Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 29 grudnia 2013, 00:01

20 najlepszych gier 2013 według redakcji gry-online.pl

Rok 2013 podsumowujemy listą najlepszych gier mijającego roku. Ułożyliśmy ją na podstawie typów, jakie w tajemnym głosowaniu oddali autorzy naszych tekstów.

Spis treści

17. Don’t Starve

Studio Klei Entertainment ma już ugruntowaną pozycję na rynku gier niezależnych, toteż obecność w tym zestawieniu jego ostatniej produkcji o tytule Don’t Starve nie powinna nikogo dziwić. Twórcy dzieł, takich jak Shank czy Mark ot the Ninja, tym razem przygotowali symulator szkoły przetrwania, opatrzony niepowtarzalną atmosferą i stylistyką rodem z twórczości Tima Burtona. Tutejszy świat nie należy do przyjaznych i łatwo w nim o zgon, toteż gracz musi szybko poznać reguły zabawy i nauczyć się korzystać z możliwości, jakimi dysponuje. Te zaś okazują się zaskakująco duże – na tyle, by spędzić z grą dłuższy czas, dając się pochłonąć eksploracji losowo generowanych lokacji, gromadzeniu surowców, budowaniu schronień, wytwarzaniu rozmaitych przedmiotów, walce z istotami nocy oraz oswajaniu świń. Dobra zabawa dla każdego, kogo nie odstraszy potraktowana po macoszemu fabuła, wysoki poziom trudności w dalszych partiach tego dzieła oraz specyficzny, groteskowy klimat.

Don’t Starve zdecydowanie nie jest grą dla każdego. Dość wysoki poziom trudności i konieczność ciągłego skupienia na przeżyciu raczej odrzucą od tego tytułu niedzielnych graczy. Jeżeli jednak lubisz wyzwania oraz rozgrywkę w stylu Minecrafta czy Terrarii, powinieneś dać tej grze szansę. Rozbudowany system rzemiosła, eksploracja losowych światów oraz piękna grafika to główne atuty najnowszej produkcji studia Klein Entertainment. Choć nie jest to pozycja na wiele miesięcy, jak dwa wcześniej wymienione tytuły, z pewnością zapewni Ci kilka, a może nawet kilkanaście dni świetnej zabawy. /Kwiść

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej