Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 5 lipca 2021, 21:42

Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10 w 2021 roku

500 złotych to cena, w której można kupić smartfon zapewniający dobrą wydajność w podstawowych aplikacjach. Przed Wami 10 modeli wartych polecenia osobom z mocno ograniczonym budżetem.

Co to znaczy „tani telefon”? Urządzenia za pół tysiąca złotych mogą pochwalić się już 3GB, a nawet 4 GB pamięci RAM i 8-rdzeniowym procesorem o wysokim taktowaniu. To znaczny przeskok w porównaniu do smartfonów za maksymalnie 350 złotych. Podzespoły te w zdecydowanej większości smartfonów umożliwiają komfortowe korzystanie z podstawowych programów. Sprawnie działa przeglądarka internetowa, apki popularnych serwisów społecznościowych, odtwarzacze VOD i YouTube oraz proste gry.

Tani telefon do 500 zł powinien więc dawać radę w podstawowych zadaniach. Znaczne ograniczenia są jednak w dalszym ciągu obecne. Widać to już na pierwszy rzut oka. Obudowa w 9 na 10 tanich urządzeń jest plastikowa. Cięcia kosztów produkcji nie ominęły także wyświetlacza. Nie dotyczą one jego rozmiaru, a rozdzielczości. Są wyjątki, ale telefon do 500 zł cechuje się z reguły maksymalną rozdzielczością HD+ (720p+). Oczywiście w przyjętym budżecie nie można liczyć na matrycę OLED.

W telefonach za 400-500 złotych coraz częściej pojawia się kilka aparatów. Stoją za tym głównie powody marketingowe. Dobrze wygląda to na materiałach promocyjnych. Jakość fotografii pozostawia natomiast wiele do życzenia. Znacznie lepszym (dla konsumentów) rozwiązaniem byłoby postawienie przez producenta na jeden dobry obiektyw, a nie kilka przeciętnych lub wręcz słabych. Przez obecne trendy główna jednostka radzi sobie tylko w dzień. Na ostateczne efekty wpływ ma również system operacyjny, soft i to, jak aparat dobiera parametry w trybie automatycznym. Generalnie rzecz biorąc, decydując się na tani telefon, nie powinniśmy liczyć na powalające zdjęcia.

Znajdą się użytkownicy, którzy w urządzeniu do 500 złotych odnajdą wszystko, czego potrzebują do szczęścia. - Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10 w 2021 roku - dokument - 2021-07-05
Znajdą się użytkownicy, którzy w urządzeniu do 500 złotych odnajdą wszystko, czego potrzebują do szczęścia.

Mocno ograniczona rozdzielczość ekranu sprawia, że czas pracy na jednym ładowaniu jest całkiem niezły, oczywiście przy pojemnej baterii. Nie każdy telefon z zestawienia dysponuje dużym akumulatorem 5000 mAh. Jednak nawet w najgorszym przypadku ciężko będzie rozładować smartfona w ciągu jednego dnia. Znacznie częściej jego praca wydłuży się do 1,5-2 dni. Przy baterii ważna jest także możliwość jej szybkiego naładowania. Z tym jest słabo.

Płacąc za urządzenie nie więcej niż 500 złotych, można już liczyć na obecność NFC, która jest coraz bardziej powszechna. Często obecne jest także złącze USB typu C i prawie zawsze gniazdo słuchawkowe. Standardem stał się już czytnik linii papilarnych. Większość zaprezentowanych telefonów ma w zestawie ochronne etui. Producenci rzadziej decydują się na dodanie folii ochronnej i słuchawek. Tam, gdzie taka opcja się znalazła, informujemy dodatkowo o wyposażeniu telefonu w dual sim.

Najlepsze tanie telefony w 2021 roku

W zestawieniu smartfonów do 500 złotych zaszły bardzo małe zmiany. W przeciwieństwie do rankingu telefonów do 1000 złotych, gdzie niedawno wymieniliśmy 9 smartfonów. Tym razem pojawiła się tylko 1 nowość. Jest to debiutujący w zestawieniu smartfon Vivo. Chodzi konkretnie o model Vivo Y11s. Zdecydowała o tym ogólna jakość, w tym dobre wykonanie, pojemny akumulator oraz wyróżnik, o którym przeczytacie w szerszym opisie. Wprowadzenie nowości jest równoznaczne z odrzuceniem innego telefonu. Z rankingu wypadł CubotX19. Liczba „19” w nazwie nie jest przypadkowa i oznacza datę premiery. Smartfon nie jest już dostępny w szerokiej sprzedaży i odszedł na zasłużoną emeryturę.

Podczas selekcji nie miałem problemu, z którym borykałem się poprzednio. Mam tu na myśli niedostateczną ilość telefonów z co najmniej 3 GB pamięci RAM. Z zestawienia na dobre wypadły urządzenia z 2 GB pamięci RAM, co jest znakomitą wiadomością. Procesor Snapdragon nadal jest rzadkością. Napędza on zaledwie trzy z dziesięciu telefonów. Ranking zalały za to urządzenia z NFC. W tej cenie możliwość zapłacenia zbliżeniowo smartfonem to nie byle co! Standardem jest oczywiście system operacyjny Android, niestety nie zawsze w najnowszej wersji.

10 najlepszych smartfonów do 500 złotych

Z każdym kolejnym rokiem w półce cenowej do 500 zł da się znaleźć coraz bardziej kompletne smartfony oferujące satysfakcjonującą wydajność w prostych aplikacjach i grach. Najlepsze modele radzą sobie również w wymagających tytułach. Na poniższej liście znalazły się telefony, których zakup wydaje się mieć największy sens.

  1. Huawei Y6P – duży akumulator, ładowanie zwrotne, NFC
  2. Vivo Y11s – 3 dni pracy i dopracowana nakładka producenta
  3. Xiaomi Redmi 9 – niezwykle korzystny stosunek jakości do ceny
  4. OPPO A12 – super design, niezły procesor
  5. Kruger&Matz Live 8 – dobry na pierwszy smartfon
  6. Samsung Galaxy M11 – w praktyce lepszy niż na papierze i z NFC
  7. Motorola Moto E7 Plus – Snapdragon, 4/64G, NFC
  8. Umidigi A7 Pro – jeden z najlepszych budżetowców
  9. Cubot P30 – niemal kompletny ze świetnym ekranem
  10. Alcatel 1S 2020 – ponadprzeciętnie dobra jakość zdjęć

Jak wyglądała selekcja?

Priorytetem przy tworzeniu listy były dla mnie Wasze wskazania. W jednej z ankiet, w której pytaniem brzmiało: „Co jest dla Ciebie najważniejsze, kiedy wybierasz smartfona?” aż 42,8% osób wskazało podzespoły. Dlatego tak ważne będą w zestawieniu procesor i pamięć RAM. Na drugim miejscu z wynikiem 24,9% znalazła się pojemność baterii. Praktycznie żadnej wagi ankietowani nie przykładaliście do ilości wbudowanej pamięci na dane, wyglądu oraz systemu operacyjnego. Idąc tym tropem, kluczowe stały się dla mnie telefony zapewniające komfortową szybkość działania. Oprócz CPU i minimum 3 GB pamięci RAM znaczenie ma tu również zoptymalizowanie nakładki producenta. System operacyjny Android niestety nie jest tak szybki jak iOS, co widać szczególnie, jeśli zdecydujemy się na tani telefon. Mając to wszystko z tyłu głowy, opracowałem zestawienie 10 urządzeń szeroko dostępnych w Polsce.

Najlepsze telefony do 400 zł, jakie możesz kupić w 2022 roku
Najlepsze telefony do 400 zł, jakie możesz kupić w 2022 roku

W zeszłym roku przygotowaliśmy listę dobrych, tanich telefonów do 350 złotych. Dziś aktualizujemy ją, co w dzisiejszych realiach oznacza także zmianę budżetu na 400 złotych.

Wybraliśmy 10 najlepszych telefonów, które warto kupić na początku 2022 roku
Wybraliśmy 10 najlepszych telefonów, które warto kupić na początku 2022 roku

Huawei, Apple, Samsung, a może Xiaomi? Wybraliśmy 10 najlepszych telefonów, które warto kupić na początku 2022 roku.

Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić?
Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić?

Znalezienie telefonu z ekranem do 5 cali nie jest zadaniem łatwym. Im chętniej producenci usuwali ramki wokół wyświetlaczy, tym bardziej powiększali same ekrany. Dlatego wybraliśmy kilka małych telefonów z ekranami do 5 cali, które warto kupić.