Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 29 maja 2018, 16:01

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Kobiety na frontach II wojny światowej – Battlefield V a historia

„Dziewczyny rządzą” – i w reklamie, i w materiałach promocyjnych nowego Battlefielda. Historia II wojny światowej zna jednak przypadki, o których się twórcom zwiastunów nie śniło...

Obił Wam się o uszy ostatnio temat kobiet na frontach II wojny światowej? Zdarzyło się dyskutować o tym, czy były to głównie sanitariuszki na tyłach, czy także żołnierki na linii frontu? Czy to możliwe, że niczym gracze na serwerach Battlefielda, kobiety dokonywały nieprawdopodobnych wręcz czynów? Np. kulejąc z protezą całej nogi umykały agentom Trzeciej Rzeszy, czy też po sprzedaniu osobistego dobytku kupiły czołg, ozdobiły go bojową grafiką i wyruszyły zabijać Niemców? Postanowiliśmy zbadać sprawę i przybliżyć Wam historię kobiet w czasie II wojny światowej.

Radzieckie snajperki są chyba najbardziej znanym przykładem walki kobiet podczas II wojny światowej - 2018-05-29
Radzieckie snajperki są chyba najbardziej znanym przykładem walki kobiet podczas II wojny światowej

„Dziewczyny rządzą” – i to nie tylko w reklamie butów, ale również w nadchodzącym Battlefieldzie. Obecność rudowłosej wojowniczki w kontrowersyjnym zwiastunie oraz podobnej postaci na okładce standardowej wersji gry była jednym z powodów ogromnej burzy, jaka rozpętała się w internecie po zeszłotygodniowej zapowiedzi. Większość stawianych autorom zarzutów dotyczy zbytniej poprawności politycznej, sprowadzenia bitew II wojny światowej do poziomu groteskowych filmów akcji i ogólnie niszczenia klimatu tak oczekiwanej przez fanów odsłony serii.

Dla studia DICE musi być to wyjątkowo drażliwa kwestia, gdyż niektórzy jego przedstawiciele wdali się nawet w batalie słowne z autorami negatywnych komentarzy, podkreślając, jak ważna w ich grze jest wolność wyboru, niecodzienne doświadczenia, a przede wszystkim dobra zabawa. Obrońcom realizmu zarzuca się hipokryzję, podając dla kontrastu przykłady wielu absurdalnych, ale powszechnie akceptowanych momentów z rozgrywki, z których słynie seria. Dyrektor naczelny DICE Oskar Gabrielson uciął sprawę, pisząc na Twitterze: „Wybór płci postaci gracza zostaje i koniec”.

Szef DICE stawia sprawę jasno: wybór płci wirtualnej postaci gracza jest jego świętym prawem i w Battlefieldzie V nie będzie w tej kwestii ograniczeń. - 2018-05-29
Szef DICE stawia sprawę jasno: wybór płci wirtualnej postaci gracza jest jego świętym prawem i w Battlefieldzie V nie będzie w tej kwestii ograniczeń.

Bądź sobą, graczu numer jeden

Nie da się ukryć, że Battlefield kroczy ścieżką wytyczoną przez Call of Duty, które swego czasu reklamowało się hasłem „każdy może być żołnierzem” i rok temu również pozwalało na granie kobietą. W sieciowych strzelaninach coraz częściej dostajemy możliwość (i prawdopodobnie wielu graczom to odpowiada) by być sobą, a nie kolejnym klonem postaci z gry. Kiedyś wybieraliśmy sobie jedynie broń, potem jej malowanie, a teraz kompleksowo tworzymy swojego awatara wedle własnego gustu, niczym w grze MMO czy w powieści Ready Player One.

Zostawmy jednak na inną okazję dywagacje, czy jest to lepsze, czy gorsze rozwiązanie, czy postać dziewczyny z karabinem na polu bitwy kłóci się z realizmem bardziej niż trzy osoby galopujące na jednym koniu i używające w tym czasie miotacza ognia. Przyjrzyjmy się za to prawdziwej historii i prawdziwej roli kobiet podczas II wojny światowej. Czy Brytyjka ze zwiastuna gry została zainspirowana rzeczywistymi postaciami?

Veronica Foster dzięki serii plakatów stała się ikoną symbolizującą ponad milion kanadyjskich kobiet wytwarzających w fabrykach broń podczas II wojny światowej - 2018-05-29
Veronica Foster dzięki serii plakatów stała się ikoną symbolizującą ponad milion kanadyjskich kobiet wytwarzających w fabrykach broń podczas II wojny światowej

Rózia Nitowaczka

Biorąc pod uwagę charakter Battlefielda, w artykule skupiamy się na kobietach funkcjonujących ściśle w szeregach armii lub wszelkiego rodzaju organizacjach paramilitarnych. Nie można jednak nie odnotować czy w jakimkolwiek stopniu umniejszać znaczenia pań wspomagających wysiłek wojenny na cywilnych stanowiskach, poprzez chociażby pracę w fabrykach uzbrojenia, szpitalach, na farmach, na kolei czy w biurach.

Rózia Nitowaczka (Rosie the Riveter), czyli fikcyjna postać symbolizująca kobietę pracującą w fabryce, stała się prawdziwą ikoną kultury w USA w czasach II wojny światowej, bohaterką piosenki i hollywoodzkiego filmu.

Battlefield V

Battlefield V

Call of Duty: WWII

Call of Duty: WWII

Nie tylko Kapitan Marvel – 15 najtwardszych bohaterek kina akcji
Nie tylko Kapitan Marvel – 15 najtwardszych bohaterek kina akcji

Z okazji niedawnego Dnia Kobiet oraz premiery Kapitan Marvel przygotowaliśmy dla Was listę heroin, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii kina. Oto bohaterki, którym nawet obcy niestraszny.

Uzależnienie od kosmetyków - czy Battlefield 5 przegra II wojnę światową?
Uzależnienie od kosmetyków - czy Battlefield 5 przegra II wojnę światową?

Battlefield 5 wygląda świetnie, ma rewelacyjną mechanikę strzelania, ale nie ma tego, co miały wszystkie poprzednie odsłony – klimatu konfliktu, który chce pokazać. Czy to po części wina graczy, uwielbiających kosmetyczne dodatki dla swoich postaci?

Czy powstanie kiedyś dobra gra o Powstaniu Warszawskim?
Czy powstanie kiedyś dobra gra o Powstaniu Warszawskim?

Gry osadzone w realiach II wojny światowej wraz z ostatnim Call of Duty i nadchodzącym Battlefieldem V wracają do łask. Czy mogłaby więc powstać nowa gra o Powstaniu Warszawskim i jaka powinna być, żeby nie skończyło się tak jak ostatnio?

Komentarze Czytelników (86)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.05.2018 18:48
19
odpowiedz
1 odpowiedź
siera97
18
Generał

Odnośnie protezy istnieje różnica między protezą nogi, a precyzyjną protezą pozwalającą naciskać spust i dbać o odrzut broni. Śmiem wręcz twierdzić że wykonanie takiej protezy w obecnych czasach, tak żeby była wytrzymała (błoto, kurz i wstrząsy) i jednocześnie umożliwiała precyzję, może być kosztowne.

29.05.2018 20:23
Electric_Wizard
19
odpowiedz
7 odpowiedzi
Electric_Wizard
39
Pretorianin

Doceniam wkład autora, ale większość tekstu dotyczy kobiet działających w partyzantce plus te które działały jako szpieg, ewentualnie jako wsparcie techniczne. Natomiast o ile mi wiadomo BF nie skupia się na partyzantce i zapleczu armii, tylko regularnym wojsku. Skupia się na piechociarzach którzy zawsze byli na pierwszej linii walk jako mięso do przemielenia przez młyn wojny.

Naprawdę nie trzeba być historykiem by wiedzieć że w regularnej armii ponad 70 lat temu kobiety były wąjątkiem. To nie żadna niechęć do kobiet czy poglądy polityczno-społeczne. To nie kwestia płci, czy umniejszania ról. Lecz tak jak czarni nie mieli nic do powiedzenia we wspaniałym kraju najwspanialszej demokracji jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz, tak kobiety również nie pełniły tych samych ról w pierwszej połowie XXw. Czy to w wojsku, czy w cywilu.

Taka jest historia.

29.05.2018 19:01
8
odpowiedz
7 odpowiedzi
zanonimizowany1058903
49
Generał

Zauważyłem, że narzekanie dotyczyło innych rzeczy, chodziło głównie o wygląd mundurów, malowanie twarzy na tęczowe kolory, cyber-protezy itd. Ogólnie o mocne odejście od historycznych realiów. Sam nie ukrywam, że taka parada przebierańców strzelająca do no właśnie do kogo? nie specjalnie trafia to w mój gust.
Dziwi kolejny w tak krótkim czasie bardzo podobny artykuł o Battlefieldzie V na GOLu ;-)

29.05.2018 23:50
😡
7
odpowiedz
2 odpowiedzi
drayko
61
Centurion

Płk Raza Sagi z izraelskiej armii wydał książkę “Lochamot Betzahal” podsumującą 13 lat badań nad udziałem kobiet w izraelskim wojsku, w której dowodzi, iż nie nadają się one do tej roli.

Tytuł książki to gra słów po hebrajsku, może znaczyć "kobiety walczące w wojsku" i "kobiety walczące z wojskiem".
- Badania dowiodły, iż stosunkowo wysoki procent kobiet, które służyły w wojsku odnosi fizyczne urazy podczas trwania służby i będą cierpieć do końca życia z powodu pękniętych dysków, złamań w obrębie miednicy, wypadania macicy i innych - powiedział były wojskowy.
Co więcej, kobiety odnoszą urazy o wiele częściej niż mężczyźni i są one znacznie poważniejsze. Kontuzje zwykle są odnoszone podczas treningu, a nie walk.
- Pomysł, że nie ma różnicy między mężczyznami i kobietami w wojsku jest śmieszny, został obalony we wszystkich armiach świata - powiedział p. Sagi.

Dlaczego autor nie jest obiektywny i nie opisuje drugiej strony oddziałów kobiecych? Przykładów kiedy oddział bohatersko poddał się bez walki i nie zginęła ani jedna a wszystkie zostały zgwałcone? Wysyłanie matek i żon na front jest czystym barbarzyństwem!

30.05.2018 00:57
😐
6
odpowiedz
6 odpowiedzi
Adrivius
10
Legionista

Zacznijmy od faktu, że kobieta bez ręki na Trailerze nie dostała by nawet odpowiedniej kat. wojskowej, aby móc brać udział w działaniach na froncie II WŚ.

29.05.2018 16:34
Rumcykcyk
1
Rumcykcyk
61
Głębinowiec

Nie musieli tak kombinować. Fajnie byłoby zagrać np historię Ludmiły Pawliczenko i kilka misji na terenie ZSRR (wzór z modern warfare). Film też dosyć ciekawy jak ktoś nie oglądał to polecam. W sumie zawsze wolałem grać szarym wojakiem który leciał w stadzie do ataku niż bohaterem który niszczył tysiące Niemców bez osłony (nawiązanie do Kratosa z plakatu).

post wyedytowany przez Rumcykcyk 2018-05-29 16:35:37
29.05.2018 17:07
-15
odpowiedz
8 odpowiedzi
zanonimizowany1168249
3
Generał

Ale i tak wiadomo, że kobiety na wojnie to wymysł SJW xd.

29.05.2018 17:33
Maxley
odpowiedz
1 odpowiedź
Maxley
50
Naiwny Sceptyk

Było oczywiste, że tego typu artykuł powstanie, zwłaszcza po burzy jaką wywołali szkolni znawcy historii.

Fajny artykuł i mam nadzieje, że jeszcze jakiś podobny powstanie.

29.05.2018 18:14
-13
odpowiedz
2 odpowiedzi
zanonimizowany581957
99
Generał

Ale przecież stulejarze z gola wiedzą lepiej. Każda kobieta/czarnoskóra postać w grze to propaganda i poprawność polityczna. Hurr durr. A jakby była tradycyjna WW2, to płakali by, że po raz enty to samo.

PS. Czekam na pytania, ile redakcji za ten tekst EA zapłaciło.

post wyedytowany przez zanonimizowany581957 2018-05-29 18:17:59
29.05.2018 18:23
AaronBlake
😁
-11
odpowiedz
AaronBlake
54
Centurion

I protezę w tyłek bachorom miałczącym o SWJ. Fajny artykuł :)

29.05.2018 18:48
19
odpowiedz
1 odpowiedź
siera97
18
Generał

Odnośnie protezy istnieje różnica między protezą nogi, a precyzyjną protezą pozwalającą naciskać spust i dbać o odrzut broni. Śmiem wręcz twierdzić że wykonanie takiej protezy w obecnych czasach, tak żeby była wytrzymała (błoto, kurz i wstrząsy) i jednocześnie umożliwiała precyzję, może być kosztowne.

29.05.2018 18:49
odpowiedz
3 odpowiedzi
mareczeklubigry
42
Pretorianin

Rozumiałbym bym ten cały hurr durr o kobitki w BFV gdyby granie nią było przymusem ( sam osobiście grac kobitkami nie lubię zwłaszcza jak bohaterka ma się wdać w romans ) ale jeśli będzie to jedna z możliwości to ludzie w czym problem? Trailer BFV ma dużo większe mankamenty niż obecność kobiety. A co do protezy to nie mam problemu z samą jej obecnością tylko z jej zbyt futurystycznym wyglądem o tak wyglądające protezy bardzo trudno nawet teraz. P.S Szkoda że nie podaliście przykładu Pani Wandy Traczyk-Stawskiej która jako jedna z niewielu uczestniczek PW walczyła z bronią w ręku. Ale propsy za artykuł autor odrobił porządną pracę z historii

29.05.2018 19:01
8
odpowiedz
7 odpowiedzi
zanonimizowany1058903
49
Generał

Zauważyłem, że narzekanie dotyczyło innych rzeczy, chodziło głównie o wygląd mundurów, malowanie twarzy na tęczowe kolory, cyber-protezy itd. Ogólnie o mocne odejście od historycznych realiów. Sam nie ukrywam, że taka parada przebierańców strzelająca do no właśnie do kogo? nie specjalnie trafia to w mój gust.
Dziwi kolejny w tak krótkim czasie bardzo podobny artykuł o Battlefieldzie V na GOLu ;-)

29.05.2018 19:43
😂
odpowiedz
Mich160
39
Centurion

Ostatnie zdanie - 10/10.

29.05.2018 20:23
Electric_Wizard
19
odpowiedz
7 odpowiedzi
Electric_Wizard
39
Pretorianin

Doceniam wkład autora, ale większość tekstu dotyczy kobiet działających w partyzantce plus te które działały jako szpieg, ewentualnie jako wsparcie techniczne. Natomiast o ile mi wiadomo BF nie skupia się na partyzantce i zapleczu armii, tylko regularnym wojsku. Skupia się na piechociarzach którzy zawsze byli na pierwszej linii walk jako mięso do przemielenia przez młyn wojny.

Naprawdę nie trzeba być historykiem by wiedzieć że w regularnej armii ponad 70 lat temu kobiety były wąjątkiem. To nie żadna niechęć do kobiet czy poglądy polityczno-społeczne. To nie kwestia płci, czy umniejszania ról. Lecz tak jak czarni nie mieli nic do powiedzenia we wspaniałym kraju najwspanialszej demokracji jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz, tak kobiety również nie pełniły tych samych ról w pierwszej połowie XXw. Czy to w wojsku, czy w cywilu.

Taka jest historia.

29.05.2018 20:28
👎
odpowiedz
1 odpowiedź
keeveek
75
Konsul

Ja rozumiem, że tzw. "gracze" udają, żę w całej aferze chodzi o realizm historyczny, ale po co do tej "dyskusji" przyłączają się media growe? Widocznie dzisiaj oprócz klikania nie liczy się nic.

29.05.2018 20:50
Flyby
👍
odpowiedz
Flyby
182
Outsider

Wielki plus za ciekawy artykuł.
A w BFV i tak nie gram ;)

29.05.2018 22:13
cyctheplayer_PL
4
odpowiedz
cyctheplayer_PL
7
Legionista
Image

Smutne ale prawdziwe.

29.05.2018 22:32
odpowiedz
boy3
55
Generał

Nie rozumiem po co dawać kobiety w Battlefieldzie skoro mało gra kobiet w takie gry, a w dodatku nawet nie widzi się modelu którym się gra

#logic

29.05.2018 23:50
😡
7
odpowiedz
2 odpowiedzi
drayko
61
Centurion

Płk Raza Sagi z izraelskiej armii wydał książkę “Lochamot Betzahal” podsumującą 13 lat badań nad udziałem kobiet w izraelskim wojsku, w której dowodzi, iż nie nadają się one do tej roli.

Tytuł książki to gra słów po hebrajsku, może znaczyć "kobiety walczące w wojsku" i "kobiety walczące z wojskiem".
- Badania dowiodły, iż stosunkowo wysoki procent kobiet, które służyły w wojsku odnosi fizyczne urazy podczas trwania służby i będą cierpieć do końca życia z powodu pękniętych dysków, złamań w obrębie miednicy, wypadania macicy i innych - powiedział były wojskowy.
Co więcej, kobiety odnoszą urazy o wiele częściej niż mężczyźni i są one znacznie poważniejsze. Kontuzje zwykle są odnoszone podczas treningu, a nie walk.
- Pomysł, że nie ma różnicy między mężczyznami i kobietami w wojsku jest śmieszny, został obalony we wszystkich armiach świata - powiedział p. Sagi.

Dlaczego autor nie jest obiektywny i nie opisuje drugiej strony oddziałów kobiecych? Przykładów kiedy oddział bohatersko poddał się bez walki i nie zginęła ani jedna a wszystkie zostały zgwałcone? Wysyłanie matek i żon na front jest czystym barbarzyństwem!

30.05.2018 00:06
odpowiedz
zanonimizowany779578
88
Generał

Wracając bf5 już trailerze pisałem że to będzie coś jak park rozrywki tak jak było w serialu westworld.

30.05.2018 00:57
😐
6
odpowiedz
6 odpowiedzi
Adrivius
10
Legionista

Zacznijmy od faktu, że kobieta bez ręki na Trailerze nie dostała by nawet odpowiedniej kat. wojskowej, aby móc brać udział w działaniach na froncie II WŚ.

30.05.2018 03:59
1
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1240960
5
Pretorianin

Nie lubie bab bo je sie teraz wszedzie pcha i promuje na siłe.

30.05.2018 07:12
odpowiedz
3 odpowiedzi
kaz26
36
Chorąży

Ludzie to tylko gra.
Przynajmniej zrobią wariackie urozmaicenie w rozwałce. Poczekamy i zobaczymy czy gra sama się obroni, bo liczy się tylko miodność.

30.05.2018 08:27
DanuelX
odpowiedz
DanuelX
83
Kopalny
Image

Kobieta mnie bije…
Płaczcie, płaczcie wasze łzy są słodkie jak ambrozja. mmmhmmmm.

30.05.2018 13:20
Tirka
😜
odpowiedz
11 odpowiedzi
Tirka
17
Chorąży

Mi osobiście bardzo podoba się opcjonalny(!) wybór płci żołnierza w nowym BF. Wszyscy piszą, że kobiety nie walczyły na pierwszej linii frontu i już na pewno nie w takiej liczbie, co mężczyźni, i jest to prawda. Tylko że tutaj mamy do czynienia z trybem multiplayer, gdzie każdy powinien mieć możliwość wyboru. Wnioskuję, że spora część z was, wolałaby pozbawić go nas wszystkich, bo biegająca obok baba w tęczowym malowaniu twarzy i protezą ręki psuje wam immersję. Rozumiem takie stanowisko. Mnie osobiście zaczynają nudzić wiecznie takie same, bezosobowe avatary z BF1 czy kompletnie nijakie z BF4. Liczę, że będzie można biegać z pełnym makijażem i różowym kar98k jak dzisiaj w Stanach xD

30.05.2018 16:33
2
odpowiedz
zanonimizowany1256580
1
Legionista

EA chyli się ku upadkowi

30.05.2018 16:40
yadin
4
odpowiedz
4 odpowiedzi
yadin
102
Legend

Rzadko gram postacią kobiecą. Prawda jest taka, że większość grywalnych postaci to mężczyźni. Obawiam się, że kiedy UE i rozmaite ciała kontrolujące poprawność na świecie już wszystko pozamiatają, to przyjdzie czas na gry. Zresztą ofiarą takiej poprawności padła już dwa lata temu FIFA, która doczekała się panelu "women's". Gdy gracz przesuwa zakładki, to panel z paniami ustawia się... jako pierwszy do wyboru. Muszę go przesunąć, aby dojść do mężczyzn. Niby nie muszę wybierać, ale ustawienie natrętnie pojawia się jako pierwsze. Za 10 lat będziemy w "Call of Duty" pomykać oddziałami żeńskimi i wara temu, kto ośmieli się to skrytykować. Kto to zrobi - temu ban!!! Na forach pojawią się w związku z tym nowe punkty w regulaminach zakazujące pisać o narzucaniu graczowi pewnych opcji.

Gdy dwa lata temu ujawniono, że w "Mafię III" zagramy czarnoskórym Afroamerykaninem, to wielu graczy strasznie jechało po twórcach. Dziś takie komentarze byłyby kasowane, a my moglibyśmy w grze krytykować wszystko , tylko nie to, że musimy grać Afroamerykaninem.

post wyedytowany przez yadin 2018-05-30 16:41:54
30.05.2018 19:57
mastarops
odpowiedz
1 odpowiedź
mastarops
80
Konsul

A co z Wojtkiem niedźwiedziem !?

30.05.2018 23:19
Zalewany
4
odpowiedz
Zalewany
58
Konsul

Pisałem komentarz 30 minut i wyłączyła mi się karta w przeglądarce - myślałem, że mnie szlag trafi.

Napisałem skróconą wersję, która zajęła mi 10 minut - dałem "dodaj komentarz" i tylko odświeżyła się strona, a komentarz się nie dodał. Szlag mnie trafił.

Nie mam zamiaru znowu pisać długo bo przy następnym takim incydencie chyba bym przywalił pięścią w monitor, a tego bym nie chciał.

Skrócona wersja skróconego komentarza:

Tu nie chodzi o obecność kobiety w zwiastunie tylko o wygląd jej jak i reszty tego "oddziału", który równie dobrze mógłby być następną częścią Mad Maxa.

31.05.2018 08:54
dj_sasek
4
odpowiedz
dj_sasek
100
Freelancer

Ja wiem jedno, że grając medykiem nie będę podnosił tych wynalazków biegających po polu bitwy :P

03.06.2018 09:47
odpowiedz
jokker89
6
Legionista

Klocuch się zdziwi jak to przeczyta

09.06.2018 02:42
odpowiedz
zanonimizowany1167700
27
Pretorianin

rebienie sobie wody z mogu, przy bardziej lub mniej wyraznym smiechu pozostalych. bedac przy tym calkowicie przegranym. GLUPCY! CHODZI TYLKO O ROPE..

post wyedytowany przez zanonimizowany1167700 2018-06-09 02:45:15
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze