Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 25 lutego 2003, 13:36

autor: Shuck

Pielgrzym - recenzja gry

Pilgrim to pierwsza część przygodowej trylogii stworzonej przez firmę Arxel Tribe, przy współudziale znakomitego brazylijskiego pisarza Paulo Coelho. W skład trylogii wchodzą jeszcze gry: The Legend of the prophet and the assassin oraz Secrets of Alamut.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Szymonie, obudź się, wstań, Twój ojciec Cię wzywa. Twój ojciec jest już bardzo starym i zmęczonym człowiekiem. Zmęczonym wiekiem, doświadczonym przez życie, ale nad to wszystko przygiętym przez ciężar tajemnicy i wielkiej odpowiedzialności. Nie wiesz, Szymonie, kim jest Twój ojciec i długą drogę będziesz musiał przejść, nim zdołasz to pojąć. Ale czy zechcesz? Tego nie wiesz jeszcze sam. A teraz wstań i porozmawiaj z ojcem. Zostało mu niewiele czasu.

Spójrz. Klęczący u jego stóp przypominasz młode drzewko wyrosłe pod osłoną i z nasienia wielkiego rodzica. Tak silny się wciąż wydaje, pomimo tego, iż jego głos staje się coraz cichszy, coraz cichszy... Twój ojciec umiera. Już niedługo całe światło słońca będzie Twoje, a wiatr będzie rozwiewał Twoje włosy – jeśli tylko mu pozwolisz... A teraz uważnie słuchaj, Szymonie, co ojciec ma Ci do przekazania. To ważne.

„Szymonie, jesteś moim jedynym synem. W Tobie pokładam całą nadzieję. Jesteś już gotów, by ruszyć w drogę, w którą cię posyłam, by zapisać własną kartę legendy. O ile w ogóle można być na to gotowym. Chcę, byś udał się do Tuluzy, odnalazł tam pewnego człowieka i przekazał mu cenny manuskrypt. Ten człowiek jest moim przyjacielem; będzie twoim przewodnikiem w dalszej wędrówce, w którą z pewnością się udasz. A teraz weź rękopis z komnaty ukrytej w bibliotece, idź do Tuluzy i odszukaj Piotra. Ale zaklinam cię: bądź ostrożny – wielu będzie pożądać twojego brzemienia, nikt z nich nie może ci go wydrzeć.”

Tak, Szymonie, Twój ojciec nie żyje. Wydaje Ci się to dziwne, że odszedł znikając na Twoich oczach? Nie dziw się temu. Będziesz miał jeszcze wiele powodów po temu, żeby się dziwić. Teraz odszukaj komnatę, o której powiedział Ci ojciec... „rękopis w ukrytej komnacie... drzwi znajdziesz w bibliotece... kluczem jest fryz...” Spójrz, ponad półkami znajduje się wspomniany fryz. Przyjrzyj mu się dokładnie. Widzisz króla na tronie? To Herod. Antychryst zdołał wielu śmiertelników natchnąć swą wolą. Ale przed Herodem stoi jakaś postać, nad jej głową widnieje błyszcząca aureola. To Jan Chrzciciel uwięziony przez okrutnego władcę. Herod uwięził go, gdyż nie mógł go zabić, a nawet nie chciał go zabić. Potrzebny był ktoś jeszcze. Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle – mówiąc między nami. Nie czas jednak na niewybredne żarty. Twój ojciec nie żyje, czas ucieka, a Ty nie masz pojęcia, jakie niebezpieczeństwa na Ciebie czekają, ani gdzie czyhają. Spójrz dalej... przed tronem tetrarchy tańczy piękna dziewczyna. To Salome, jego pasierbica. Za tak piękny taniec należy się jej nagroda. Pamiętasz? Czytałeś? Jeśli nie, zajrzyj do swojej podręcznej encyklopedii, którą dostałeś od ojca. Teraz już zapewne przypominasz sobie, jakiej nagrody zażyczyła sobie zła Salome. Tak... głowy Jana Chrzciciela na srebrnej tacy. To wszystko jest przedstawione w kolejnych częściach fryzu. Zajrzyj do podpowiedzi, jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości – „Salome z pewnością zasługuje na ogień piekielny.” Pytasz, co dalej? Co to ma wspólnego z manuskryptem, który masz odszukać? Przejrzyj zwoje w bibliotece. Książkami się nie kłopocz. Zwojów jest tylko osiemnaście – bez trudu znajdziesz właściwy, ten, który opowiada historię Salome i Jana Chrzciciela. Weź go. Ależ nie, Szymonie! Nie do kominka! Nie bierz wszystkiego tak dosłownie. Nie wszystko jest tym, czym się wydaje – pamiętaj o tym, gdyż inaczej utoniesz przy pierwszej próbie przemierzenia zamarzniętej rzeki. Odłóż zwój w wolną przegródkę na sąsiedniej półce. Widzisz? Oto wejście do ukrytej komnaty. Kręcisz głową? Młody człowieku! Widziałem to spojrzenie – w ten sposób do niczego nie dojdziemy. Że co? Że zagadka trudna, że dużo szukania...? Szymonie... co Ty wiesz o zagadkach...

Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!
Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!

Recenzja gry

The Medium intrygowało od pierwszych zapowiedzi i w finalnej wersji nie zawodzi! To horror, który straszy nie tylko demonami, ale i mrocznymi kartami polskiej historii.

Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest
Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest

Recenzja gry

Powrót do świata żywych wilkołaków ze Świata Mroku okazuje się ambitniejszy niż mogliśmy przypuszczać – Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest to bowiem ciekawa gra tekstowa, która spróbuje udowodnić, że czytelnictwo w Polsce nie jest w odwodzie.

Recenzja Tell Me Why – przerost treści nad formą
Recenzja Tell Me Why – przerost treści nad formą

Recenzja gry

Nowa Gra twórców Life is Strange zaskakuje delikatnością, z jaką przedstawia relacje między bohaterami oraz historią, która łapie za serce i co chwilę odkrywa przed graczem nowe niespodzianki.