Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 13 października 2021, 11:35

autor: ArcziN

Steam Deck coraz bliżej. Co powinniśmy wiedzieć o konsoli Valve?

Gigant związany z gamingiem, już niebawem zaatakuje rynek konsol. Jak wygląda specyfikacja konsoli? Jaka jest jej cena? Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o konsoli Steam Deck, zanim zdecydujemy się na jej zakup?

Czy warto go kupić?

Steam Deck z pewnością wygląda na solidną konsolę, która bez wstydu może nie tylko konkurować z innymi obecnie dostępnymi handheldami, ale ma nawet ma szanse je przyćmić swoimi osiągnięciami. Co prawda, ze względu na ograniczenia wielkości, podzespoły nie pozwolą na cieszenie się najlepszymi efektami najbardziej wymagających gier AAA (o czym można przeczytać tutaj), lecz przy nieco skromniejszych ustawieniach powinny umożliwić cieszenie się najnowszymi produkcjami.

Obsługa zapisów w chmurze Steam pozwoli kontynuować zabawę z ulubionymi tytułami nawet w podróży, a otwartość na instalację innych platform poszerza dostępną bibliotekę do zdecydowanie zadowalających rozmiarów. Co prawda pojawiają się głosy, że brak gier ekskluzywnych dla nowej platformy jest sporym minusem, ale przy tak szerokich możliwościach poczytywałbym to raczej za szukanie dziury w całym, niż za faktyczną wadę. Zresztą, Steam Deck nie wydaje się być stworzony do budowania swojej wyjątkowej biblioteki, a raczej właśnie odbioru jak największej liczby tytułów pecetowych.

Konsola Valve niestety nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim problem stanowi bateria, która może mieć kłopot z najbardziej wymagającymi grami. Producent oficjalnie obiecuje wytrzymałość pozwalającą na od dwóch do ośmiu godzin zabawy. O ile maksymalna wartość brzmi bardzo przyjemnie, o tyle najmniejsza budzi już spore obawy. Wykorzystanie pełnego potencjału handhelda może się okazać zbyt wymagające na dłuższą podróż. Kolejną bolączką jest jasność ekranu, która raczej nie zaskoczy nas pozytywnie w słoneczny dzień.

Pozostaje jeszcze pytanie, która wersja konsoli jest najbardziej opłacalna? Dla wielu jedyną poprawną odpowiedzią jest ta najtańsza. Zauważyć jednak należy, że oferowane 64 GB to niezbyt wiele w przypadku sprzętu pozwalającego na odpalenie produkcji AAA. Może się zdarzyć, że w wybraną grę wcale nie zagramy, bo nie będziemy mieli na nią dość miejsca na dysku.

Znacznie mniejsza prędkość również może być dla wielu dość przykrym mankamentem. Najkorzystniejsza w związku z tym wydaje się być wersja z dyskiem SSD 256 GB, posiadająca nie tylko zdecydowanie sensowniejszą pojemność, ale i prędkość stającą się już praktycznie standardem w sprzęcie przeznaczonym do gier. Czterokrotnie więcej miejsca na ulubione tytuły, to zdecydowany przeskok, a do tego wzbogacenie profilu Społeczności Steam, czego chcieć więcej? Najdroższa wersja wydaje się już przerostem formy nad treścią. Owszem, 512 GB to jeszcze więcej miejsca na przyjemności, a antyrefleksyjne szkło trawione na ekranie może zminimalizować problem ze świecącym słońcem, lecz czy warto jest dokonać takiej inwestycji? Jeśli nie patrzycie na cenę i chcecie najlepszego możliwego sprzętu na rynku, to wtedy ta propozycja jest jak najbardziej warta rozpatrzenia.

Steam Deck jest bardzo obiecującym sprzętem, oferującym wiele realizującym składane obietnice. Szybkie zakończenie pierwszych serii przedsprzedaży może wskazywać na prawdziwy hit, ale czy faktycznie Steam Deck okaże się sukcesem? Czas pokaże.

Artur ArcziN Niedoba

TWOIM ZDANIEM

Chciałbyś mieć Steam Decka?

Tak
75,3%
Nie
13,9%
Tak, ale nie za tę cenę
10,8%
Zobacz inne ankiety