Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 20 stycznia 2023, 09:30

autor: Marek Jura

Wodnikowe Wzgórze. Filmy, które naginały kategorię wiekową

Producenci i reżyserzy Hollywood od dawna zdają sobie sprawę, że kluczem do sukcesu blockbustera jest rynek chiński i kategoria PG-13. I nieważne, czy dotyczy to kryminału, horroru czy sensacyjniaka.

Wodnikowe Wzgórze

Watership Down, reż.: Martin Rosen i John Hubley, Nepenthe Production, Cinema International 1978 - Filmy, które dla większych zarobków naginały kategorię wiekową - dokument - 2023-01-19
Watership Down, reż.: Martin Rosen i John Hubley, Nepenthe Production, Cinema International 1978
  1. Jaką ma kategorię wiekową: PG
  2. Na jaką zasługuje: P-13
  3. Gatunek: animacja fantasy
  4. Reżyseria: Martin Rosen, John Hubley
  5. Rok produkcji: 1978
  6. Gdzie obejrzeć: DVD

Sam książkowy oryginał to króliczy odpowiednik Władcy Pierścieni i książek Ursuli K. Le Guin. Wbrew pozorom to wcale nie książka dla małych dzieci, bo dużo tu walki o przetrwanie, intryg „pałacowych” (a w tym przypadku może bardziej norkowych), całe mnóstwo śmierci, a czasami i bratobójcze walki.

Martin Rosen i John Hubley profilaktycznie nie zekranizowali kilku najbardziej szokujących scen z książki. Mimo to po emisji filmu pojawiło się wiele kontrowersji. Dlaczego PG (czyli dla dzieci od lat 7), a nie PG-13 (czyli od 13). W końcu walka o przetrwanie pozostała w obrazie naprawdę bezwzględna, a po nadaniu królikom głosów ludzkich mogło to brzmieć jeszcze bardziej traumatycznie.

Zostało jeszcze 38% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie