Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 29 maja 2018, 16:01

autor: Dariusz "DM" Matusiak

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Kobiety na frontach II wojny światowej – Battlefield V a historia

„Dziewczyny rządzą” – i w reklamie, i w materiałach promocyjnych nowego Battlefielda. Historia II wojny światowej zna jednak przypadki, o których się twórcom zwiastunów nie śniło...

Obił Wam się o uszy ostatnio temat kobiet na frontach II wojny światowej? Zdarzyło się dyskutować o tym, czy były to głównie sanitariuszki na tyłach, czy także żołnierki na linii frontu? Czy to możliwe, że niczym gracze na serwerach Battlefielda, kobiety dokonywały nieprawdopodobnych wręcz czynów? Np. kulejąc z protezą całej nogi umykały agentom Trzeciej Rzeszy, czy też po sprzedaniu osobistego dobytku kupiły czołg, ozdobiły go bojową grafiką i wyruszyły zabijać Niemców? Postanowiliśmy zbadać sprawę i przybliżyć Wam historię kobiet w czasie II wojny światowej.

Radzieckie snajperki są chyba najbardziej znanym przykładem walki kobiet podczas II wojny światowej - 2018-05-29
Radzieckie snajperki są chyba najbardziej znanym przykładem walki kobiet podczas II wojny światowej

„Dziewczyny rządzą” – i to nie tylko w reklamie butów, ale również w nadchodzącym Battlefieldzie. Obecność rudowłosej wojowniczki w kontrowersyjnym zwiastunie oraz podobnej postaci na okładce standardowej wersji gry była jednym z powodów ogromnej burzy, jaka rozpętała się w internecie po zeszłotygodniowej zapowiedzi. Większość stawianych autorom zarzutów dotyczy zbytniej poprawności politycznej, sprowadzenia bitew II wojny światowej do poziomu groteskowych filmów akcji i ogólnie niszczenia klimatu tak oczekiwanej przez fanów odsłony serii.

Dla studia DICE musi być to wyjątkowo drażliwa kwestia, gdyż niektórzy jego przedstawiciele wdali się nawet w batalie słowne z autorami negatywnych komentarzy, podkreślając, jak ważna w ich grze jest wolność wyboru, niecodzienne doświadczenia, a przede wszystkim dobra zabawa. Obrońcom realizmu zarzuca się hipokryzję, podając dla kontrastu przykłady wielu absurdalnych, ale powszechnie akceptowanych momentów z rozgrywki, z których słynie seria. Dyrektor naczelny DICE Oskar Gabrielson uciął sprawę, pisząc na Twitterze: „Wybór płci postaci gracza zostaje i koniec”.

Szef DICE stawia sprawę jasno: wybór płci wirtualnej postaci gracza jest jego świętym prawem i w Battlefieldzie V nie będzie w tej kwestii ograniczeń. - 2018-05-29
Szef DICE stawia sprawę jasno: wybór płci wirtualnej postaci gracza jest jego świętym prawem i w Battlefieldzie V nie będzie w tej kwestii ograniczeń.

Bądź sobą, graczu numer jeden

Nie da się ukryć, że Battlefield kroczy ścieżką wytyczoną przez Call of Duty, które swego czasu reklamowało się hasłem „każdy może być żołnierzem” i rok temu również pozwalało na granie kobietą. W sieciowych strzelaninach coraz częściej dostajemy możliwość (i prawdopodobnie wielu graczom to odpowiada) by być sobą, a nie kolejnym klonem postaci z gry. Kiedyś wybieraliśmy sobie jedynie broń, potem jej malowanie, a teraz kompleksowo tworzymy swojego awatara wedle własnego gustu, niczym w grze MMO czy w powieści Ready Player One.

Zostawmy jednak na inną okazję dywagacje, czy jest to lepsze, czy gorsze rozwiązanie, czy postać dziewczyny z karabinem na polu bitwy kłóci się z realizmem bardziej niż trzy osoby galopujące na jednym koniu i używające w tym czasie miotacza ognia. Przyjrzyjmy się za to prawdziwej historii i prawdziwej roli kobiet podczas II wojny światowej. Czy Brytyjka ze zwiastuna gry została zainspirowana rzeczywistymi postaciami?

Veronica Foster dzięki serii plakatów stała się ikoną symbolizującą ponad milion kanadyjskich kobiet wytwarzających w fabrykach broń podczas II wojny światowej - 2018-05-29
Veronica Foster dzięki serii plakatów stała się ikoną symbolizującą ponad milion kanadyjskich kobiet wytwarzających w fabrykach broń podczas II wojny światowej

Rózia Nitowaczka

Biorąc pod uwagę charakter Battlefielda, w artykule skupiamy się na kobietach funkcjonujących ściśle w szeregach armii lub wszelkiego rodzaju organizacjach paramilitarnych. Nie można jednak nie odnotować czy w jakimkolwiek stopniu umniejszać znaczenia pań wspomagających wysiłek wojenny na cywilnych stanowiskach, poprzez chociażby pracę w fabrykach uzbrojenia, szpitalach, na farmach, na kolei czy w biurach.

Rózia Nitowaczka (Rosie the Riveter), czyli fikcyjna postać symbolizująca kobietę pracującą w fabryce, stała się prawdziwą ikoną kultury w USA w czasach II wojny światowej, bohaterką piosenki i hollywoodzkiego filmu.

Call of Duty: WWII

Call of Duty: WWII

Battlefield V

Battlefield V

Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie
Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie

Choć nie wszystkie podbiły popkulturowy mainstream, mogą zawstydzić samego Hulka. O kim mowa? O growych heroinach zdolnych skopać tyłki każdemu. A jakim cudem zawstydzają Hulka? Oto przynajmniej kilkanaście powodów.

Battlefield 2042 jest grą o globalnym ociepleniu, ale nie chce o tym rozmawiać
Battlefield 2042 jest grą o globalnym ociepleniu, ale nie chce o tym rozmawiać

Battlefield 2042 jest grą, w której zmiany klimatu i związane z nią uchodźstwo są motorem napędowym narracji – a jednocześnie nikt nie chce o nich mówić. Dla produkcji z segmentu AAA dziwnie rozumiana „apolityczność” stała się świętością.

Battlefield 6 – co DICE musi zrobić, żeby BF6 był sukcesem?
Battlefield 6 – co DICE musi zrobić, żeby BF6 był sukcesem?

Coś się kończy, coś się zaczyna. Battlefield 5 dostanie swoją ostatnią aktualizację, więc DICE bierze się za BF6 na pełnych obrotach. Jaki powinien być nasz next-genowy Battlefield 6 marzeń?