futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 23 marca 2021, 09:46

autor: Bartosz Olejnik

Największe wpadki w historii podboju kosmosu

Człowiek od zarania dziejów patrzy w gwiazdy, marząc niejednokrotnie o dotarciu do nich. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat poczyniliśmy wielki krok w tym kierunku. Nie obyło się jednak bez bolesnych wpadek. Oto najzabawniejsze z nich.

Spis treści

Teleskop Hubble - o mały włos od katastrofy

Dziś teleskop Hubble’a kojarzy się nam przede wszystkim z zapierającymi dech w piersiach zdjęciami przestrzeni kosmicznej. Z perspektywy czasu trudno uwierzyć, że niewiele brakowało, by teleskop stał się gigantycznym fiaskiem. W 1990 roku, zaraz po wyniesieniu na orbitę, okazało się, że główne zwierciadło ma nieprawidłowy profil, przez co jakość zdjęć… powiedzmy, że pozostawiała wiele do życzenia. Wada konstrukcyjna została naprawiona trzy lata później, dzięki czemu przez wiele lat mogliśmy się cieszyć naprawdę rewelacyjnymi fotografiami kosmosu. Jeśli temat Was zainteresował, to sięgnijcie również po artykuł na tej stronie.

Porównanie jakości zdjęć przed i po naprawie usterki. - Największe wpadki w historii podboju kosmosu - dokument - 2021-03-23
Porównanie jakości zdjęć przed i po naprawie usterki.

Chcesz poznawać kosmos samodzielnie? Teleskop nie musi być drogi

Funty albo niutony, ale nigdy funty i niutony

W 1998 roku została wystrzelona sonda NASA – Mars Climate Orbiter, która miała dostarczyć wiele nowych informacji o Marsie. Wśród głównych celów naukowych misji znajdowało się określenie występowania wody na powierzchni czerwonej planety, monitorowanie pogody i stanu atmosfery, poszukiwanie przeszłych zmian klimatu, etc. Oczekiwania wiązane z kosztującą ponad 300 milionów dolarów misją były wielkie, a skończyło się spektakularną klapą.

Sonda spaliła się w atmosferze Marsa w dniu, w którym miała znaleźć się na jego orbicie. Przyczyna? Wyjątkowo kuriozalna – użycie różnych jednostek przy wyznaczaniu trajektorii lotu. Program przetwarzający instrukcje kontroli naziemnej pracował na jednostkach anglosaskich, zaś oprogramowanie sondy używało jednostek metrycznych. Wynikające z tego rozbieżności potęgowały się stopniowo w miarę przebiegu podróży, aż do niesłynnego finału.

Zostało jeszcze 67% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu

Księżyc to nasza brama ku gwiazdom. Może zapewnić wstępne doświadczenie i paliwo do podróży na inne planety. Wystarczy założyć na nim bazę.