Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Gothic Publicystyka

Publicystyka 16 maja 2014, 10:19

autor: Arkadiusz "Cayack" Stadnik

Najlepsze mody do Gothica - wracamy do Górniczej Doliny!

Mimo, że Gothic ma spory potencjał do opowiadania ciekawych historii, nie jest to tytuł zbyt popularny na scenie moderskiej. Warto więc docenić garstkę nakładek, które fani tego klasycznego RPG tworzyli niekiedy długie lata.

Jak ten czas leci… Pierwszy Gothic, kultowa gra, na której wychowało się całe pokolenie graczy, ma już 13 lat. Przez ten okres fani w Polsce i na świecie zdążyli ukończyć go niepoliczalną liczbę razy. Możliwość dołączenia do trzech różnych obozów oraz specjalizowanie się w różnych rodzajach broni lub magii, zachęcały do obierania różnych ścieżek rozwoju i ponownego przechodzenia gry. W każdej produkcji nadchodzi jednak taki moment, kiedy nie pozostało w niej już nic do odkrycia. Wtedy na ring wychodzą modyfikacje.

Przez lata, które upłynęły od premiery pierwszego dziecka studia Piranha Bytes ukazało się całkiem sporo modów. Polska znajduje się wśród państw, w których pierwszy Gothic cieszy się szczególną sympatią, nie dziwi zatem, że większość modyfikacji dostępnych jest w polskiej wersji językowej, a część z nich została stworzona przez rodzime grupy moderskie. To właśnie im poświęcony został ten artykuł.

Modyfikacje do Gothica można podzielić na trzy główne grupy. Pierwsza kategoria to zupełnie nowe historie oraz mody przedstawiające znane wydarzenia z innej perspektywy. Drugi zbiór to mody uzupełniające lub poszerzające główną fabułę, gdzie gramy Bezimiennym. Ostatnią grupą są niewielkie nakładki zmieniające wygląd świata gry, bądź głównego bohatera. Z każdej grupy opisanych zostało kilka ważniejszych/ciekawszych modów, a na deser przeczytacie o bardziej nietypowych modyfikacjach.

Jak zainstalować mody do Gothica?

Absolutnie pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić rozpoczynając zabawę z modami do Gothica, jest pobranie programu Gothic Player Kit 1.08k. Jest to menedżer, dzięki któremu podczas próby uruchomienia gry dostaniemy możliwość wybrania jednej z zainstalowanych modyfikacji.

Gothic Player Kit 1.08k

Po wypakowaniu pliku instalacyjnego z archiwum, uruchamiamy go. Do wyboru są trzy wersje językowe instalatora – angielska, niemiecka i rosyjska. Gdy program zapyta gdzie umieścić pliki, wskazujemy folder w którym zainstalowaliśmy podstawowego Gothica (domyślnie - C:/Program Files/Piranha Bytes/Gothic). Skrót do gry na pulpicie zostanie automatycznie podmieniony na aplikację GothicStarter. To w niej decydujemy o tym, która modyfikacja zostanie uruchomiona.

Instalacja nakładek do Gothica nie należy do zadań szczególnie skomplikowanych, ale na wszelki wypadek przy opisie każdego z nich znajdziecie krótką informację, jak należy tego dokonać. Każda osoba zainteresowana modowaniem tej gry z pewnością pamięta, że nie należała ona do najbardziej stabilnych produkcji. Dlatego warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdą przeróbkę najbezpieczniej jest instalować na „czystej” wersji.

Gothic

Gothic

Z miłości do Gothica – mod Kroniki Myrtany będzie godnym następcą Gothica II?
Z miłości do Gothica – mod Kroniki Myrtany będzie godnym następcą Gothica II?

Mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami ekipy moderskiej SoulFire, tworzącej modyfikację Kroniki Myrtany do gry Gothic II. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda i z jakimi trudnościami wiąże się przerabianie kilkunastoletniej gry.

Najlepsze mody do gry Gothic 2 – Noc Kruka na bogato
Najlepsze mody do gry Gothic 2 – Noc Kruka na bogato

Ratunek przed wybuchem wulkanu, wyprawa do sekretnej twierdzy, a może piracka przygoda na Karaibach? Gothic II doczekał się wielu interesujących modyfikacji - przedstawiamy najlepsze z nich.

Klasyki na sterydach II – nadchodzące fanowskie remaki klasycznych gier
Klasyki na sterydach II – nadchodzące fanowskie remaki klasycznych gier

Jedną porcję fanowskich remake’ów kultowych gier mamy za sobą – czas na drugie danie! Tym razem przyglądamy się projektom, które jeszcze nie są dostępne, ale już teraz zapowiadają się wyśmienicie.