ocena redakcji
8.0
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry Battlefield 3: Decydujące starcie - godne pożegnanie z "trójką"

Na dzień przed oficjalną zapowiedzią Battlefielda 4 DICE dostarcza jedno z najlepszych rozszerzeń do Battlefielda 3. Motocykle, duże mapy, tryb Zdobądź Flagę – End Game to godne zakończenie serii płatnych dodatków.

26 marca 2013 8.0/10
• strony :12

Walka wre. Wróg usilnie stara się zdobyć ostatnie pozycje w Szturmie.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Powoli docieramy do końca żywota Battlefielda 3. Na horyzoncie coraz wyraźniej majaczy część czwarta, a cykl wydawniczy „trójki” zamyka dodatek Decydujące starcie. Pomimo wyżów i niżów dodatków DLC, trzeba przyznać, że DICE finiszuje jak na prawdziwego mężczyznę przystało. Decydujące starcie to, obok Dogrywki, najciekawsze rozszerzenie podstawki, w wielu miejscach odnoszące się do Sił pancernych, ale poprawiające najbardziej uporczywe wady czołgowego rozszerzenia.

PLUSY:
  1. trzy bardzo ładne mapy, zlokalizowane na terenach wiejskich;
  2. nowe pojazdy, w tym motocykle pozwalające piechurom błyskawicznie się przemieszczać;
  3. dwa nowe tryby: Bitwa Powietrzna i Zdobądź Flagę.
MINUSY:
  1. jedna słabsza arena o nijakim klimacie – Rurociąg Sabalan;
  2. tryb Zdobądź Flagę podatny na spawn rape i inne nadużycia;
  3. przy dłuższym kontakcie nieco zbyt symetryczna konstrukcja map.

Decydujące starcie to w pewnym sensie idealne uzupełnienie Dogrywki. Przedostatni dodatek rzucał nas głównie na tereny miejskie, pełne wąskich przejść, uliczek i barykad, przez co nagradzał działania piechoty. Najnowsze DLC skupia się tymczasem na wsi i okolicach – cztery mapy oferują naturalne, pozamiejskie rejony, pełne lasów, pagórków, z porozmieszczanymi gdzieniegdzie kompleksami budynków, które łączy sieć przeważnie ledwie ubitych dróg. Naturalnie na myśl przychodzą skojarzenia z Kaspijską Granicą i lokacjami z Sił pancernych. Podobnie jak one nowe mapy wspierają przede wszystkim działania zmechanizowane – piechota na otwartym terenie podatna jest na ogień snajperów, czołgów, wozów opancerzonych, myśliwców i śmigłowców.

Decydujące starcie to jedno z najlepszych rozszerzeń do Battlefielda 3.

Decydujące starcie to jedno z najlepszych rozszerzeń do Battlefielda 3. [1:55]

Nowe rozszerzenie wyraźnie stawia akcent na pojazdy, co nie oznacza, że szary piechur nie ma tu nic do roboty. Ba, rola inżynierów i namierzania laserowego wzrasta wręcz proporcjonalnie do ilości przetaczającego się po mapie złomu. Poza tym każdy teren pełen jest naturalnych osłon – jarów, dolinek, skałek – pozwalających przekradać się za plecy przeciwnika i szykować zasadzki na nieuważnych kierowców. W trybach Podbój i Szturm balans został rozłożony naprawdę udanie, w czym duża zasługa premierowych wozów.

Przed premierą najwięcej uwagi poświęcono motocyklom i nie ma się co temu dziwić. Jednoślady pozwalają na błyskawiczne podróżowanie między oddalonymi punktami na mapie, znacznie szybsze niż przykładowo transporterami opancerzonymi. W Podboju oznacza to możliwość wcześniejszego przejęcia kluczowych pozycji, a w Szturmie niespodziewane oflankowanie bazy przeciwnika. Nie ma mowy o dreptaniu przez kilkaset metrów, kiedy sprzed nosa uciekł nam ostatni wóz bojowy. Z drugiej strony motor rzuca się w oczy – pędzący na złamanie karku „kawalerzysta” musi liczyć się z tym, że skupi na sobie uwagę połowy wrogiej drużyny. Pojazd stanowi wdzięczny cel szczególnie dla inżynierów z javelinem, a ogromna prędkość i zwrotność niewiele pomagają przy samonakierowującej się rakiecie. Na serwerach nie brak także śmiałków pragnących zdobyć odznaczenie wpadające za rozjechanie przeciwnika – sprawdza się to o tyle słabo, że pod kołami motoru zginąłem ledwie raz, a takich husarzy ściąga się z siodełka z wielką łatwością. Nie dajcie się zmylić wideokompilacjom efektownych zabójstw z użyciem jednośladu – na każdy sukces przypada kilka, jeśli nie kilkanaście, groteskowych wpadek.

Bazę wroga w CTF można gwałcić do woli. Pocisk z RPG-a gratis. - 2013-03-26
Bazę wroga w CTF można gwałcić do woli. Pocisk z RPG-a gratis.
Recenzja gry Battlefield 3: Decydujące starcie - godne pożegnanie z

Przewaga sił powietrznych – film prezentujący walkę w przestworzach.

Recenzja gry Battlefield 3: Decydujące starcie - godne pożegnanie z

Pierwszy zwiastun zapowiadający dodatek Decydujące starcie.

Nieco mniej udaną nowinką są kolejne pojazdy obrony przeciwlotniczej. Ulepszone wozy Vodnik i HMMWV dysponują imponującą siłą ognia – w pierwszym trybie strzelają namierzanymi pociskami ziemia-powietrze, w drugim niekierowane rakiety stają się postrachem czołgów i transporterów. Dzięki dużej prędkości wozy potrafią w okamgnieniu zmieniać pozycję oraz manewrować pomiędzy kluczowymi frontami. W tym wypadku częste i skuteczne uniki są tu praktycznie konieczne – pojazdy te okazują się bardzo wrażliwe na ostrzał nawet z broni niskokalibrowej, odłamki granatu rozpryskowego, a namierzony wehikuł czas swojego życia liczy w sekundach. Do tego zasięg rakiet p-lot pozostawia sporo do życzenia, co dobry pilot jest w stanie niecnie wykorzystać, a sam Vodnik/HMMWV nie posiada żadnej obrony przed nakierowanymi pociskami. Nie zmienia to faktu, że właśnie za kierownicą Vodnika AA zaliczyłem kilka efektownych strąceń śmigłowców, a piloci nowe pojazdy starają się eliminować w pierwszej kolejności. Czy to dlatego, że stanowią one wdzięczny cel, czy też boją się siły ich ognia – trudno powiedzieć.

Piekło wojny z pięknymi widokami. Pustynia Bandar się chowa. - 2013-03-26
Piekło wojny z pięknymi widokami. Pustynia Bandar się chowa.

Twórcy interesująco rozwinęli za to koncepcję kanonierki z Sił pancernych. Ponownie w Podboju jeden punkt powiązany jest z dostępem do wsparcia lotniczego. Tym razem jednak zrealizowano to w bardziej przemyślany sposób – zamiast latającej fortecy otrzymujemy mobilny środek transportu, z którego nie tylko dokonamy zrzutu piechoty, ale także wytoczymy wóz wsparcia, niezdarnie opadający na wielkich spadochronach na środek mapy. Sprawdza się to naprawdę dobrze – jedna strona zyskuje opcję szybszego znalezienia się w centrum walk, jednak kosztem bezbronności w trakcie lądowania. Czasem polowanie na skoczków przypomina sceny z walk o Arnhem w 1944 roku, z odpowiednio przygotowanym komitetem powitalnym w szacowanym miejscu desantu. Najważniejsze, że nie powtarza się sytuacja z Sił pancernych, gdzie kanonierka jedynie frustrowała bogu ducha winnych piechociarzy, niepotrafiących się odgryźć latającej baterii kolubryn.

Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem

Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem

Kiedy Grand Theft Auto V debiutowało niemal dwa lata temu, wielu okrzyknęło ją grą praktycznie idealną, ale konwersja na konsole obecnej generacji, pokazała że może być jeszcze lepiej, przynajmniej w kwestii graficznej.  recenzja gry

Recenzja gry Dying Light - poważniejsze, lepsze i ładniejsze Dead Island

Recenzja gry Dying Light - poważniejsze, lepsze i ładniejsze Dead Island

Choć niemrawych zombie tłukliśmy już setki razy, konwencja ta wciąż ma swoich wiernych fanów. Dzięki Dying Light od Techlandu lista tytułów, przy których spędzą przynajmniej kilkadziesiąt udanych godzin, właśnie powiększyła się o kolejną pozycję.  recenzja gry

Grand Theft Auto IV - recenzja gry

Grand Theft Auto IV - recenzja gry

Tej gry po prostu nie trzeba przedstawiać. Konsolowy hit nareszcie trafia na komputery stacjonarne, niosąc ze sobą zarówno mnóstwo frajdy, jak i sporo uchybień.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257149Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257148Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257147Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257146Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257145Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257144Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257143Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257142Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257141Battlefield 3: Decydujące Starcie - screen - 2013-03-05 - 257140

komentarze czytelników


onaX  2013-03-26 - 14:30

jaki koniec, dodadza troche blura , zwieksza wymagania sprzetowe i sprzedadza to samo pod nazwa battlefield 4

flashen  2013-03-26 - 15:04

Dokładnie Onax :) A Rurociąg Sabalan wcale nie jest słabszy, ani bez klimatu. Zresztą wydaje mi się, że 2 mapki konstrukcją (druga ta z rzeką) i klimatem nawiązują jakoś do Bad company2 (rurociąg, kolorystyka, woda itd Isla Inocents i Port Valdez). Co zresztą jest ich plusem. uważam ten dodatek za udany podobnie jak AM i CQ, ale szkoda że dali tylko 5 osiągnięć. ..

Stra Moldas  2013-03-26 - 15:13

Zachęcająco wygląda ten dodatek. Premium już kupiłem, trzeba w końcu pograć. :)

Gambrinus84  2013-03-26 - 15:15

flashen -> Kwestia gustu. Mnie Sabalan zostawił całkowicie obojętnym. :)

Johy  2013-03-26 - 15:16

flashen - zgadzam się, zimowa mapka wcale nie odstaje od pozostałych

9.0

Morgoth*  2013-03-26 - 15:39

Ogólnie wszystkie dodatki do BF3 są super (przynajmniej dla mnie). Ten również fajnie się prezentuje.

Ronon929  2013-03-26 - 15:59

onaX, a co Activision robi ze swoimi CODami ? NIC, dają nowe misje do kampanii, pare broni i kilka nowych map do mult,i więc DICE robi naprawdę dużo

fajcyk  2013-03-26 - 16:01

Bitwa powietrzna to walka 24, a nie 16 samolotów, jak zostało wspomniane w recenzji. Sam dodatek - najlepszy zaraz po karkandzie i godnie konkurujący z aftermath. Polecam ;d

kuba1711  2013-03-26 - 16:08

A wie ktoś, jak stoi Dogrywka z serwerami? Jest ich dużo i czy grają na nich ludzie? Chciałbym sobie kupić, ale nie mam pewności, czy to nie wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Kąsacz  2013-03-26 - 16:10

Dodatek jest ok :) oceniając je wszystkie to moje zestawienie wygląda tak: 1) B2K ---- Najlepsze co mogli zrobić czyli wrzucić stare sprawdzone mapy z NAJLEPSZEJ części Battlefield czyli "dwójki" :) 2) Aftermatch - zaskakująco ciekawe mapki, które mi sprawiły dużo funu :) 3) Armored Kill + End Game - ten pierwszy za esencję tego co lubię w Battlefield czyli ogromne mapy ten drugi za motorki, spoko mapy i nawet niezły CTF 5) 6) 7) .... 99) CQ - najgorszy dodatek, generalnie nie wiem co robi w serii BF, odpowiedz na skamlenie o małe mapy gości co lubią jak im tysiące punktów sie nabija na mapce Metro. rozegrałem może po dwie gry na każdej mapie i nigdy więcej do niego nie wróciłem :) Osobiście to czekam na BF4 oby tylko znalazł się w nim Commander, większy teamplay (rozmowy in-game, współpraca całych squadów), trochę większa destrukcja (ale bez przesady dla mnie to trochę głupota gdy na mapie nagle nie ma żadnej ściany, aż takiego realizmu nie potrzebuję - zresztą gdzie ten realizm skoro postać spawnuje się po 10 sekundach ?), a także promowanie a nie gnębienie ludzi, którzy np. potrafią latać jetem czy innymi pojazdami - chcesz mieć staty 100/5 jak ten koleś, który lat ...

grbibek  2013-03-26 - 16:17

jak dla mnie to ten cały premium to jeden wielki kibel ;) żałuje że kupiłem odrazu zabuliłem 150 , następnego bfa kupie po roku zaoszczędzę wtedy sporo kasy .pozdrawiam

Emiliano666  2013-03-26 - 16:50

Ja już tych dodatków nie kupuje bo zaraz BF4 wyjdzie to se go kupie... ale wku**a mnie jedna rzecz... gra jeszcze nie wyszła, a już zapowiedziany jest ponoć dodatek DLC który będzie z grą przy zakupie pre-ordera... dlaczego tego nie dodadzą normalnie do gry tylko znowu będzie akcja z dodatkami DLC.... moim zdaniem to jest zwykłe wyłudzanie pieniędzy, a ludzie sie na to nabierają i kupują te dodatki i brną w to bagno.. ;( gdy wprowadzili premium do BFa3 poczułem się najzwyklej oszukany bo sprzedali mi nie pełny produkt...

Kąsacz  2013-03-26 - 16:59

DLC dodawane do pre-ordera to przesada, ale wydawanie DLC po np. 3-4 miesiącach a potem przez następny rok jest całkiem normalne przypominam, że do BF2 też były wydawane dodatki różnica jest taka, że nie nazywało się to jeszcze DLC :P Takie pytanie kto wam karze je kupować ? :P

Mitsukai  2013-03-26 - 17:13

Dla mnie model DLC w BF jest akuratny (zakladam ze w 4 bedzie taki sam :)). Cenowo, zwlaszcza podczas licznych przecen, sa prawie za darmo (patrzac na zawartosc premium), do tego nie ma w nich nic co by psulo balans gry, tym, ktorzy ich nie posiadaja. To ze zapowiedzieli przed premiera tez nie powinno dziwic, nie pierwszy i nie ostatni raz. Zreszta, ci co najglosniej krzycza przy okazji widza w BF3 najwieksze zlo, wiec i tak ich to nie dotyczy bo ani gry ani dodatkow nie kupia. BTW BF4 to ma byc jakis wiekszy zapowiedziany na konkretna godzine event? Na GameTrailers cos odlicza do 7 rano i nie wiem czy jest sens odpalac pc wtedy.

wcogram  2013-03-26 - 17:15

A mi się dobrze gra. BaseRape tak jak się jest campiącym frajerem to tak.

onaX  2013-03-26 - 20:58

kasacz to im karze kupowac ? bo wycieli to z gry zeby osobno sprzedac haha, i nie lubie codow jak co :D

Nolifer  2013-04-09 - 01:26

Teraz tylko czekać na premium w promocji i kupić wszystkie dodatki :)