Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 19 października 2020, 14:18

autor: Osti

Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą

Jaki jest nowy Xbox? Część z nas wyrobiła sobie zdanie już na podstawie zapowiedzi, ale nawet po kilku godzinach z konsolą nie chcieliśmy bawić się w definitywne wyroki. Parę dni z Series X dało nam pełniejszy obraz sytuacji.

Czy testowanie nowej konsoli to bardziej zabawa, czy jeszcze jednak praca? Każdy może mieć na ten temat inne zdanie. Nawet spędzenie z Xbox Series X kilkunastu godzin w ciągu jednego dnia nie wzmogło we mnie chęci do zabrania głosu w dyskusji na temat crunchu, ale śpieszę za to ze znacznie bardziej interesującymi Was informacjami (przynajmniej tak mi się wydaje). Najnowsza konsola Microsoftu jest w redakcji już parę dni, w trakcie których lepiej zapoznaliśmy się z działaniem gier, systemu, kontrolera i szybkiego dysku SSD.

Po kilku dniach z konsolą, trochę zdążyliśmy się już do Xbox Series X przyzwyczaić. - Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą - dokument - 2020-10-19
Po kilku dniach z konsolą, trochę zdążyliśmy się już do Xbox Series X przyzwyczaić.

Na początek należy zwrócić uwagę, iż egzemplarz Xboksa Series X, który dostaliśmy do przetestowania, nie jest wersją finalną konsoli, jaka ostatecznie trafi do sprzedaży. Dlatego też naszych wrażeń z obcowania ze sprzętem nie należy traktować jako recenzji. Przedpremierowa wersja konsoli Microsoftu działa w oparciu o system w wersji beta, poza tym, jak wspominałem w naszym cotygodniowym felietonie, nadal nie mamy dostępu do zbyt wielu gier przygotowanych z myślą o nowej generacji. Ostatecznie nie spodziewałbym się jednak, że sprzęt, który trafi do sklepów za parę tygodni, będzie jakoś bardzo mocno różnił się od tego, z czym już mamy do czynienia.

Choć wygląd to dla każdego kwestia indywidualna, trzeba przyznać, że jeszcze nigdy wcześniej określenie „x-klocek” nie pasowało do konsoli Microsoftu tak idealnie. Prostokątna bryła dyskretnie wpasuje się w zasadzie w każdy rodzaj wnętrza, a postawić ją możemy w pionie lub poziomie. Logo Xboksa oraz wbudowana na stałe podstawka dają subtelnie do zrozumienia, że pozycja wertykalna jest tą sugerowaną, aczkolwiek na jednej ze ścian prostopadłościanu znajdują się także specjalne wypustki, robiące za „nóżki” po położeniu konsoli.

Xbox Series X może leżeć albo stać, nóżki nie da się jednak odkręcić. - Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą - dokument - 2020-10-19
Xbox Series X może leżeć albo stać, nóżki nie da się jednak odkręcić.

Podłączenie Xbox Series X do telewizora i pierwsza konfiguracja są banalnie wręcz proste, a proces ten dodatkowo ułatwia ograniczenie ilości złącz z tyłu obudowy do absolutnego minimum. Wraz z konsolą otrzymaliśmy kabel zgodny ze standardem HDMI 2.1, dzięki któremu możliwe jest wyświetlanie obrazu w 120 klatkach na sekundę, a nawet w rozdzielczości 8K (nadal nie spodziewamy się, że w tej generacji zaznamy grania w 7680 × 4320…) Niektórzy z nas będą z całą pewnością tęsknić za wejściem HDMI, czy możliwością podłączenia kabla optycznego, ale nie oferowały one funkcjonalności, która byłaby absolutnie niezbędna.

Nam szczególnie przypadła do gustu konfiguracja Series X przy użyciu aplikacji Xbox na telefon. Choć oprogramowanie konsoli nie jest jeszcze w finalnej wersji, już teraz można śmiało powiedzieć, że pierwszy kontakt z Xboksem jest bardzo pozytywny. Aplikacja mobilna sprawia, że np. proces logowania się do konta Microsoft jest znacznie szybszy i przyjemniejszy. Sprzęt automatycznie wykrywa też najlepsze ustawienia pod wykorzystywany obecnie ekran. Możemy je oczywiście później zmienić, ale po podłączeniu konsoli do kilku monitorów i telewizorów, ani razu nie odczuwaliśmy takiej potrzeby.

Stonowana stylistyka sprawia, że Xbox Series X będzie pasował do PRAWIE każdego wnętrza. - Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą - dokument - 2020-10-19
Stonowana stylistyka sprawia, że Xbox Series X będzie pasował do PRAWIE każdego wnętrza.
TWOIM ZDANIEM

Kto wygra kolejne starcie konsol?

Nowe PlayStation
61,3%
Nowy Xbox
38,7%
Zobacz inne ankiety
Recenzja Xbox Series X - Microsoft odrobił lekcje
Recenzja Xbox Series X - Microsoft odrobił lekcje

Za kilka dni w na rynku zadebiutuje konsola Xbox Series X. Przetestowaliśmy ją gruntownie i jesteśmy gotowi do wydania wyroku. Czy nowy sprzęt Microsoftu jest wart uwagi oraz zakupu?

W co zagramy na premierę Xbox Series X|S
W co zagramy na premierę Xbox Series X|S

Premiera Xbox Series X|S zbliża się wielkimi krokami. Jak w przypadku każdej nowej generacji konsol, deweloperzy przygotowują zestaw gier, które dostępne będą w dniu debiutu nowego sprzętu.

Co to jest Xbox Smart Delivery i z jakimi grami działa
Co to jest Xbox Smart Delivery i z jakimi grami działa

Smart Delivery to jedna z flagowych funkcji, którymi Microsoft chwali się przed premierą Xboksa Series S|X. Dzięki niej zmiana generacji ma przebiegać bezboleśnie. Czym jest ta usługa? Jak działa i jakie gry zostały nią objęte?