Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 29 września 2021, 13:47

Oszustwo na Whatsapp na OLX. Jak unikać i gdzie zgłosić?

Oszustwa z wykorzystaniem serwisów aukcyjnych są w ostatnim czasie szczególnie popularne. Podpowiadamy Wam, jak rozpoznać przestępcę oraz w jaki sposób bezpiecznie dokonywać transakcji w sieci.

Od pewnego czasu dużą „popularnością” cieszą się oszustwa z wykorzystaniem popularnego serwisu ogłoszeniowego OLX. Należy szczególnie uważać na wszelkie podejrzane zachowania kupujących oraz sprzedających, bo można skończyć jak pewna nieświadoma mieszkanka Zabrza i stracić kilka tysięcy złotych (albo nawet więcej). W ostatnich miesiącach nastąpiło duże nasilenie ataków mających na celu wyłudzenie pieniędzy, o czym informuje m.in. Policja na swoich oficjalnych stronach. Zanim przejdziemy do tego, jak bronić się przed oszustami, warto wiedzieć, w jaki sposób działają i jakie ryzyko niesie ze sobą komunikacja z potencjalnym kupującym/sprzedawcą.

Tak najczęściej przebiega rozmowa z przestępcą, chcącym ukraść nam pieniądze. Źródło: Blog OLX. - Oszustwo na Whatsapp na OLX. Jak unikać i gdzie zgłosić? - dokument - 2021-09-29
Tak najczęściej przebiega rozmowa z przestępcą, chcącym ukraść nam pieniądze. Źródło: Blog OLX.

Schemat wyłudzenia pieniędzy przez OLX-a jest naprawdę banalnie prosty i przez to wiele osób w ogólnie nie domyśla się, że coś jest nie tak. Najczęściej oszust podszywa się pod kupującego i pisze w wiadomości prywatnej (bezpośrednio na OLX-ie lub np. poprzez komunikator WhatsApp), że jest zainteresowany kupnem jakiegoś przedmiotu – za przykład posłuży nam tu laptop. Po krótkiej wymianie zdań sprzedający zazwyczaj otrzymuje wiadomość z linkiem, w której przestępca pisze, iż zapłacił za przedmiot lub go zarezerwował (co oczywiście nie jest prawdą!) i prosi o kliknięcie w hiperłącze w celu potwierdzenia zakupu. Powinno przekierować nas ono do strony z formularzem podobnym do tego, który widzicie na poniższej grafice. Po wypełnieniu danych na fałszywej witrynie przypominającej bank powinniśmy dostać jeszcze SMS-a i to właśnie tu dokonuje się ostatni krok oszustwa. Wpisanie otrzymanego kodu powoduje zazwyczaj, że udzielamy przestępcy dostępu np. do naszej karty płatniczej. Oznacza to, że w ciągu najpóźniej kilku minut możemy spodziewać się wyczyszczenia naszego konta bankowego lub przynajmniej wykorzystania limitu płatności na karcie. Słabo.

Pamiętajcie – nigdy nie klikajcie w żadne linki wysłane Wam w wiadomościach prywatnych. - Oszustwo na Whatsapp na OLX. Jak unikać i gdzie zgłosić? - dokument - 2021-09-29
Pamiętajcie – nigdy nie klikajcie w żadne linki wysłane Wam w wiadomościach prywatnych.

Co gorsza na podobny scam można nadziać się w przypadku wystawiania przedmiotu na OLX, choć wymaga to od nas jeszcze większego roztargnienia lub nieświadomości niż w przypadku pierwszej opcji. W takiej sytuacji musimy wejść na stronę, która nie będzie OLX-em, choć jej zadaniem jest OLX-a udawać. Przy próbie wystawienia przedmiotu przez naszymi oczami ukaże się formularz podobny do tego pokazanego na poniższej grafice. Po wypełnieniu go i potwierdzeniu operacji SMS-em efekt jest taki sam, jak przy pierwszym opisanym oszustwie – utrata pieniędzy z konta. Warto pamiętać, że fałszywe witryny mają zazwyczaj w adresie jakieś dopiski pokroju „dostawa-OLX”, albo „przesylka-OLX”, a czasem kończą się w nieco inny sposób np. „OLX.com” – pamiętajcie, że otwieranie takich stron, to proszenie się o utratę środków.

Jeśli chcecie coś sprzedać na OLX, to uważajcie na fałszywe wersje serwisu. - Oszustwo na Whatsapp na OLX. Jak unikać i gdzie zgłosić? - dokument - 2021-09-29
Jeśli chcecie coś sprzedać na OLX, to uważajcie na fałszywe wersje serwisu.

Bezpieczny OLX - dziwne SMS-y, Whatsapp, czyli na co zwracać uwagę?

No dobrze, skoro Wiecie już jak łatwo jest stracić pieniądze, to teraz warto powiedzieć Wam, jak się przed takimi brudnymi zagrywkami bronić. Niestety nie jest to sprawa oczywista, ale możemy wyróżnić dziesięć najważniejszych punktów, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo podczas transakcji w sieci:

  1. Przede wszystkim nigdy nie klikaj w żadne linki, które kupujący/sprzedający wysyła Ci w wiadomości prywatnej, SMS-ie lub na WhatsAppie.
  2. Zwracaj uwagę na błędy językowe, ortograficzne, nietypową odmianę wyrazów. Oszuści często nie są z Polski i posługują się translatorem do prowadzenia konwersacji. Jeśli potencjalny kupiec ma jakieś „problemy z transakcją”, a do tego posługuje się łamaną polszczyzną – natychmiast przerwij rozmowę.
  3. Nie podawaj żadnych istotnych dla Ciebie danych np. numerów kart kredytowych, bankomatowych czy PESEL-u. Jeśli jesteś sprzedającym, to wpłatę otrzymasz bezpośrednio na konto bankowe podane w profilu OLX.
  4. Zawsze zwracaj uwagę na to, czy adres strony, którą odwiedzasz jest właściwy. W przypadku OLX-a powinno to być www.olx.pl.
  5. Czytaj SMS-y, które zawierają kod służący do potwierdzenia transakcji. Jeśli zauważysz w nich coś podejrzanego – natychmiast skontaktuj się z infolinią banku.
  6. Nie zgadzaj się na przechodzenie na WhatsApp lub inny komunikator. Pamiętaj, że rozmowy w ramach czatu OLX są bezpieczniejsze.
  7. Jeśli płacisz z góry, używaj wyłącznie opcji „Kup z Przesyłką” – tylko w ten sposób masz gwarancję, że Twoje środki dojdą do sprzedającego za pośrednictwem OLX.
  8. Podczas dokonywania płatności upewnij się, że jesteś na właściwej stronie. Jedynymi innymi stronami, do których OLX przekieruje Cię, gdy chcesz zapłacić za towar, będą witryny DotPay (ssl.dotpay.pl/) oraz Adyen (eu.adyen.link/).
  9. Skorzystaj ze „sprawdzacza” linków na stronie OLX. Pozwoli on upewnić się, że link jest fałszywy.
  10. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – jeśli coś budzi Twoje wątpliwości w trakcie transakcji, przerwij ją.

OLX - gdzie zgłosić oszustwo?

Jeśli przeglądając OLX widzimy podejrzane ogłoszenie, możemy użyć przycisku „Zgłoś naruszenie” w portalu. Jeśli faktycznie doszło już do oszustwa, kradzieży pieniędzy, albo danych, powinniśmy poinformować policję. Pamiętajmy przy tym o zabezpieczeniu informacji, potrzebnych do zgłoszenia sprawy.

Zapisz numer ID ogłoszenia i jakiekolwiek informację, które posiadasz o Sprzedającym, ponieważ będą one niezbędne do zgłoszenia sprawy.

OLX

Ze względu na przepisy RODO OLX przekazuje dane osobowe użytkowników, potencjalnie zamieszanych w nielegalną działalność na wniosek policji.

Z uwagi na obowiązującą nas Ustawę o ochronie danych osobowych nie możemy udostępniać żadnych danych Ogłoszeniodawcy. OLX zawsze chętnie współpracuje z organami ścigania, dlatego wszystkie informacje dotyczące ogłoszenia i Użytkownika zostaną zabezpieczone i przekazane policji na jej pisemny wniosek.

OLX

Jeśli podejrzewamy, że dane naszej karty płatniczej, albo konta bankowego zostały przejęte przez niepowołane osoby, powinniśmy możliwie szybko skontaktować się z naszym bankiem. Te instytucje mają wewnętrzne procedury, pomogą Ci zabezpieczyć dostęp do Twoich środków, nadadzą nowe hasła i wyślą Ci nową kartę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mikołaj Łaszkiewicz