Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 15 września 2017, 15:00

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.

Gry bez prądu odzyskują utraconą – wydawałoby się, że bezpowrotnie – na rzecz gier komputerowych popularność. Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej osób, w tym także dorosłych, przekonuje się, że przy planszówkach i karciankach można doskonale spędzić czas. Na rynku – jak MMORPG po sukcesie World of Warcraft – pojawiają się kolejne produkcje tego typu. W większych miastach zaś coraz częściej znaleźć można budzące spore zainteresowanie specjalne puby, których główną atrakcją jest nie możliwość napicia się alkoholu, tylko właśnie skorzystanie z pokaźnej biblioteki gier bez prądu.

Szczególnym wzięciem cieszą się pozycje imprezowe, charakteryzujące się bardzo niską barierą wejścia i nastawione na dostarczenie maksymalnie skondensowanej porcji zabawy. Tytuły te są doskonałym sposobem na urozmaicenie domówki czy nawet zwykłego posiedzenia ze znajomymi. Również i w naszej redakcji nie brakuje fanów tej formy spędzania wolnego czasu. A że tym, co dobre, warto się dzielić, przygotowaliśmy dla Was zestawienie dziesięciu najlepszych naszym zdaniem tego typu gier.

Jenga

INFORMACJE:
  1. Wydawnictwo: Hasbro
  2. Cena: około 50 PLN
  3. Liczba graczy: 2–8
  4. Wiek: od 6 lat

Jenga nie wygląda szczególnie imponująco – to po prostu składająca się z kilkudziesięciu prostokątnych klocków wieża. Zasady rozgrywki również nie wydają się odkrywcze i przypominają wariację na temat bierek. W tej prostocie kryje się jednak patent na naprawdę dobrą zabawę – a przy tym mocno odmienną od tego, co oferują typowe planszówki i karcianki.

W podstawowym wariancie kolejni gracze starają się wyciągnąć któryś z tworzących wieżę klocków i umieścić go na jej szczycie, nie przewracając przy tym całej konstrukcji. Początkowo zadanie to jest proste, ale z każdą kolejną turą budowla staje się coraz wyższa, a jej fundamenty mniej stabilne. Kolejne ruchy wymagają maksymalnego skupienia i ostrożności. W warunkach imprezowych, w otoczeniu żywo zainteresowanych naszą porażką znajomych, bywa to zadaniem mocno karkołomnym. „Jak saper – raz się myli”.

Standardową wersję Jengi wydawnictwa Hasbro można nabyć za około 50 polskich złotych. Oprócz tego na rynku dostępnych jest kilka specjalnych edycji modyfikujących zasady rozgrywki. Przykładowo klocki mogą być kolorowe, a od rzutu kostką zależeć, który z nich mamy wyciągnąć. Można też zaryzykować i kupić którąś z licznych podróbek – ich jakość nie dorównuje oryginalnej edycji, ale za to ceny zaczynają się już od kilku złotych.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafił do nieco większych portali i ostatecznie skończył na GRYOnline.pl – najpierw jako współpracownik, a od 2021 roku jako pracownik działu Paid Products. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Oto nasz ranking najlepszych gier planszowych na 2022 rok
Oto nasz ranking najlepszych gier planszowych na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Najciekawsze gry fitness - ruch przed ekranem receptą na zamknięte siłownie
Najciekawsze gry fitness - ruch przed ekranem receptą na zamknięte siłownie

W dobie pozamykanych siłowni, brzydkiej pogody i siedzącego trybu życia gry ruchowe na PS4 czy inne konsole mogą stanowić doskonały sposób na poprawę bądź utrzymanie dobrej kondycji.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.