Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 listopada 2020, 14:35

Gabe Newell spełnił obietnicę, wystrzelił skrzata w kosmos i wsparł szpital

Jedno z osiągnięć w Half-Life 2: Episode Two doczekało się realizacji w świecie rzeczywistym. Skrzat nazwany przez graczy „Chompski” poleciał w kosmos na pokładzie rakiety Electron, zbierając przy tym pieniądze na cele charytatywne.

W SKRÓCIE:
  • figurka krasnala „Chompskiego” została wystrzelona w kosmos na pokładzie rakiety Electron;
  • nie jest jasne, kto w ten sposób zdobył osiągnięcie – Gabe Newell czy Rocket Lab? A może Starship Foundation i pacjenci szpitala dzięki zebranej sporej sumie pieniędzy?

Half-Life 2: Episode Two pojawiło się w 2007 roku jako rozszerzenie do podstawowej wersji gry. Opowiada ono dalszą część historii po zniszczeniu Cytadeli Kombinatu. Posiada także wiele nowych osiągnięć, a jednym z nich, bardzo charakterystycznym jest „Little Rocket Man”. Polega ono na przeniesieniu krasnala ogrodowego przez większość gry i wystrzeleniu go w kosmos na pokładzie rakiety. Osiągnięcie doczekało się realizacji w świecie rzeczywistym. Niewielka replika skrzata „Chompskiego” z Half-Life 2: Episode Two poleciała na orbitę i pomogła w ten sposób zebrać ponad ćwierć miliona dolarów na cele charytatywne.

Wydarzenie to zostało zaaranżowane przez Gabe’a Newella we współpracy ze Starship Foundation i Rocket Lab - firmy, która zajmuje się wysyłaniem niewielkich obiektów na orbitę. To właśnie na pokładzie jej rakiety Electron figurka została wyniesiona w kosmos. Wydarzenie było transmitowane w internecie, a dochód z donacji podczas tego streamu zasilił konto fundacji Starship. Zebrano ponad 286 tys. dolarów na rzecz jednostki intensywnej terapii pediatrycznej (PICU – Paediatric Intensive Care Unit) w nowozelandzkim Starship Children’s Hospital.

Gabe Newell spełnił obietnicę, wystrzelił skrzata w kosmos i wsparł szpital - ilustracja #1
Skrzat z Half-Life 2 w kosmosie. Źródło: Rocket Lab

Figurka dobrze znanego graczom skrzata „Chompskiego” została wykonana z tytanu przy wykorzystaniu technik druku 3D. Przymocowano ją do tzw. „kick stage” rakiety Electron razem z nakierowaną na nią kamerą i wystrzelono w kosmos w ramach 16. misji o nazwie „Return to Sender”. Jej celem było przede wszystkim przetestowanie kontrolowanego odzyskania pierwszego członu rakiety. Start odbył się 20 listopada o godzinie 3:20 czasu polskiego, a osoby które wybrały objęcia Morfeusza zapis transmisji mogą obejrzeć w serwisie YouTube:

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej