futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 13 grudnia 2021, 11:45

Podłączasz konsolę do telewizora? Tych błędów musisz uniknąć

Podłączenie konsoli do telewizora wydaje się banalną czynnością. Wystarczy wpiąć odpowiedni kabel w wyjście oraz wejście i już można grać. Prawda? Nie do końca, bo uzyskanie obrazu może być dopiero początkiem problemu.

Spis treści

Może zdarzyć się, że kupiliście nową konsolę, podłączyliście ją do zasilania, podpięliście kabel HDMI do telewizora i chcieliście zacząć grać, ale coś było nie tak. A to input lag był za wysoki, a to kolory były przekłamane, albo poziom czerni wołał o pomstę do nieba. W poniższym artykule zebrałem kilka rozwiązań na najczęstsze problemy, które mogą występować podczas procesu łączenia telewizora z konsolą.

Do testów posłużył nam gamingowy telewizor TCL C825, z podświetleniem Mini LED i technologią QLED, charakteryzujący się szybką matrycą VA i niskim input lagiem na poziomie 6 ms z włączonym trybem gry.

Granie bez „trybu gry”

Input lag, czyli najprościej mówiąc opóźnienie, które występuje pomiędzy wciśnięciem przycisku na padzie a reakcją na tą czynność na ekranie telewizora np. w postaci ruchu postaci, samochodu czy strzału z karabinu. Producenci monitorów już od dawna reklamują swoje sprzęty hasłami „dla graczy” i prześcigają się w oferowaniu coraz lepszych parametrów w zakresie input lagu. Przyjęło się mówić, że opóźnienie na poziomie niższym niż 40 milisekund jest idealne do grania na konsoli. Czasy jednak się zmieniają i takie wartości nie robią już na nikim wrażenia.

Dziś topowe telewizory oferują często input lag niższy niż 15 ms. Jest tu jednak pewien haczyk – w zdecydowanej większości urządzeń do osiągnięcia takich wartości należy włączyć tzw. „tryb gry”. Telewizor wie wtedy, że wymagamy od niego jak najkrótszego czasu reakcji, więc wyłącza on automatycznie funkcje mogące negatywnie wpływać na opóźnienie. W niektórych przypadkach mówimy nawet o zmianie input lagu z ok. 90 ms do 19 ms. W przypadku telewizora TCL C825, opóźnienie w trybie gry to zaledwie 6 ms.

Jeśli graliście w FIF-ę, CoD-a czy Battlefielda i mieliście wrażenie, że przeciwnik zawsze był o krok przed Wami, to bardzo możliwe, iż traciliście cenne milisekundy grając na domyślnych ustawieniach producenta.

Włączenie „trybu gry” pozwala więc widocznie zredukować opóźnienie, ale warto pamiętać, że (szczególnie w tańszych telewizorach) może się to odbywać kosztem nieco gorszej jakości obrazu. W tym przypadku wydaje mi się jednak, że warto poświęcić kilka „ulepszaczy” by cieszyć się responsywną rozgrywką.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

W GRYOnline.pl pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce, a także redagować oraz nadzorować działanie newsroomu technologicznego. Obecnie jest redaktorem naczelnym serwisu Futurebeat.pl. Wcześniej swoimi przemyśleniami na temat gier wideo dzielił się m.in. na różnych grupach tematycznych. Z wykształcenia prawnik. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową część serii FIFA i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kto wygra kolejne starcie konsol?

Nowe PlayStation
58,4%
Nowy Xbox
41,6%
Zobacz inne ankiety
5 technologii w telewizorze, które pozwalają jak najlepiej wczuć się w ulubione filmy i seriale
5 technologii w telewizorze, które pozwalają jak najlepiej wczuć się w ulubione filmy i seriale

Przy kupnie telewizora do oglądania filmów i seriali warto wiedzieć czym należy się kierować by uzyskać najlepszą możliwą jakość oglądania. Zobaczcie jakie 5 technologii jest kluczowe podczas seansów.

Czym jest DVB-T2 i jak to zrobić, żeby dalej móc oglądać telewizję?
Czym jest DVB-T2 i jak to zrobić, żeby dalej móc oglądać telewizję?

DVB-T2 to nowa technologia nadawania naziemnej telewizji. Budzi ona spore emocje, bywa też źródłem problemów. Przejście na nowy standard znacznie przyspieszyło… 5G.

Czy konsolowi gracze też muszą bać się hakerów?
Czy konsolowi gracze też muszą bać się hakerów?

Konsole to zamknięty system, jakby się wydawało, bezpieczny od zewnętrznych ataków i prób włamania. Czy faktycznie tak jest? Tak, ale…