futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 17 lipca 2019, 09:12

autor: Karol Ryka

Słuchawki gamingowe i głośniki – co warto wiedzieć o audio w grach

Często skupiamy się jedynie na grafice w grach, zapominając kompletnie o dźwięku. Jakie słuchawki lub głośniki najlepiej nadają się do gamingu? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Spis treści

Praktyczne porady odnośnie odtwarzania dźwięku

Przejdźmy teraz do zbioru najistotniejszych prawideł i informacji związanych z optymalnym odtwarzaniem dźwięku.

Źródła dźwięku

Nawet najlepsze zintegrowane karty muzyczne zazwyczaj przegrywają w starciu z dedykowanymi konstrukcjami (zarówno wewnętrznymi i zewnętrznymi). Już karty muzyczne na USB za 100 złotych potrafią dużo, a jedna z absolutnie najważniejszych prawd audio (i to nie tylko komputerowego) brzmi – Twój system zagra tak dobrze, jak jego najsłabszy element. Można kupić świetne słuchawki i prawie nic z tego nie mieć, bo podłączymy je do słabiutkiego wyjścia słuchawkowego, wychodzącego wprost z płyty głównej (patrz: zniekształcenia THD). Dobre słuchawki mogą wiele, ale nie zagrają informacji, których nie dostaną ze źródła dźwięku. Klienci często tego nie wiedzą, ale producenci już tak. Dlatego coraz więcej droższych modeli słuchawek gamingowych posiada przetworniki DAC zintegrowane w kablu, nausznicach bądź jako dodatkowa karta na USB. Robi się tak przede wszystkim dlatego, aby uniknąć kompromitacji danego headsetu w oczach zawiedzionego klienta, który nieświadomie wydał negatywną opinie tak naprawdę nie słuchawkom, ale całemu swojemu sprzętowi.

Producenci słuchawek i głośników poszerzają ofertę urządzeń mających zwiększyć jakość dźwięku – np. Sennheiser ze wzmacniaczem audio GSX 1000. - 2019-07-12
Producenci słuchawek i głośników poszerzają ofertę urządzeń mających zwiększyć jakość dźwięku – np. Sennheiser ze wzmacniaczem audio GSX 1000.

Zaleca się, aby (także w grach, jeżeli tylko to umożliwiają) wybierać tryb odtwarzania dostosowany do naszego systemu audio. Jeżeli mamy głośniki stereo 2.0, to wybieramy opcję Stereo/Speakers/2.0 itp. Jeżeli wydaje nam się, że np. tryb 5.1 brzmi na naszych słuchawkach lepiej od dedykowanego trybu słuchawkowego/stereo, to zazwyczaj jest to wina marnej realizacji dźwięku. Tryb wielokanałowy może poprawić klarowność brzmienia, ale zaburzy stereofonię, a co za tym idzie – również i pozycjonowanie dźwięków.

Popularny w materiałach marketingowych upsampling software’owy (np. z 44.1 kHz do 192 kHz) nie przynosi praktycznie żadnej poprawy dźwięku, może go co najwyżej delikatnie „wygładzić”. System jedynie „zagęszcza” tu sygnał, dopisując sekwencje zer do oryginalnego materiału, jednakże taka operacja nie powoduje uzyskania większej ilości informacji. Ponadto przetworniki cyfrowo-analogowe pracują zdecydowanie najlepiej w swojej natywnej „rozdzielczości”, a ta zazwyczaj wynosi jedynie 44.1/48. Dotyczy to nawet wielu zaawansowanych chipów klasy high-end. Także ustawienie wyższej częstotliwości w panelu „Dźwięk” systemu Windows na niewiele się zda.

Aby uzyskać dźwięk lepszej jakości, potrzebujemy plików o wyższej rozdzielczości. Tak zwane pliki high-res „liczą sobie” od 88.2 do nawet 192 kHz przy niekiedy podniesionej głębi bitowej (24 lub nawet 32). Najczęściej zapisuje się je w bezstratnych i skompresowanych plikach typu FLAC, ale wtedy są one duże rozmiarowo (nawet setki megabajtów przy dłuższych utworach). Oddzielny temat stanowią pliki typu DSD/DXD, w których częstotliwość określana jest już w megahercach.

Pliki typu FLAC oferują znacznie wyższą jakość dźwięku. Źródło: vox.rocks - 2019-07-12
Pliki typu FLAC oferują znacznie wyższą jakość dźwięku. Źródło: vox.rocks

Karol Ryka

Karol Ryka

Przed wstąpieniem do GRYOnline.pl pracował jako konsultant w branży audio, gdzie opowiadał o dźwiękach, których inni nie słyszeli. Ponadto udzielał się jako perkusista w kilku zespołach rockowych, których nazw sam już nie pamięta. Wieczny student - najpierw przeżył rozczarowanie historią, potem zagubił się na administracji, by odnaleźć się wreszcie na dziennikarstwie, na którym kolekcjonuje kolejne tytuły. Do GOL-a trafił w 2018 klasyczną ścieżką newsmena, któremu zaproponowano etat przy poradnikach do gier. Rok później awansował na stanowisko szefa tego zacnego działu, gdzie do dzisiaj wraz z grupą najlepszych autorów stara się pomagać graczom w Polsce i na świecie. Z gier najbardziej lubi produkcje z elementami immersive sim, przez co w nowe „duże” gry zdarza mu się zagrać średnio raz na dwa lat. Ceni sobie też gry indie za mechaniczne innowacje i narracyjną świeżość. Resztki wolnego czasu poświęca fotografii, zwłaszcza kulinarnej i produktowej.

więcej

Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2024
Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2024

Oto najlepsze zestawy słuchawkowe dla graczy (lub alternatywne zestawy słuchawki plus mikrofon), podzielone na kilka zakresów cenowych. Proponujemy headsety do 100, 200, 300, 400 i 500 zł, a także najlepsze drogie modele dla profesjonalistów.

Najlepsze słuchawki bluetooth - brak mini jacka w smartfonie to nie problem
Najlepsze słuchawki bluetooth - brak mini jacka w smartfonie to nie problem

Słuchawki bluetooth zyskują na popularności m.in. dzięki producentom smartfonów, którzy likwidując tradycyjne gniazdo słuchawkowe, poniekąd popychają nas w stronię urządzeń bezprzewodowych. Prezentujemy ciekawe modele z różnych przedziałów cenowych.

Chcę Sonos One w domu, ale chyba mnie nie stać
Chcę Sonos One w domu, ale chyba mnie nie stać

Od kilku miesięcy mamy możliwość testować w redakcji Sonos One. Spędziłem z nim trochę czasu sam na sam i zastanawiam się, czy tak właśnie będzie wyglądać przyszłość domowego audio? Czy ten jeden głośnik może zastąpić wszystkie inne?