Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 13 listopada 2022, 11:30

autor: Jan Tracz

C.K. Dezerterzy. Najlepsze polskie filmy o wojnie

Kino wojenne to gatunek, który wychodzi nam najlepiej. Dlatego dziś prezentujemy listę dwunastu genialnych filmów wojennych, które zdefiniowały tę gałąź kinematografii w Polsce.

C.K. Dezerterzy

C.K. Dezerterzy, reż. Janusz Majewski, 1985 - Najlepsze polskie filmy o wojnie - dokument - 2022-11-12
C.K. Dezerterzy, reż. Janusz Majewski, 1985
  1. Reżyser: Janusz Majewski
  2. Rok produkcji: 1985
  3. Gdzie obejrzeć: TV

Kino wojenne zazwyczaj kojarzy się ze śmiercią i trwogą, ale to już kolejny tytuł na naszej liście, który jest komedią nabijającą się z wojennego absurdu i służby w wojsku. C.K. Dezerterzy opowiadają o – tak jak sugeruje tytuł – przyszłych dezerterach z armii austro-węgierskiej, którzy zmęczeni są już wojennymi wojażami. Jak się jednak wkrótce przekonają, ucieczka z wojska to wcale nie jest taka prosta sprawa…

Jak rozpętałem drugą wojnę światową w głównej mierze bazuje na nieświadomości bohatera, który – choć nieraz wykazuje się sprytem i intelektem – do wielu rzeczy doprowadza przez przypadek. W czeskiej książce Szwejk jedynie udawał „idiotę z urzędu” (jak to sam mówił w pierwszym tomie tej ponadczasowej książki), a jego metoda była wypracowana – zależało mu, aby grać na nerwach swoim przełożonym. Natomiast Franek Dolas takowym idiotą nie był, ale bywać potrafił. Dlatego Szwejkiem nie będzie Dolas, a właśnie szeregowy Jan Kania, główny bohater filmu Janusza Majewskiego (jedna z najlepszych ról Marka Kondrata).

Niestety druga część – choć całkiem niezła – nie trzyma poziomu swojej poprzedniczki. Wracają tam ci sami bohaterowie, klimat też jest, jednak ciągle ma się wrażenie, że to już nie jest do końca to samo. A pierwsza część? W ogóle się nie zestarzała, co pokazuje, że Janusz Majewski stworzył ponadczasową, wciąż aktualną komedię.

TWOIM ZDANIEM

Filmy o której wojnie wolisz oglądać najbardziej?

II Wojna Światowa
72,4%
I Wojna Światowa
11,1%
Wojna w Wietnamie
12,2%
Wojna w Afganistanie
2,6%
Wojna w Iraku
1,7%
Zobacz inne ankiety