Battlefield 3: Decydujące Starcie Recenzja gry

Recenzja gry 26 marca 2013, 14:00

autor: Gambrinus

Recenzja gry Battlefield 3: Decydujące starcie - godne pożegnanie z "trójką"

Na dzień przed oficjalną zapowiedzią Battlefielda 4 DICE dostarcza jedno z najlepszych rozszerzeń do Battlefielda 3. Motocykle, duże mapy, tryb Zdobądź Flagę – End Game to godne zakończenie serii płatnych dodatków.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Walka wre. Wróg usilnie stara się zdobyć ostatnie pozycje w Szturmie.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Powoli docieramy do końca żywota Battlefielda 3. Na horyzoncie coraz wyraźniej majaczy część czwarta, a cykl wydawniczy „trójki” zamyka dodatek Decydujące starcie. Pomimo wyżów i niżów dodatków DLC, trzeba przyznać, że DICE finiszuje jak na prawdziwego mężczyznę przystało. Decydujące starcie to, obok Dogrywki, najciekawsze rozszerzenie podstawki, w wielu miejscach odnoszące się do Sił pancernych, ale poprawiające najbardziej uporczywe wady czołgowego rozszerzenia.

PLUSY:
  1. trzy bardzo ładne mapy, zlokalizowane na terenach wiejskich;
  2. nowe pojazdy, w tym motocykle pozwalające piechurom błyskawicznie się przemieszczać;
  3. dwa nowe tryby: Bitwa Powietrzna i Zdobądź Flagę.
MINUSY:
  1. jedna słabsza arena o nijakim klimacie – Rurociąg Sabalan;
  2. tryb Zdobądź Flagę podatny na spawn rape i inne nadużycia;
  3. przy dłuższym kontakcie nieco zbyt symetryczna konstrukcja map.

Decydujące starcie to w pewnym sensie idealne uzupełnienie Dogrywki. Przedostatni dodatek rzucał nas głównie na tereny miejskie, pełne wąskich przejść, uliczek i barykad, przez co nagradzał działania piechoty. Najnowsze DLC skupia się tymczasem na wsi i okolicach – cztery mapy oferują naturalne, pozamiejskie rejony, pełne lasów, pagórków, z porozmieszczanymi gdzieniegdzie kompleksami budynków, które łączy sieć przeważnie ledwie ubitych dróg. Naturalnie na myśl przychodzą skojarzenia z Kaspijską Granicą i lokacjami z Sił pancernych. Podobnie jak one nowe mapy wspierają przede wszystkim działania zmechanizowane – piechota na otwartym terenie podatna jest na ogień snajperów, czołgów, wozów opancerzonych, myśliwców i śmigłowców.

Decydujące starcie to jedno z najlepszych rozszerzeń do Battlefielda 3.

Decydujące starcie to jedno z najlepszych rozszerzeń do Battlefielda 3. [1:55]

Nowe rozszerzenie wyraźnie stawia akcent na pojazdy, co nie oznacza, że szary piechur nie ma tu nic do roboty. Ba, rola inżynierów i namierzania laserowego wzrasta wręcz proporcjonalnie do ilości przetaczającego się po mapie złomu. Poza tym każdy teren pełen jest naturalnych osłon – jarów, dolinek, skałek – pozwalających przekradać się za plecy przeciwnika i szykować zasadzki na nieuważnych kierowców. W trybach Podbój i Szturm balans został rozłożony naprawdę udanie, w czym duża zasługa premierowych wozów.

Przed premierą najwięcej uwagi poświęcono motocyklom i nie ma się co temu dziwić. Jednoślady pozwalają na błyskawiczne podróżowanie między oddalonymi punktami na mapie, znacznie szybsze niż przykładowo transporterami opancerzonymi. W Podboju oznacza to możliwość wcześniejszego przejęcia kluczowych pozycji, a w Szturmie niespodziewane oflankowanie bazy przeciwnika. Nie ma mowy o dreptaniu przez kilkaset metrów, kiedy sprzed nosa uciekł nam ostatni wóz bojowy. Z drugiej strony motor rzuca się w oczy – pędzący na złamanie karku „kawalerzysta” musi liczyć się z tym, że skupi na sobie uwagę połowy wrogiej drużyny. Pojazd stanowi wdzięczny cel szczególnie dla inżynierów z javelinem, a ogromna prędkość i zwrotność niewiele pomagają przy samonakierowującej się rakiecie. Na serwerach nie brak także śmiałków pragnących zdobyć odznaczenie wpadające za rozjechanie przeciwnika – sprawdza się to o tyle słabo, że pod kołami motoru zginąłem ledwie raz, a takich husarzy ściąga się z siodełka z wielką łatwością. Nie dajcie się zmylić wideokompilacjom efektownych zabójstw z użyciem jednośladu – na każdy sukces przypada kilka, jeśli nie kilkanaście, groteskowych wpadek.

Bazę wroga w CTF można gwałcić do woli. Pocisk z RPG-a gratis. - 2013-03-26
Bazę wroga w CTF można gwałcić do woli. Pocisk z RPG-a gratis.
Recenzja gry Battlefield 3: Decydujące starcie - godne pożegnanie z

Przewaga sił powietrznych – film prezentujący walkę w przestworzach.

Recenzja gry Battlefield 3: Decydujące starcie - godne pożegnanie z

Pierwszy zwiastun zapowiadający dodatek Decydujące starcie.

Nieco mniej udaną nowinką są kolejne pojazdy obrony przeciwlotniczej. Ulepszone wozy Vodnik i HMMWV dysponują imponującą siłą ognia – w pierwszym trybie strzelają namierzanymi pociskami ziemia-powietrze, w drugim niekierowane rakiety stają się postrachem czołgów i transporterów. Dzięki dużej prędkości wozy potrafią w okamgnieniu zmieniać pozycję oraz manewrować pomiędzy kluczowymi frontami. W tym wypadku częste i skuteczne uniki są tu praktycznie konieczne – pojazdy te okazują się bardzo wrażliwe na ostrzał nawet z broni niskokalibrowej, odłamki granatu rozpryskowego, a namierzony wehikuł czas swojego życia liczy w sekundach. Do tego zasięg rakiet p-lot pozostawia sporo do życzenia, co dobry pilot jest w stanie niecnie wykorzystać, a sam Vodnik/HMMWV nie posiada żadnej obrony przed nakierowanymi pociskami. Nie zmienia to faktu, że właśnie za kierownicą Vodnika AA zaliczyłem kilka efektownych strąceń śmigłowców, a piloci nowe pojazdy starają się eliminować w pierwszej kolejności. Czy to dlatego, że stanowią one wdzięczny cel, czy też boją się siły ich ognia – trudno powiedzieć.

Piekło wojny z pięknymi widokami. Pustynia Bandar się chowa. - 2013-03-26
Piekło wojny z pięknymi widokami. Pustynia Bandar się chowa.

Twórcy interesująco rozwinęli za to koncepcję kanonierki z Sił pancernych. Ponownie w Podboju jeden punkt powiązany jest z dostępem do wsparcia lotniczego. Tym razem jednak zrealizowano to w bardziej przemyślany sposób – zamiast latającej fortecy otrzymujemy mobilny środek transportu, z którego nie tylko dokonamy zrzutu piechoty, ale także wytoczymy wóz wsparcia, niezdarnie opadający na wielkich spadochronach na środek mapy. Sprawdza się to naprawdę dobrze – jedna strona zyskuje opcję szybszego znalezienia się w centrum walk, jednak kosztem bezbronności w trakcie lądowania. Czasem polowanie na skoczków przypomina sceny z walk o Arnhem w 1944 roku, z odpowiednio przygotowanym komitetem powitalnym w szacowanym miejscu desantu. Najważniejsze, że nie powtarza się sytuacja z Sił pancernych, gdzie kanonierka jedynie frustrowała bogu ducha winnych piechociarzy, niepotrafiących się odgryźć latającej baterii kolubryn.

Recenzja gry Inner Chains – turpizm, błędy i zmarnowany potencjał
Recenzja gry Inner Chains – turpizm, błędy i zmarnowany potencjał

Recenzja gry

Gdy Inner Chains zaistniało w świadomości graczy, autorzy najsilniej promowali wyjątkowy styl wizualny swojego debiutanckiego dzieła. Czy pełna, ukończona wersja tego ciekawie zapowiadającego się FPS-a ma do zaoferowania coś więcej niż ładne obrazki?

Recenzja gry Prey – Bio(System)Shock, czyli eksperyment udany
Recenzja gry Prey – Bio(System)Shock, czyli eksperyment udany

Recenzja gry

Pierwszy Prey powstawał jedenaście lat. Drugi Prey, który teraz jest pierwszym, ukazał się na rynku jedenaście lat po debiucie owego pierwszego pierwszego. Trochę to zagmatwane, niemniej niczego nie ujmuje bardzo dobremu dziełu twórców serii Dishonored.

Recenzja gry Dragon Quest Heroes II – slasher i RPG w jednym stanęli domu
Recenzja gry Dragon Quest Heroes II – slasher i RPG w jednym stanęli domu

Recenzja gry

Mało jest tak „rzemieślniczych” studiów jak Omega Force. Ale zespół produkujący taśmowo slashery z serii Musou też czasem próbuje czegoś nowego. Dowodem na to Dragon Quest Heroes II, który zaśniedziałą formułę rozgrywki przyprawia świeżymi elementami RPG.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
26.03.2013 14:30
onaX
7
Pretorianin

jaki koniec, dodadza troche blura , zwieksza wymagania sprzetowe i sprzedadza to samo pod nazwa battlefield 4

26.03.2013 15:04
odpowiedz
flashen
2
Junior

Dokładnie Onax :)

A Rurociąg Sabalan wcale nie jest słabszy, ani bez klimatu. Zresztą wydaje mi się, że 2 mapki konstrukcją (druga ta z rzeką) i klimatem nawiązują jakoś do Bad company2 (rurociąg, kolorystyka, woda itd Isla Inocents i Port Valdez). Co zresztą jest ich plusem.

uważam ten dodatek za udany podobnie jak AM i CQ, ale szkoda że dali tylko 5 osiągnięć. ..

26.03.2013 15:13
odpowiedz
Stra Moldas
93
Wujek Samo Stra

Zachęcająco wygląda ten dodatek. Premium już kupiłem, trzeba w końcu pograć. :)

26.03.2013 15:15
odpowiedz
Gambrinus84
76
GOL

flashen -> Kwestia gustu. Mnie Sabalan zostawił całkowicie obojętnym. :)

26.03.2013 15:16
odpowiedz
Johy
79
MastaBlant

flashen - zgadzam się, zimowa mapka wcale nie odstaje od pozostałych

26.03.2013 15:39
odpowiedz
Morgoth*
52
Generał
9.0

Ogólnie wszystkie dodatki do BF3 są super (przynajmniej dla mnie). Ten również fajnie się prezentuje.

26.03.2013 15:59
odpowiedz
Ronon929
13
Legionista

onaX, a co Activision robi ze swoimi CODami ? NIC, dają nowe misje do kampanii, pare broni i kilka nowych map do mult,i więc DICE robi naprawdę dużo

26.03.2013 16:01
odpowiedz
fajcyk
8
Legionista

Bitwa powietrzna to walka 24, a nie 16 samolotów, jak zostało wspomniane w recenzji.

Sam dodatek - najlepszy zaraz po karkandzie i godnie konkurujący z aftermath. Polecam ;d

26.03.2013 16:08
odpowiedz
kuba1711
78
Ten post może kłamać?

A wie ktoś, jak stoi Dogrywka z serwerami? Jest ich dużo i czy grają na nich ludzie? Chciałbym sobie kupić, ale nie mam pewności, czy to nie wyrzucanie pieniędzy w błoto.

26.03.2013 16:10
odpowiedz
Kąsacz
17
Pretorianin

Dodatek jest ok :) oceniając je wszystkie to moje zestawienie wygląda tak:

1) B2K ---- Najlepsze co mogli zrobić czyli wrzucić stare sprawdzone mapy z NAJLEPSZEJ części Battlefield czyli "dwójki" :)
2) Aftermatch - zaskakująco ciekawe mapki, które mi sprawiły dużo funu :)
3) Armored Kill + End Game - ten pierwszy za esencję tego co lubię w Battlefield czyli ogromne mapy ten drugi za motorki, spoko mapy i nawet niezły CTF
5)
6)
7)
....
99) CQ - najgorszy dodatek, generalnie nie wiem co robi w serii BF, odpowiedz na skamlenie o małe mapy gości co lubią jak im tysiące punktów sie nabija na mapce Metro. rozegrałem może po dwie gry na każdej mapie i nigdy więcej do niego nie wróciłem :)

Osobiście to czekam na BF4 oby tylko znalazł się w nim Commander, większy teamplay (rozmowy in-game, współpraca całych squadów), trochę większa destrukcja (ale bez przesady dla mnie to trochę głupota gdy na mapie nagle nie ma żadnej ściany, aż takiego realizmu nie potrzebuję - zresztą gdzie ten realizm skoro postać spawnuje się po 10 sekundach ?), a także promowanie a nie gnębienie ludzi, którzy np. potrafią latać jetem czy innymi pojazdami - chcesz mieć staty 100/5 jak ten koleś, który lata ? TO SIĘ TEGO NAUCZ a nie płacz, że nie możesz go zestrzelić... mody ... ale to już raczej marzenie bo EA nie pozwoli żeby jakiś mod okazał się lepszy od pierwowzoru.

26.03.2013 16:17
odpowiedz
grbibek
2
Junior

jak dla mnie to ten cały premium to jeden wielki kibel ;) żałuje że kupiłem odrazu zabuliłem 150 , następnego bfa kupie po roku zaoszczędzę wtedy sporo kasy .pozdrawiam

26.03.2013 16:50
odpowiedz
Emiliano666
66
Konsul

Ja już tych dodatków nie kupuje bo zaraz BF4 wyjdzie to se go kupie... ale wku**a mnie jedna rzecz... gra jeszcze nie wyszła, a już zapowiedziany jest ponoć dodatek DLC który będzie z grą przy zakupie pre-ordera... dlaczego tego nie dodadzą normalnie do gry tylko znowu będzie akcja z dodatkami DLC.... moim zdaniem to jest zwykłe wyłudzanie pieniędzy, a ludzie sie na to nabierają i kupują te dodatki i brną w to bagno.. ;( gdy wprowadzili premium do BFa3 poczułem się najzwyklej oszukany bo sprzedali mi nie pełny produkt...

26.03.2013 16:59
odpowiedz
Kąsacz
17
Pretorianin

DLC dodawane do pre-ordera to przesada, ale wydawanie DLC po np. 3-4 miesiącach a potem przez następny rok jest całkiem normalne przypominam, że do BF2 też były wydawane dodatki różnica jest taka, że nie nazywało się to jeszcze DLC :P Takie pytanie kto wam karze je kupować ? :P

26.03.2013 17:13
odpowiedz
Mitsukai
157
Internet is for Porn

Dla mnie model DLC w BF jest akuratny (zakladam ze w 4 bedzie taki sam :)). Cenowo, zwlaszcza podczas licznych przecen, sa prawie za darmo (patrzac na zawartosc premium), do tego nie ma w nich nic co by psulo balans gry, tym, ktorzy ich nie posiadaja.
To ze zapowiedzieli przed premiera tez nie powinno dziwic, nie pierwszy i nie ostatni raz. Zreszta, ci co najglosniej krzycza przy okazji widza w BF3 najwieksze zlo, wiec i tak ich to nie dotyczy bo ani gry ani dodatkow nie kupia.

BTW BF4 to ma byc jakis wiekszy zapowiedziany na konkretna godzine event? Na GameTrailers cos odlicza do 7 rano i nie wiem czy jest sens odpalac pc wtedy.

26.03.2013 17:15
odpowiedz
wcogram
78
Generał

A mi się dobrze gra. BaseRape tak jak się jest campiącym frajerem to tak.

26.03.2013 20:58
odpowiedz
onaX
7
Pretorianin

kasacz to im karze kupowac ? bo wycieli to z gry zeby osobno sprzedac haha, i nie lubie codow jak co :D

09.04.2013 01:26
odpowiedz
Nolifer
93
The Highest

Teraz tylko czekać na premium w promocji i kupić wszystkie dodatki :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze