Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 22 stycznia 2021, 09:54

autor: Osti

PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić w 2021 roku

Pomagamy w wyborze odpowiedniej konsoli - która jest najlepsza na ten moment? Czy czekając na PS5 i Xbox Series jest w ogóle sens kupowania PS4 czy Xbox One? A może postawić na Nintendo Switch?

Najtańsze i najlepsze – konsolowy FAQ

Ponieważ dotychczasowa treść artykułu mogła nie rozwiązać wszystkich Waszych wątpliwości, postanowiłem przygotować listę często zadawanych pytań z szybkimi odpowiedziami. Liczę, że komuś pomogą – zachęcam także do dyskusji w komentarzach!

Najtańsza konsola poprzedniej generacji – Xboxa One S z dyskiem 1000 GB i grą w zestawie powinniśmy spokojnie kupić w cenie około 1100 zł (Allegro). PS4 Slim kosztuje co najmniej 200 zł drożej. Szczęśliwi posiadacze Nintendo Switch musieli sięgnąć do portfeli jeszcze głębiej (ok. 1500 zł). Są to oczywiście ceny bazowe – na wszystkie konsole regularnie pojawiają się promocje, można je także kupić w atrakcyjnych cenowo zestawach z grami lub dodatkowymi kontrolerami.

Warto polować na zestawy z grami, często są oferowane w bardzo przyzwoitych cenach. - PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić w 2021 roku - dokument - 2021-01-22
Warto polować na zestawy z grami, często są oferowane w bardzo przyzwoitych cenach.

Najwydajniejsza konsola poprzedniej generacji – zarówno na papierze, jak i w Red Dead Redemption 2 wydajnościowy wyścig wygrywa Xbox One X. Jednak jego przewaga nad PS4 Pro nie jest widoczna w każdym tytule, dlatego jeśli planujecie zakup konsoli pod konkretną grę, warto sprawdzić porównania graficzne, których pełno jest w Internecie.

Starsza konsola do grania w 60 FPS – wybór rozgrywać się będzie między Xbox One X i PS4 Pro. Niestety nie wszystkie tytuły działają na konsolach płynnie w stałych 60 klatkach na sekundę.

Poprzednia konsola do telewizora 4K – Xbox One X jest w zasadzie jedynym rozwiązaniem. Zwykle odbywa się to jednak kosztem wydajności – czasami warto poświęcić jakość obrazu dla płynności, a zarówno Xbox One X jak i PS4 Pro dają pewne możliwości wyboru ustawień.

Jak Red Dead Redemption 2, to tylko na Xboksie One X. - PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić w 2021 roku - dokument - 2021-01-22
Jak Red Dead Redemption 2, to tylko na Xboksie One X.

Najlepsza konsola mobilna – Nintendo Switch jest Waszą jedyną nadzieją, jeśli nie chcecie grać na smartfonie. Szczególnie w wersji Lite.

Najlepsza konsola dla dziecka – Nintendo Switch ma najatrakcyjniejszą ofertę pod względem liczby i jakości tytułów familijnych oraz skierowanych do maluchów.

Najlepszy pad – na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kontrolery najlepiej przetestować własnymi rękami. Ja do PlayStation używam DualShocka 4, natomiast z PC paruję leciwy pad od Xboksa 360. Najlepszym padem w ogóle w historii jest chyba Xbox One Elite Controller Series 2, ale kosztuje on małą fortunę…

DualShock 4 dobrze leży w dłoni i występuje w wielu wariantach kolorystycznych. - PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić w 2021 roku - dokument - 2021-01-22
DualShock 4 dobrze leży w dłoni i występuje w wielu wariantach kolorystycznych.

Jaka konsola starszej generacji do VR – zestawy gogli do wirtualnej rzeczywistości dostępne są jedynie do PlayStation 4.

Konsola do starszych gier – jeśli na półce posiadacie całą masę gier z Xboksa 360, większość z nich swobodnie odpalicie na nowszej konsoli Microsoftu. PS4 nie oferuje wstecznej kompatybilności. Możecie wybrać także jedną z retro konsol jak np. Nintendo Classic Mini SNES.

Najlepsza konsola na imprezę – Nintendo Switch zostało wręcz stworzone do wspólnej zabawy i oferuje całkiem pokaźną bibliotekę imprezowych gierek. Do tego jest przenośne, więc możemy zabrać je ze sobą w zasadzie wszędzie. Jeśli jednak często urządzamy imprezy w domu, warto pomyśleć o PS4, które również ma kilka propozycji w tym temacie.

Jeśli chodzi o wspólne granie, to Switch naprawdę zamiótł konkurencję. - PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić w 2021 roku - dokument - 2021-01-22
Jeśli chodzi o wspólne granie, to Switch naprawdę zamiótł konkurencję.

O AUTORZE

Podobnie jak w przypadku wszelkich tego typu porównawczych artykułów staram się uniknąć oskarżeń o stronniczość i nawoływanie do śmiesznej moim zdaniem wojny konsol. Moją przygodę z grami zacząłem na początku lat 90., a grałem na wszystkim co tylko wpadło mi w łapska – od PC, przez Atari 2600, Amigę 500, PSX-a, Xboksa 360 i PS4. Wiele godzin spędziłem pochylony nad iPadem (zachwycony Fallout Shelter i dotykowym wcieleniem Icewind Dale). Dość wstydliwy jest dla mnie brak konsoli Nintendo w kolekcji, dlatego planuję nadrobić tą stratę przy okazji.

ZASTRZEŻENIE

Aktualizacji artykułu Michała Ostiaka z marca 2020 roku dokonał Mateusz „rassi” Ługowik.

Osti

TWOIM ZDANIEM

Którą z wymienionych konsol posiadasz - jeśli jest ich kilka, to wskaż tą, którą kupiłeś ostatnio:

PlayStation 4
36,9%
Xbox Series X
26,4%
PlayStation 5
15,4%
Nintendo Switch
10,6%
Xbox One X
7,1%
Xbox Series S
2,3%
PlayStation 5 Digital
1,3%
Zobacz inne ankiety
Jaki telewizor do PS4 i Xbox One? Najlepsze modele w 2021 roku
Jaki telewizor do PS4 i Xbox One? Najlepsze modele w 2021 roku

Pomagamy wybrać telewizor odpowiedni do konsoli, który spełni oczekiwania każdego gracza.

Najpopularniejsze konsole w historii | TOP 10
Najpopularniejsze konsole w historii | TOP 10

Zanim doczekamy się premiery PS5 i Xbox Scarlett, możemy spojrzeć na chwilę w przeszłość. Nie odpowiemy na pytanie, jaka konsola była najlepsza – wiemy natomiast, która zdobyła największą popularność (i nie jest to PS4 ani Xbox One).

Konsola do gier czy PC – która platforma jest dziś tańsza?
Konsola do gier czy PC – która platforma jest dziś tańsza?

Wciąż trwają dyskusje, a często nawet kłótnie między zwolennikami konsol i komputerów. Jednym z koronnych argumentów jest cena - tak samych urządzeń, jak i dostępnych na nie gier. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości - platforma jest dzisiaj tańsza?