Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. id Software/Cyan
i
Publicystyka 11 grudnia 2023, 18:20

Syndicate – „jest demoralizujący”. 10 najlepszych gier 1993 roku

Spis treści

Data premiery: 6 czerwca

Producent: Bullfrog Productions

Gatunek: RTS

Platformy: PC, Amiga

Poprzez pełne ognia, krwi i eksplozji sceny walki, ponad którymi unosi się mrożące krew w żyłach wycie płonących ludzi, autorzy starali się uczynić fabułę Syndykatu maksymalnie atrakcyjną. Wszystko w nadziei zainteresowania odmóżdżonego konsumenta zręcznościówek. Gra nie zawiera poważniejszych wątków zręcznościowych i ma charakter głównie strategiczny. Rozbudowana akcja, zawierająca wiele dynamicznie zmieniających się elementów, zmusza nie tylko do podejmowania na gorąco wiążących decyzji, ale także uważnego i perspektywicznego planowania przed jej rozpoczęciem.

To, co najważniejsze w grafice – rozsmarowywanie ludzi po chodnikach i rozbryzgiwanie po ścianach – dopracowane jest wyjątkowo. Efekty dźwiękowe z Sound Blastera wprowadzają atmosferę realności: okrzyki „Police! Drop any weapons!”

Syndykat nie zawiera elementów dydaktycznych możliwych do wcielenia w życie. Gdybym był złośliwy, napisałbym nawet, że jest demoralizujący.

Recenzja gry Syndicate, „Secret Service” nr 5, ocena 100/80/99 (grafika/dźwięk/miodność)

W czasach, gdy nikt nie śnił o Cyberpunku 2077, a Peter Molyneux był szanowanym twórcą i współzałożycielem studia Bullfrog, dostaliśmy Syndicate’a – cyberpunk tamtych czasów. Czwórka uzbrojonych po zęby w spluwy i przeróżne wszczepy agentów wykonywała misje w futurystycznej metropolii, w imię walki z innymi korporacjami oraz lokalną policją. Raz był to zwiad, innym razem oczyszczanie rejonów z przeciwników, sabotaż albo zamach na konkretnego VIP-a. W laboratorium dbało się, by naukowcy przygotowywali kolejne, jeszcze lepsze, wszczepy i gadżety ułatwiające walkę oglądaną z rzutu izometrycznego.

Zostało jeszcze 48% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?

Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku
Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku

Kontynuujemy naszą podróż w czasie po latach 90. Tym razem wracamy do roku 1996 – czasów, w których rządzili Quake, Lara Croft i Duke Nukem, a wszystkie te gry razem wzięte i tak rozstawiał po kątach Mario.

Heroes 3 i sieciowe fragowanie - 10 najlepszych gier 1999 roku
Heroes 3 i sieciowe fragowanie - 10 najlepszych gier 1999 roku

W 1999 roku było może mniej gier rozpoczynających kultowe serie popularne przez następne dekady, ale na pewno nie zabrakło ponadczasowych hitów. Oto nasza subiektywna lista retro 10 najlepszych gier 1999 roku.