Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 5 czerwca 2020, 11:21

autor: rassi

Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10

500 złotych to cena, w której można kupić smartfon zapewniający dobrą wydajność w podstawowych aplikacjach. Przed Wami 10 modeli wartych polecenia osobom z mocno ograniczonym budżetem.

Urządzenia za pół tysiąca złotych mogą pochwalić się już 3GB, a nawet 4GB pamięci RAM i 8-rdzeniowym procesorem o wysokim taktowaniu. To znaczny przeskok w porównaniu do telefonów za maksymalnie 350 złotych. Podzespoły te w zdecydowanej większości smartfonów umożliwiają komfortowe korzystanie z podstawowych programów. Sprawnie działa przeglądarka internetowa, apki popularnych serwisów społecznościowych, odtwarzacze VOD i YouTube oraz proste gry. Znaczne ograniczenia są jednak w dalszym ciągu obecne. Widać to już na pierwszy rzut oka. Obudowa w 9 na 10 tanich urządzeń jest plastikowa. Cięcia kosztów produkcji nie ominęły także wyświetlacza. Nie dotyczą one jego rozmiaru, a rozdzielczości. Są wyjątki, ale większość cechuje się maksymalną rozdzielczością HD+ (720p+). Oczywiście w przyjętym budżecie nie można liczyć na matrycę OLED.

W telefonach za 400-500 złotych coraz częściej pojawia się kilka aparatów. Stoją za tym głównie powody marketingowe. Dobrze wygląda to na materiałach promocyjnych. Jakość pozostawia natomiast wiele do życzenia. Znacznie lepszym (dla konsumentów) rozwiązaniem byłoby postawienie przez producenta na jeden dobry obiektyw, a nie kilka przeciętnych lub wręcz słabych. Niestety przez obecne trendy główna jednostka jest zazwyczaj kiepska. Na ostateczne efekty wpływ ma również soft i to, jak aparat dobiera parametry w trybie automatycznym.

Znajdą się użytkownicy, którzy w urządzeniu do 500 złotych odnajdą wszystko, czego potrzebują do szczęścia. - Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10 - dokument - 2020-06-08
Znajdą się użytkownicy, którzy w urządzeniu do 500 złotych odnajdą wszystko, czego potrzebują do szczęścia.

Mocno ograniczona rozdzielczość ekranu sprawia, że czas pracy na jednym ładowaniu jest całkiem niezły, oczywiście przy pojemnej baterii. Nie każdy telefon z zestawienia dysponuje dużym akumulatorem. Jednak nawet w najgorszym przypadku ciężko będzie rozładować smartfona w ciągu jednego dnia. Znacznie częściej jego praca wydłuży się do 1,5-2 dni. Przy baterii ważna jest także możliwość jej szybkiego naładowania. Z tym jest słabo.

Płacąc za urządzenie nie więcej niż 500 złotych, można już liczyć na obecność NFC, chociaż nie jest ona powszechna. Znacznie częściej obecne będzie złącze USB typu C i gniazdo słuchawkowe (brakuje go tylko w jednym przypadku). Większość zaprezentowanych telefonów ma w zestawie ochronne etui. Producenci rzadziej decydują się na dodanie folii ochronnej i słuchawek.

Jak wyglądała selekcja?

Priorytetem przy tworzeniu listy były dla mnie Wasze wskazania. W jednej z ankiet, w której pytaniem brzmiało: „Co jest dla Ciebie najważniejsze, kiedy wybierasz smartfona?” aż 43,4% osób wskazało procesor i ilość pamięci RAM. Na drugim miejscu z wynikiem 24,3% znalazła się pojemność baterii. Praktycznie żadnej wagi ankietowani nie przykładaliście do ilości wbudowanej pamięci na dane, wyglądu oraz systemu operacyjnego. Idąc tym tropem, kluczowe stały się dla mnie telefony zapewniające komfortową szybkość działania. Oprócz CPU i RAM-u znaczenie ma tu również zoptymalizowanie nakładki producenta. Mając to wszystko z tyłu głowy, opracowałem zestawienie 10 urządzeń szeroko dostępnych w Polsce. W trakcie pracy, dokładnie po opisaniu 8 z nich, stanąłem przed ścianą. Smartfony, którymi miałbym uzupełnić listę, dysponowały 2GB RAM-u i nie grzeszyły wydajnością. Urządzenia z mocniejszą konfiguracją po prostu się skończyły. Postanowiłem więc przekroczyć budżet. Stało się tak w 2 przypadkach. Smartfonami kosztującymi nieco więcej (30 i 69 złotych) są Cubot P30 i Huawei Y7 2019. Telefony zostały ustawione w kolejności od najdroższego do najtańszego.

Smartfon do 1200 złotych? 10 telefonów, które warto kupić w 2020 roku
Smartfon do 1200 złotych? 10 telefonów, które warto kupić w 2020 roku

Smartfony ze średniej półki cenowej cieszą się coraz większą popularnością (m.in. dzięki Xiaomi) – postanowiliśmy więc przejrzeć co w Polsce oferują najwięksi producenci i sprawdzić, jakie modele telefonów do 1200 zł warto wybrać.

Bardzo tani smartfon – jaki telefon do 350 złotych wybrać w 2020 roku?
Bardzo tani smartfon – jaki telefon do 350 złotych wybrać w 2020 roku?

Kupno taniego smartfona nie zawsze musi oznaczać wydanie pieniędzy na beznadziejną i leciwą konstrukcję – choć sprzęty za mniej niż 350 złotych nie są demonami wydajności, to da się wybrać model, który spełni Wasze oczekiwania.

Najlepszy smartfon do 1000 zł | TOP 10
Najlepszy smartfon do 1000 zł | TOP 10

Żeby cieszyć się szybkim i robiącym dobre zdjęcia smartfonem nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych. Już telefony ze średniej półki spełnią oczekiwania większości użytkowników. Którymi z nich warto zainteresować się w pierwszej kolejności?