filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 10 kwietnia 2024, 21:30

autor: Pamela Jakiel

Serial Fallout ma recenzje na Rotten Tomatoes. Krytycy mówią o oszałamiającej i monumentalnej adaptacji, porównują ją do The Boys

Serial Fallout spodobał się większości krytyków. Recenzje na Rotten Tomatoes i Metacritic zapowiadają udane, brutalne i pełne czarnego humoru widowisko.

Źródło fot. Fallout, Jonathan Nolan, Amazon, 2024
i

Fallout już jutro zadebiutuje na Amazon Prime Video, a dziś do sieci trafiły recenzje serialu Jonathana Nolana i Lisy Joy. Większości dziennikarzy odcinkowe widowisko przypadło do gustu i przychylnie patrzą na adaptację słynnej serii gier. Na Rotten Tomatoes tytuł pozytywnie oceniło aż 93% krytyków. W serwisie Metacritic tytuł poradził sobie nieco gorzej, zdobywając 70 punktów. Wygląda jednak na to, iż Fallout kontynuuje dobrą passę ekranizacji gier wideo.

W recenzjach możemy przeczytać o tym, że twórcom świetnie udało się przedstawić dystopijny świat sci-fi znany z oryginału. Krytycy zwracają uwagę, iż filmowcy potrafili dostrzec najlepsze elementy gier i zręcznie przełożyli je na filmowe medium. Dziennikarze na plus ocenili zestawienie mrocznych realiów z czarnym humorem. Na pochwały zasługuje ponoć scenografia oraz muzyka, szczególnie wykorzystanie piosenek znanych z gier.

W sieci przeważają pozytywne opinie o serialu, choć pojawiają się także głosy mówiące o tym, że Fallout Amazona rozczarowuje, bywa chaotyczny jeśli chodzi o opowiadanie historii i nie zapewnia oglądającym pełnej satysfakcji. Oto fragmenty recenzji:

Tak jak jego inspiracja, Fallout jest monumentalnym osiągnięciem jeśli chodzi o budowanie świata science fiction, prezentując naprzemiennie przerażającą i ekscytującą wizję Stanów Zjednoczonych, spajanych przez niewiele więcej niż taśmę klejącą i Super Glue, niesłabnący optymizm i brutalną niezłomność. Jednocześnie przystępny i zawiły, znajomy i niezwykły, łączy brutalność, romans, intrygę […], by stworzyć hipnotyzującą fantazję o końcu świata i dzikim delirium – The Daily Beast.

Fallout to serial akcji zgłębiający bohaterów oraz naturę rodziny i zaufania […] To mądry koktajl składający się z komentarza społecznego, przesadzonych sekwencji akcji, ekscentrycznych dialogów i zaskakujących zwrotów akcji z dystopijną przyszłością w tle – Chicago Sun-Times.

Rozczarowujący, krwawy bałagan. […] Pomimo wysokiego budżetu, świetnej obsady i bezwstydnie brutalnego podejścia, dzieło Lisy Joy i Jonathana Nolana nie rozumie, co sprawia, że gra może dobrze wypaść jako serial – Looper.com.

Staranne i autentyczne podejście do ukochanego wszechświata. Twórcy serialu bezbłędnie wykonali swoją pracę, tak kształtując świat Fallouta, że ma się wrażenie, jakby bohaterowie kroczyli przez historie, których widzowie w ten czy inny sposób sami doświadczyli – ComicBook.com.

Oszałamiająca adaptacja, która rozumie Fallouta i wie, jak przełożyć go na inne medium […]. Świat Fallouta jest rozległy i szczegółowy jak w Fundacji czy Pierścieniach władzy, wydaje się równie opuszczony jak w The Last of Us. […] Nie jest to ponura historia z The Last of Us, choć opowiada o ludziach postępujących jak potwory. Fallout ma jednak więcej wspólnego z kreskówkowym szaleństwem Mad Maxa czy humorem Doktora Strangelove. […] Pierwsze odcinki mogą wydawać się chaotyczne, ale druga połowa serialu lepiej radzi sobie z historiamiSlashFilm.

Nie jest to strata czasu, ale seria wydaje się pozbawiona własnego blasku, nie można nazwać jej w pełni satysfakcjonującą – Rolling Stone.

Nietrudno zrozumieć, dlaczego Amazon zaadaptował Fallouta. To dziwna, bardzo brutalna, czasami satyryczna czarna komedia, która wygodnie plasuje się obok The Boys. Chociaż nigdy nie staje się tak obrzydliwy jak Vought w najbardziej ekstremalnych momentach, Fallout konsekwentnie wykorzystuje mrok swojego krajobrazu do opowiadania surrealistycznych żartów – IGN.

Serial Fallout zadebiutuje na Amazon Prime Video 11 kwietnia.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej