Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 22 kwietnia 2011, 12:18

autor: chaostheory

Core i3, i5 oraz i7 - różnice

3 stycznia 2011 roku Intel wprowadził na rynek nowe procesory o kodowej nazwie Sandy Bridge. W jej skład wchodzą, podobnie jak poprzednio, jednostki z trzech rodzin: Core i3, Core i5 oraz najwydajniejsze Core i7. Dziś omówimy w skrócie podstawowe różnice między tymi trzema rodzinami. Ale na początek cechy wspólne...

32-nanometrowy proces technologiczny – 1. na świecie!

Wszystkie obecnie sprzedawane procesory Intela z rodziny Sandy Bridge wykonane są w całości w procesie 32 nanometrów. Jakie to ma znaczenie? Niewielki rozmiar milionów tykających tranzystorów ma decydujący wpływ na ilość wydzielanej energii w postaci ciepła, a więc ilość pobieranej energii oraz na maksymalną częstotliwość z jaką może układ działać. Tym samym: dostajemy nie tylko szybszy procesor, ale i taki który obniży nam koszty za energię elektryczną.

Zintegrowany rdzeń graficzny

We wszystkich najnowszych procesorach Intela z serii Core i3, Core i5 oraz Core i7 drugiej generacji obecny jest zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 2000 lub 3000. Różnica między nimi sprowadza się do liczby jednostek wykonawczych: w pierwszym mamy 6, a w drugim 12. HD Graphics 2000/3000 obsługuje DirectX 10.1 i OpenGL 3.0. Dzięki zaawansowanym trybom Turbo jego wydajność może być dynamicznie zwiększana. Możliwe jest też obniżenie częstotliwości w celu oszczędności energii.

Instrukcje multimedialne AVX

Jest to rozszerzenie popularnego SSE. Dzięki łączeniu 128-bitowych instrukcji w 256-bitowe, udało się uzyskać wzrost wydajności od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w zastosowaniach multimedialnych.

Różnice między Core i3, Core i5 oraz Core i7

Zanim wyjaśnimy dokładne różnice między tymi procesorami, musimy zaznaczyć że w przypadku jednostek mobilnych (do laptopów) sytuacja wygląda inaczej, niż w przypadku jednostek desktopowych (do komputerów stacjonarnych). Dlatego też rozdzielimy to na dwie sekcje:

Różnice w przypadku platformy mobilnej

Core i7 z nowej serii może występować jako procesor 4-rdzeniowy oraz 2-rdzeniowy. W obydwu przypadkach wyposażony jest w agresywne (bardzo wydajne) tryby Turbo Boost 2.0, zwiększające częstotliwość aktualnie wykorzystywanych rdzeni. Zawsze dostępna jest technologia Hyper Threading podnosząca wydajność w zastosowaniach wielowątkowych. W przypadku jednostek 4-rdzeniowych, 8-wątkowych dostępne są wersje z 6 lub 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (cache L3). Wersje 2-rdzenowe mają 4 MB L3.

Core i5 to zawsze procesory 2-rdzeniowe z 4 równoległymi wątkami – dzięki technologii Hyper Threading. Podobnie jak Core i7 wyposażone są w zintegrowany rdzeń graficzny. Dostępna jest też technologia Intel Turbo Boost Technology 2.0, choć daje ona nieco mniejsze przyrosty wydajności w porównaniu do Core i7. Pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 3 MB.

Core i3 to 2-rdzeniowe procesory z 4 wątkami. Mają zintegrowany rdzeń graficzny. Nie jest dostępna technologia Intel Turbo Boost Technology 2.0. Pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 3 MB.


Różnice w przypadku platformy desktop

Core i7 występuje zawsze jako 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor z 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Dostępne są agresywne tryby Turbo Boost 2.0, wliczając w to zintegrowany rdzeń graficzny. W przypadku wersji oznaczonej literą „K” możliwe jest wysokie podkręcanie poprzez zmianę mnożnika – nawet do 5 GHz!

Core i5 serii 2000 wykorzystuje de facto ten sam rdzeń, co Core i7 ale wyłączona jest funkcja Hyper Threading. Są to więc (poza superenergooszczędnym modelem i5-2390T) jednostki 4-rdzeniowe i 4-wątkowe. Mamy 6 MB pamięci L3. Intel Turbo Boost 2.0 działa, ale oferuje nieco mniejsze przyrosty wydajności względem topowych procesorów Core i7. Dostępne są wersje oznaczone literką K, które mają całkowicie odblokowany mnożnik do podkręcania.

Core i3 serii 2000 to zawsze procesory 2-rdzeniowe, 4-wątkowe. Również mają zintegrowany rdzeń graficzny. Pamięć podręczna trzeciego poziomu ma pojemność 3 MB. Tryb Turbo nie jest dostępny.