w obwodzie, co zostanie zasygnalizowane podświetleniem czerwonego proszku. W podobny sposób jak dźwignia działają inne elementy jak przyciski, płyty naciskowe, wagowe, czy czerwona pochodnia.

Przekazywanie sygnału

Redstone na schodkach - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Redstone na schodkach

By przekazać sygnał na wyższe lub niższe pozycje możesz zrobić schodki. Redstone na zakończeniach pojedynczych różnic wysokości będzie nadal przekazywał zasilanie.

Podnoszenie sygnału - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
"Podnoszenie sygnału"

Czasem jednak jest mało miejsca, by robić schodki. Wtedy należy wykorzystać czerwone pochodnie i ułożyć je jak powyżej (jeśli będzie ich nieparzysta liczba wymagane będzie dobudowanie bramki NOT, gdyż sygnał będzie dodatni (+), gdy włącznik będzie wyłączony (-).

Zasilanie pochodnią - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Zasilanie pochodnią

W podobny sposób zasilania działa redstone torch (czerwona pochodnia), która niewyczerpanie podaje sygnał w miejscu gdzie jest podłączona. Nie da się jej wyłączyć w przeciwieństwie do dźwigni, można ją tylko zniszczyć.

Granica długości sygnału - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Granica długości sygnału

Zauważyć możesz podczas rozgrywki, że redstone przy długiej ścieżce wykazuje problem z działaniem. Wynika to z tego, że ma on ograniczoną długość przekazywania sygnału, która wynosi 15 bloków. Możesz ją wydłużyć budując obiekt o nazwie redstone repeater lub budując niejako "układ zastępczy" podany w kolejnym rozdziale o nazwie repeater.

Repeater

Repeater - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Repeater

Redstone repeater podłączamy szeregowo w układzie (w przerwę między końcami linii redstone'a). Gdy masz już gotową konstrukcję, a zapomniałeś o nim, wstaw go w odpowiednich miejscach na linii z proszku (po odległości 15 bloków z redstonem w jednej linii lub mniejszej.

Płyta naciskowa

Płyta naciskowa - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Płyta naciskowa

W prosty sposób możesz otwierać drzwi ustawiając przed i za nimi płytę naciskową z desek lub bruku. Spowoduje to chwilowe otwarcie drzwi. Płyta może stać przy drzwiach bezpośrednio bez potrzeby kładzenia redstone'a.

Płyta wagowa

Płyta wagowa - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Płyta wagowa

Płyta wagowa działa podobnie jak płyta naciskowa z tą różnicą, że zależnie od tego, ile przedmiotów na niej umieścisz, o takiej mocy wytwarza sygnał. Znajduje zastosowanie głównie w układach związanych z automatyzacją i magazynowaniem przedmiotów.

Komparator

Komparator - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Komparator

Komparator - szczególny rodzaj elementu, który zwraca uwagę na to, jak mocny sygnał do niego dociera. Przykładowe zastosowanie to zbudowanie płyty wagowej z boku elementu, wejście od tyłu i wyjście od przodu. Obiekt po prawej stronie stanowić będzie wzorzec wagowy tzn. sygnał zostanie przekazany dopiero, gdy waga na wejściu będzie wyższa niż na płycie z boku. Różnice te muszą być jednak dość znaczne, by układ rozróżnił moce sygnałów.

Czujnik światła

Czujnik światła - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Czujnik światła

Z ciekawych obiektów można wyszczególnić także czujnik światła, który generuje sygnał w zależności od ilości światła (tylko światło słoneczne!). Możesz z niego zbudować także układy bezpieczeństwa czy automatycznie włączane światła.

Hak

Hak - Minecraft: Układy redstoneowe - podstawowe - Minecraft - poradnik do gry
Hak

Wykorzystanie w pułapkach znajduje Tripwire Hook (Zaczep/Hak), do których umieszczonych po obu stronach danego przejścia wiążesz nić (string). Po przejściu przez nią zostanie wykonana akcja jaką zaplanujesz używając redstone'a. Zaletą tej konstrukcji jest to, że jest niemal niewidoczna.