Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Gothic Publicystyka

Publicystyka 16 maja 2014, 10:19

autor: Cayack

Najlepsze mody do Gothica - wracamy do Górniczej Doliny!

Mimo, że Gothic ma spory potencjał do opowiadania ciekawych historii, nie jest to tytuł zbyt popularny na scenie moderskiej. Warto więc docenić garstkę nakładek, które fani tego klasycznego RPG tworzyli niekiedy długie lata.

Jak ten czas leci… Pierwszy Gothic, kultowa gra, na której wychowało się całe pokolenie graczy, ma już 13 lat. Przez ten okres fani w Polsce i na świecie zdążyli ukończyć go niepoliczalną liczbę razy. Możliwość dołączenia do trzech różnych obozów oraz specjalizowanie się w różnych rodzajach broni lub magii, zachęcały do obierania różnych ścieżek rozwoju i ponownego przechodzenia gry. W każdej produkcji nadchodzi jednak taki moment, kiedy nie pozostało w niej już nic do odkrycia. Wtedy na ring wychodzą modyfikacje.

Przez lata, które upłynęły od premiery pierwszego dziecka studia Piranha Bytes ukazało się całkiem sporo modów. Polska znajduje się wśród państw, w których pierwszy Gothic cieszy się szczególną sympatią, nie dziwi zatem, że większość modyfikacji dostępnych jest w polskiej wersji językowej, a część z nich została stworzona przez rodzime grupy moderskie. To właśnie im poświęcony został ten artykuł.

Modyfikacje do Gothica można podzielić na trzy główne grupy. Pierwsza kategoria to zupełnie nowe historie oraz mody przedstawiające znane wydarzenia z innej perspektywy. Drugi zbiór to mody uzupełniające lub poszerzające główną fabułę, gdzie gramy Bezimiennym. Ostatnią grupą są niewielkie nakładki zmieniające wygląd świata gry, bądź głównego bohatera. Z każdej grupy opisanych zostało kilka ważniejszych/ciekawszych modów, a na deser przeczytacie o bardziej nietypowych modyfikacjach.

Jak zainstalować mody do Gothica?

Absolutnie pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić rozpoczynając zabawę z modami do Gothica, jest pobranie programu Gothic Player Kit 1.08k. Jest to menedżer, dzięki któremu podczas próby uruchomienia gry dostaniemy możliwość wybrania jednej z zainstalowanych modyfikacji.

Gothic Player Kit 1.08k

Po wypakowaniu pliku instalacyjnego z archiwum, uruchamiamy go. Do wyboru są trzy wersje językowe instalatora – angielska, niemiecka i rosyjska. Gdy program zapyta gdzie umieścić pliki, wskazujemy folder w którym zainstalowaliśmy podstawowego Gothica (domyślnie - C:/Program Files/Piranha Bytes/Gothic). Skrót do gry na pulpicie zostanie automatycznie podmieniony na aplikację GothicStarter. To w niej decydujemy o tym, która modyfikacja zostanie uruchomiona.

Instalacja nakładek do Gothica nie należy do zadań szczególnie skomplikowanych, ale na wszelki wypadek przy opisie każdego z nich znajdziecie krótką informację, jak należy tego dokonać. Każda osoba zainteresowana modowaniem tej gry z pewnością pamięta, że nie należała ona do najbardziej stabilnych produkcji. Dlatego warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdą przeróbkę najbezpieczniej jest instalować na „czystej” wersji.

Gothic

Gothic

Komentarze Czytelników (23)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
16.05.2014 11:02
👍
Sir Xan
90
Legend

[Jestem niesłyszący]

Bardzo ciekawy artykuł, który właśnie brakuje na GryOnline.pl. Do tego spolszczenie! Dobra robota, autorze Cayack! :D Teraz czekam na artykuł o nieoficjalne kampanie do Neverwinter Nights 2 z serwisu Vault (całkiem sporo i ciągle są nowe kampanie nawet do 2014r). Albo Dragon Age, Wiedźmin, Thief 1-2 itd.

16.05.2014 11:06
😍
odpowiedz
Sir Xan
90
Legend

Hmm... Mroczne Tajemnice czy Gothic: Edycja Rozszerzona? Czy oba modów ze sobą współpracują? Jeśli nie, to co wybrać? Ciężko jest zdecydować. :P Jakie są wasze uwagi, co już graliście?

P.S. Wiedziałem o tych modów od strona Gothic.phx.pl od dawna, ale wtedy nie miałem czasu, by to zagrać. :P

16.05.2014 11:24
odpowiedz
>Juziu<
42
Chorąży

"Mroczne Tajemnice" jest świetny, pełno nowych postaci, koncert zespołu, 2 nowe obozy, dubbing. Jednocześnie nie psuje klimatu gry. Gothic: Edycja Rozszerzona nie grałem więc niech ktoś inny się wypowie.

16.05.2014 11:34
👍
1
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Świetny tekst! To pokazuje, że pomimo 13 lat od premiery Gothic nadal ma się nie najgorzej i pozazdrościć może mu nie jedna gra AAA. A to tylko mody do "jedynki", do G2: NK powstało także wiele ciekawych modyfikacji, chociażby ostatnio Złote Wrota w które aktualnie gram (http://www.zlotewrota.org/) czy Gothic Multiplayer.
Grałem w Mroczne Tajemnice i Czas Zapłaty. Oba mody bardzo dobre, choć nie ukończyłem ich ze względu na różnie błędy. W MT grałem w wersję 1.3, więc myślę, że w obecnej postaci nie ma z nim większych problemów. Czas Zapłaty jest grywalny do III rozdziału a później widać pośpiech przy kończeniu modyfikacji. Być może CZ też doczeka się poprawek.
Wiele modów w tym artykule prezentuje się nad wyraz ciekawie, choćby Edycja Rozszerzona, Golden Mod, więc z pewnością je wypróbuję.

@Sir Xan - Najpierw zagraj w MT, bo ta modyfikacja już jest chyba ostatecznie zakończona. Edycja Rozszerzona czeka jeszcze na swoją ostateczną wersję.

16.05.2014 12:55
odpowiedz
Sir Xan
90
Legend

@sebogothic - Dzięki za uwagę. ;)

16.05.2014 15:15
odpowiedz
internetowyfighter
30
Centurion

Super artykuł , szkoda tylko że pomineliście troche Rosyjskich modyfikacji takich jak Returning czy Dark Saga , no i niedawno wyszły polskie Złote wrota :D

Ale może jeszcze dacie drugą część ? ^^

16.05.2014 15:36
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

Sir Xan --> Powiem tak - Edycja rozszerzona to pełniejszy Gothic 1, dobrze uzupełniający elementy już w grze obecne. Mroczne tajemnice to zupełnie nowa zawartość, której jest tak wiele, że mod ten mógłby być pełnoprawnym rozszerzeniem. Jeśli chcesz pograć w usprawnionego, bogatszego, ale dobrze znanego Gothica, to wybierz ER. Jeśli zawsze żałowałeś, że do 'jedynki' nie powstał odpowiednik Nocy Kruka, wybierz MT.

internetowyfighter --> wszystkie wymienione przez Ciebie pozycje, to mody do Gothica II. Łatwo się domyślić, czemu ich tu nie ma :)

16.05.2014 15:48
😊
odpowiedz
Sir Xan
90
Legend

@Cayack -> Dzięki za odpowiedź. :) Ale mam ostatni pytanie. Czy Edycja Rozszerzona jest kompatybilna z mod Mroczne Tajemnicy? Czy twórcy mody zdali sobie sprawę? Bo jeśli nie, to byłoby szkoda. :P

16.05.2014 16:24
odpowiedz
mmaakkss
51
Generał

Po co modować coś co jest genialne jako pierwowzór. W przeciwieństwie do skajrymów srajrymow gdzie gracze musieli naprawić całą grę a developerzy siedzieli i pierdzieli w fotele.

16.05.2014 16:46
odpowiedz
maciejkami
67
Jónior

sebogothic [4] https://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=13242856&N=1#post0-13242903

Wielkie dzięki za informacje! Od lat czekałem na tą modyfikacje, nawet chyba podkładałem głos do jakiejś postaci, ale zupełnie o niej zapomniałem.

16.05.2014 18:10
😊
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

@Cayack - A czym się różnią między sobą Golden Mod i Edycja Rozszerzona? Z opisu wywnioskowałem, że są dość podobne w założeniach. Jeśli grałeś w oba to mógłbyś je ocenić?

16.05.2014 18:12
odpowiedz
gorn18
27
Pretorianin

WIĘCEJ TAKI ARTYKUŁÓW WIĘCEJ REDAKCJO. Dzięki wam znowu po raz 13 instaluje gothica :)

16.05.2014 20:38
odpowiedz
Don Baggio
8
Legionista

Mod: Edycja Rozszerzona do Gothica 1 jest obecnie w bardzo ubogiej i zabugowanej wersji, powstaje wersja bez bugów, poprawiona, z nowymi zadaniami, itd. powinna niedługo zostać ukończona, ponieważ już trwają betatesty. To samo tyczy się Czasu Zapłaty, tez powstaje wielki patch poprawiający bugi i ogólnie grę. Pozdro!
Ps. Brakuje tutaj kilku ważnych modów czyli: Dark Saga(chyba obecnie największy i najlepszy mod do Gothica 2 NK - nowa fabuła, nowy świat, itd.) Returning(rozszerza podstawę Gothica 2 NK) oraz Global Mod(to samo co Returning)

16.05.2014 21:28
odpowiedz
claudespeed18
140
error

w Mrocznych Tajemnicach jest nawet moja postać, no przynajmniej była 6 lat temu ;)

16.05.2014 21:41
👍
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

@Don Baggio - Tych modów nie ma, bo artykuł dotyczy tylko modyfikacji do Gothic 1 ;P Sądzę, że pojawi się jeszcze jedna część, która opisze mody do Gothica II oraz dodatku Noc Kruka, zwłaszcza, że do nich powstało jeszcze więcej dużo większych i ciekawszych modów niż do "jedynki". Choćby te przez ciebie wymienione a także m.in. Złote Wrota, Velaya - historia wojowniczki, Gothic Multiplayer i wiele innych.
Tutaj można zobaczyć spis modyfikacji jakie powstały do wszystkich gier z serii: http://pl.gothic.wikia.com/wiki/Modyfikacje_do_gier_Gothic

@claudespeed18 - Pamiętam ;P To ten strażnik z obozu koło starej kopalni: http://pl.gothic.wikia.com/wiki/Claude

17.05.2014 00:24
odpowiedz
tomzkat
61
Konsul

krwa to jest prawdziwy dramat ,że wychodzi tyle gier i ludzie nie potrafią się nawet zbliżyć do Gothica

17.05.2014 12:48
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

Sir Xan --> Niestety nie. Mody odpalamy przez GothicStarter, gdzie są osobnymi pozycjami. To tak jakbyś miał zainstalowanych kilka Gothiców na dysku. Musisz się na któryś zdecydować.

sebogothic --> idea przyświecająca obu modyfikacjom jest bardzo podobna - dokończyć i uzupełnić te rzeczy, których nie dokończyły Piranie, czyniąc grę bardziej nieliniową. Różnica jest taka, że ER jest większa (nawet rozmiar obu plików może Ci już coś podpowiedzieć). Dobrym przykładem będzie tu banda Quentina. Kilka zadań w Golden Modzie i osobny, rozbudowany wątek w ER. Jeśli chcesz sprawdzić oba mody, to może roztropnie będzie zacząć od GM, i poczekać na wersję 1.4 ER.

17.05.2014 13:14
odpowiedz
Lynx_gameplay
4
Legionista

Gothic! Niesamowity klimat. Kiedyś trzeba będzie poświęcić o nim trochę miejsca na blogu, bo jest o czym pisać. Kwadratowe modele, szare tekstury, świetna muzyka. Wszystko to złożyło się na niesamowity klimat Górniczej Doliny. To była fantastyczna gra :)

17.05.2014 15:05
👍
odpowiedz
Sir Xan
90
Legend

@Cayack -> Wielkie dzięki! :D Mam już potrzebne odpowiedzi i już wiem, co zrobię. Co do Edycja Rozszerzona, to najlepiej poczekam na ostateczna wersja, bo nie chcę psuć mój apetyt z powodu możliwe bugi.

@Lynx_gameplay -> Fakt. Może grafika ma niskie osiągnięcie technologie, ale za to jakże świetne zrealizowane. :) Fantastyczna gra, która zasługuje na miano "Nieśmiertelny klasyk"! :D

17.05.2014 20:21
odpowiedz
Shergar
105
Darth Revan

Cieszę się, że ktoś odświeżył pamięć o Gothicu ;-) Szkoda tylko, że nie udało nam się wydać CZ kilka lat wcześniej, a obecnie modyfikacja wymaga jeszcze wielu poprawek (pracujemy nad dużym patchem, ale idzie jak krew z nosa). Co do CZ to przy tworzeniu tego moda główny nacisk położyliśmy na skrypty, poprawienie wydajności, grafiki i dzięki Ikarusowi udało się wydobyć z silnika Pirań 200% (niestety przez to mod jest tak niestabilny - coś za coś.). Fabuła i dialogi też są dojrzalsze niż w MT, mimo to jakoś MT milej wspominam. Może dlatego, że praca przy MT to była czysta frajda, a przy CZ to była żmudna harówa, ale bardzo nam zależało, żeby wydać modyfikację nawet w niedokończonej formie - byliśmy to winni fanom którzy na to czekali ładnych parę lat :D
Jako ciekawostkę dodam, że pracowałem nad kontynuacją MT do G2: NK, była już oskryptowana część fabuły i zmiany w zenach, ale jakoś straciłem do tego serce. Chyba kiedyś udostępniłem skrypty na form tM.
W każdym razie mam ogromny sentyment do tej gry i bardzo mile ją wspominam ;-)
Pozdrawiam,
Sher

21.05.2014 16:10
odpowiedz
JohnnyTM
1
Junior

Świetny artykuł, nawet największy twardziel uronił by teraz łezkę szczęścia. Miło jest wiedzieć, że pomimo czasu nadal dużo ludzi wyznaje Gothica ;)

18.01.2015 12:24
odpowiedz
zanonimizowany951064
4
Junior

Gothic Edycja Rozszerzona w WERSJI 1.4 jest już DOSTĘPNA do pobrania! Gorąco zachęcam do gry!

22.11.2016 12:00
odpowiedz
szalek23
22
Legionista

Gothic Edycja rozszerzona w WERSJI 1.4.8 już dostępna :)
Link http://www.moddb.com/mods/gothic-edycja-rozszerzona-pl/downloads/edycja-rozszerzona-pl-148

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze