Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 12 maja 2022, 14:45

autor: Aleksandra Wolna

Świt Żywych Trupów. Najlepsze filmowe sceny po napisach

Znacie to uczucie, kiedy po zapaleniu świateł na sali kinowej część widzów wychodzi, część pozostaje na swoich miejscach, a wy nie wiecie, czy wyjść, czy zostać? Na co oni czekają? Zazwyczaj – na scenę po napisach. Dziś porozmawiamy o tych najlepszych.

Świt Żywych Trupów

  1. Gatunek: fantasy, akcja, dramat, horror
  2. Rok produkcji: 2004
  3. Reżyser: Zack Snyder
  4. Gdzie obejrzeć: Apple TV, HBO MAX, Chili

Ostatnimi czasy światowe kino zalewa fala filmów i seriali skupionych wokół tematyki zombie. Wymienić tu można m.in. Pociąg do Busan, The Walking Dead czy też jeden z nowszych hitów Netflixa: All of us are dead. Noc Żywych Trupów to klasyk horrorów, o którym każdy zapewne kiedyś słyszał, a ci zdecydowanie odważniejsi pewnie też oglądali. Nic więc dziwnego, że remake i zawarta w nim scena po napisach też zapadły widzom w pamięć.

Fabuła Świtu Żywych Trupów rozpoczyna się od sceny, w której mała dziewczynka przychodzi do sypialni głównej bohaterki (Sarah Poley), gdzie atakuje jej męża i koniec końców przemienia go w zombie. Właściwie wygląda to jak fabuła każdego filmu o zombie, jednak mimo to pokrewieństwo Świtu Żywych Trupów z Nocą Żywych Trupów sprawia, że ten pierwszy zapisał się właśnie jako klasyk i swego rodzaju „wzór” dla kolejnych produkcji.

Mamy rok 2004, a widzowie nieprzyzwyczajeni do zostawania po napisach w kinie wychodzą z sali z przeświadczeniem, że otwarte zakończenie jest w pewnym sensie tym szczęśliwym, bo istnieje możliwość, że przynajmniej część bohaterów przeżyła. Ci najwytrwalsi, którzy pozostali na Sali, dowiadują się, że prawda jest zupełnie inna – bohaterowie po ucieczce łódką w poszukiwaniu niezamieszkanej wyspy, na której w będą mogli żyć niezagrożeni, ostatecznie faktycznie ją odnajdują. Niestety, na ich nieszczęście, okazuje się, że wyspa wcale nie jest opustoszała…

Całość tej sceny nakręcona jest w stylu amatorskiego nagrania wykonanego przez samych bohaterów. Widzimy na ekranie, jak płyną łodzią, uciekając od zapełnionego nieumarłymi brzegu, i docierają na wyspę, która również jest pełna zombie. Nie jest trudno domyślić się, że podróż na wyspę skończyła się śmiercią całej ekipy. Zastanawiające jest jednak, skąd nieumarli wzięli się na bezludnej wyspie; samotnie dryfująca niedaleko brzegu łódka sugeruje, że mogli na nią dopłynąć. W końcu nie można oczekiwać, że jedynie ludzie byli na tyle sprytni, aby próbować uciec ze stałego lądu, prawda? A może przemienili się już podczas rejsu?...

HBO Max kupisz tutaj