futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 17 lipca 2019, 09:12

autor: Karol Ryka

Słuchawki gamingowe i głośniki – co warto wiedzieć o audio w grach

Często skupiamy się jedynie na grafice w grach, zapominając kompletnie o dźwięku. Jakie słuchawki lub głośniki najlepiej nadają się do gamingu? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

O obrazie generowanym przez gry napisano już bardzo wiele. A co z drugim najważniejszym bodźcem kształtującym nasze doznania z rozgrywki – dźwiękiem? W niniejszym artykule postaramy się opowiedzieć o tym często niedocenianym aspekcie technicznym gier komputerowych i innych mediów.

Na samym wstępie musimy sobie wyjaśnić, dlaczego kwestie związane z dźwiękiem nie są traktowane na równi z doznaniami wizualnymi - i to nie tylko w grach wideo, ale w ogóle w życiu codziennym. Najpierwotniejszym powodem jest zapewne kwestia czysto ewolucyjna – to wzrok stanowi najważniejszy zmysł człowieka. Życie jednostki pozbawionej całkowicie lub częściowo widzenia jest ogromnie problematyczne nawet w krajach wysoko rozwiniętych, zaś jeszcze nie tak dawno temu był to wyrok skazujący na wegetację lub nawet śmierć. Oczywiście brak słuchu również stanowi poważny problem, ale aby zdać sobie sprawę z hierarchii naszych potrzeb egzystencjalnych, wystarczy zadać sobie jedno proste pytanie: czy gdybyś musiał wybierać, to wolałbyś oślepnąć, czy ogłuchnąć?

Często bagatelizujemy kwestię dźwięku w grach, skupiając się na wrażeniach wizualnych. - 2019-07-12
Często bagatelizujemy kwestię dźwięku w grach, skupiając się na wrażeniach wizualnych.

Oddzielną kwestię stanowi bardzo wysoka niuansowość tematyki dźwięku. O ile w przypadku obrazu zazwyczaj zadowalamy się wysoką rozdzielczością, wiernie oddanymi barwami oraz płynnością wyrażaną w ilości wyświetlanych klatek na sekundę, to mówiąc o dźwięku ilość czynników wpływających na jego jakość jest znacznie większa. I nie chodzi tu tylko o parametry samego dźwięku i sprzętu odtwarzającego, ale również ośrodka, w którym będzie się on rozchodził. Ilość trudnych terminów fizycznych, które wpływają na jakość dźwięku i dobór odpowiedniego ekwipunku przyprawia o zawrót głowy: częstotliwość, próbkowanie, dynamika, skuteczność, oporność, ciśnienie akustyczne, głębia bitowa, sygnał cyfrowy, analogowy, przetworniki AD/DA, wzmacniacze itp. W tym natłoku technicznych pojęć i jednoczesnym braku odpowiedniej literatury łatwo się poddać i zostawić sprawę samej sobie. Jakiś tam dźwięk się wydobywa i jest ok. Niestety producenci sprzętu audio też o tym wiedzą, karmiąc konsumentów całą masę półprawd i niedopowiedzeń, które uchodzą im na sucho właśnie dzięki naszej nieznajomości tego złożonego tematu lub brakiem możliwości porównania ze sprzętem grającym wzorcowo.

Temat fizyki wiąże się z jeszcze jedną poważną przewagą w prostocie odtwarzania obrazu: dobry monitor czy telewizor w warunkach pokojowych zawsze zagra na swoim najwyższym poziomie (indywidualne ustawienia użytkownika stanowią oddzielny temat). W wypadku systemów głośnikowych bardzo dużo zależy od pomieszczenia, w którym będziemy słuchać. I tak nawet bardzo drogie i dobrze dobrane stereo w złych warunkach akustycznych może zagrać bardzo słabo, w zniekształcony sposób, nie dając żadnej przewagi nad o wiele prostszym i tańszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że mieszkania oszczędnie wystrojone w popularnym obecnie stylu skandynawskim często utrudniają uzyskanie prawidłowego brzmienia bez wykorzystania odpowiednich ustrojów akustycznych. Nasi rodzice i dziadkowie często nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, że przez gęste umeblowanie poprawiali akustykę swoich mieszkań.

Niejeden fan filmów i kanapowego grania marzy o zbudowaniu w mieszkaniu kina domowego z prawdziwego zdarzenia. - 2019-07-12
Niejeden fan filmów i kanapowego grania marzy o zbudowaniu w mieszkaniu kina domowego z prawdziwego zdarzenia.

Żyjemy jednak w erze słuchawek, które powinny niwelować wiele problemów związanych z odtwarzaniem dźwięku: doznanie staje się mobile, poprawia się komfort i prywatność słuchacza oraz osób z jego otoczenia; znikają problemy z akustyką itp. A co najważniejsze – w wypadku słuchawek uzyskanie brzmienia wysokiej jakości kosztuje zdecydowanie mniej, niż w wypadku analogicznego zestawu głośnikowego. Ale nie znaczy to, że słuchawki zawsze spełniają swoje zadanie poprawnie - znajomość kilku podstawowych wartości i ich wpływu na to jak słuchamy, może wyraźnie poprawić nasze doznania w trakcie oglądania filmu, słuchania muzyki, a przede wszystkim poprawić imersję w przechodzonej aktualnie grze.

Karol Ryka

Karol Ryka

Przed wstąpieniem do GRYOnline.pl pracował jako konsultant w branży audio, gdzie opowiadał o dźwiękach, których inni nie słyszeli. Ponadto udzielał się jako perkusista w kilku zespołach rockowych, których nazw sam już nie pamięta. Wieczny student - najpierw przeżył rozczarowanie historią, potem zagubił się na administracji, by odnaleźć się wreszcie na dziennikarstwie, na którym kolekcjonuje kolejne tytuły. Do GOL-a trafił w 2018 klasyczną ścieżką newsmena, któremu zaproponowano etat przy poradnikach do gier. Rok później awansował na stanowisko szefa tego zacnego działu, gdzie do dzisiaj wraz z grupą najlepszych autorów stara się pomagać graczom w Polsce i na świecie. Z gier najbardziej lubi produkcje z elementami immersive sim, przez co w nowe „duże” gry zdarza mu się zagrać średnio raz na dwa lat. Ceni sobie też gry indie za mechaniczne innowacje i narracyjną świeżość. Resztki wolnego czasu poświęca fotografii, zwłaszcza kulinarnej i produktowej.

więcej

Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2024
Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2024

Oto najlepsze zestawy słuchawkowe dla graczy (lub alternatywne zestawy słuchawki plus mikrofon), podzielone na kilka zakresów cenowych. Proponujemy headsety do 100, 200, 300, 400 i 500 zł, a także najlepsze drogie modele dla profesjonalistów.

Najlepsze słuchawki bluetooth - brak mini jacka w smartfonie to nie problem
Najlepsze słuchawki bluetooth - brak mini jacka w smartfonie to nie problem

Słuchawki bluetooth zyskują na popularności m.in. dzięki producentom smartfonów, którzy likwidując tradycyjne gniazdo słuchawkowe, poniekąd popychają nas w stronię urządzeń bezprzewodowych. Prezentujemy ciekawe modele z różnych przedziałów cenowych.

Chcę Sonos One w domu, ale chyba mnie nie stać
Chcę Sonos One w domu, ale chyba mnie nie stać

Od kilku miesięcy mamy możliwość testować w redakcji Sonos One. Spędziłem z nim trochę czasu sam na sam i zastanawiam się, czy tak właśnie będzie wyglądać przyszłość domowego audio? Czy ten jeden głośnik może zastąpić wszystkie inne?