filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 8 września 2021, 17:00

autor: Marek Jura

365 dni. Najgorsze polskie filmy, które i tak oglądamy

Do pewnego czasu w Polsce świetnie sprzedawały się filmy historyczne. Abstrahując od wałkowanej przez nie tematyki, trzeba przyznać, że w większości ich jakość stała na świetnym poziomie. A potem triumfy zaczęło święcić kino innego rodzaju...

365 dni

  1. Kiedy toto straszyło w kinach: 2020 rok
  2. Ile zarobiło: ok. 35 000 0000 złotych
  3. Kto reżyserował: Barbara Białowąs
  4. Kto wystąpił: Michele Morrone, Anna Maria Sieklucka, Magdalena Lamparska
  5. Gdzie to teraz obejrzeć: Netflix, Player

Ten film jest nieudany na tak wielu poziomach, że aż ciężko uwierzyć w fakt, że Netflix zainwestował w jego sequel. Barbara Białowąs nie jest reżyserką pozbawioną talentu. Niestety chyba za bardzo wierzy w swoją nieomylność. I pseudoromantyczne historie, które mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Szczególnie jeśli chodzi o opowieść Blanki Lipińskiej.

Jeżeli czytaliście już kilka moich tekstów, być może pamiętacie, że raczej rzadko zdarza mi się kompletnie coś krytykować. Wierzę bowiem, że większość filmów, gier i książek ma lepsze i gorsze elementy. Oczywiście czasem tych drugich jest zdecydowanie więcej niż pierwszych, jednak niemal w każdym dziele da się znaleźć jakieś pozytywy. W książce Lipińskiej ich natomiast nie ma. Za punkt wyjściowy 365 dni posłużył tekst pozbawiony spójności, niekonsekwentny, nudny i miałki, napisany w języku z grubsza tylko przypominającym polski. Reżyserce udało się w niektórych momentach nadrobić scenariuszowe dziury (o ile coś, co składa się z samym dziur, można scenariuszem w ogóle nazwać) niezłymi niekiedy zdjęciami. Stylistyka Białowąs ociera się o kicz, ale jednocześnie ciężko odmówić jej wyrazistości. Tyle że to zdecydowanie za mało, by uratować ten film.

Zostało jeszcze 42% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej