Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Felietony

Felietony 11 lipca 2021, 14:36

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Plebiscyt na najlepszą Grę Dekady czas zacząć!

Mamy lato, sezon ogórkowy, więc jest to dobry moment, żeby odpalić plebiscyt na najlepszą grę minionego dziesięciolecia. Zabawa została podzielona na dwie części i ostatecznie zakończy się jesienią. Głosować można jednak już dziś.

Trzeci Wiedźmin, piąte Grand Theft Auto, a może drugie Red Dead Redemption? Choć nie mamy żadnych złudzeń, że wielbiony nad Wisłą Dziki Gon bez trudu pokona swoich największych rywali, to jednak w wielkim plebiscycie na Grę Dekady nic nie jest tak naprawdę przesądzone. Zabawa mająca wyłonić najlepszą grę dziesięciolecia oficjalnie startuje teraz i to od Was zależy, czy zwycięży główny faworyt czy jakiś inny, wcale nie mniej istotny tytuł.

Plebiscyt na Gry Dekady podzielony został na dwie części. Aktualnie znajdujemy się w jego fazie pierwszej, która ma za zadanie wyłonić ostateczną listę stu kandydatów do zwycięstwa spośród trzystu wytypowanych tytułów. W tym celu wybraliśmy trzydzieści „najlepszych” gier z każdego kwalifikującego się rocznika (od 2011 do 2020 roku włącznie), a Waszym zadaniem, będzie wskazać, które z nich zasługują na to, by zakwalifikować się do ścisłego finału. Lista wszystkich produkcji znajduje się na oficjalnej stronie akcji, zlokalizowanej w tym miejscu i tam również można oddać swoje głosy.

Czy GTA 5 wyjdzie z tarczą ze spotkania z Geraltem? Wy zadecydujecie. - Plebiscyt na najlepszą Grę Dekady czas zacząć! - dokument - 2021-07-09
Czy GTA 5 wyjdzie z tarczą ze spotkania z Geraltem? Wy zadecydujecie.

Wytypowanie trzydziestu gier z danego roku stanowiło pewien kłopot, bo musieliśmy przyjąć jakieś odgórne założenie, sprawiedliwe dla wszystkich. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że czynnikiem kluczowym będzie popularność danego kandydata, zarówno w roku wydania produkcji, jak i w okresie całego dziesięciolecia. Takie podejście miało duże znaczenie, bo niektóre gry zainteresowaniem cieszyły się dopiero kilkanaście miesięcy po premierze – świetnym przykładem jest tu Among Us.

Drugim kryterium, ale nie najważniejszym, była ocena, zarówno nasza, jak i Wasza. Nie będę ukrywać, że byliśmy pobłażliwi dla niektórych nisko ocenianych tytułów, bo wyszliśmy z założenia, że głosowanie i tak odsieje słabiaków. W końcu z każdej trzydziestki do finału może zakwalifikować się jedynie pierwsza dziesiątka i sporo gier nie załapie się do drugiej fazy zabawy. Nominowanie gry do finału odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku znajdującego się pod jej obrazkiem. Nie ma żadnego limitu w liczbie oddanych głosów, jak ktoś ma ochotę, to równie dobrze może kliknąć wszystkie.

Druga faza wystartuje we wrześniu. Wówczas nie będzie już zmiłuj – wybierzecie jedynie pięć gier, które otrzymają od 10 do 1 punktów. Na bazie tych wyników wyłoniony zostanie nie tylko zwycięzca, ale też pierwsza trzydziestka najlepszych gier dekady. Ostateczne wyniki, dokładnie tak jak dziesięć lat temu, podamy pod koniec roku.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Ten tekst powstał z myślą o naszym newsletterze. Jeśli Ci się spodobał i chcesz otrzymywać kolejne felietony przed wszystkimi, zapisz się do naszego newslettera.

Krystian Smoszna

Newsletter ogłoszeniowy, czyli podsumowanie Piłkarskiej Ruletki i dwa streamy TVGRY
Newsletter ogłoszeniowy, czyli podsumowanie Piłkarskiej Ruletki i dwa streamy TVGRY

Dzisiejszy newsletter ma charakter ogłoszeniowy, bo chcemy zakomunikować kilka rzeczy. Oprócz tematu Piłkarskiej Ruletki, znajdziecie tu również informacje na temat streamów, jakie planujemy w przyszłym tygodniu.

Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 3. (10-1)
Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 3. (10-1)

Oto oni. Dziesięciu wspaniałych. Najdostojniejsi z dostojnych. Zwycięzcy redakcyjnego rankingu na najlepsze gry dekady. Oraz nasza ostateczna odpowiedź na pytanie „Czy Wiedźmin 3 najlepszy”?

Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę
Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.