Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 20 sierpnia 2017, 11:30

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Spis treści

Czasami nie rozumiemy fenomenu jakiejś gry i całe zamieszanie wokół niej uznajemy za głupie. Być może dla wielu z Was tak było z Minecraftem, Pokemonami czy World of Warcraft, ale zawsze za tak wielkim zainteresowaniem stoi nie tyle głupota (nasza czy innych), tylko konkretne czynniki, które składają się na powodzenie danego tytułu wśród graczy. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym zachodnim produkcjom, które z jakiegoś powodu odniosły w Polsce niebotyczny wręcz sukces i skupiły wokół siebie wiernych fanów, nawet dzisiaj wspominających swoje ukochane hity z łezką w oku lub... wciąż w nie grających. Czemu niektóre gry zdobyły w Polsce większą popularność niż gdziekolwiek indziej na świecie?

Chodzi o pieniądze...

Często chodziło o pieniądze. Kasa, szczególnie ta od mamy i taty, musiała się zgadzać, dlatego niejednokrotnie odpowiednia cena przesądzała o popularności tytułu. Niekiedy jednak istotny okazywał się przyjęty model dystrybucji i powszechny dostęp do gry. W czasach, kiedy wciąż królowały komputerowe pisemka z płytkami CD – internet, choć dynamicznie się rozwijał, pozostawał poza zasięgiem Jana Kowalskiego; stałe łącza wyparły modemy stosunkowo późno i dopiero wówczas, gdy staniały z 1500 zł do 150–200 zł. Dlatego fakt, że gra ukazywała się w Świecie Gier Komputerowych albo CD-Action, powodował, że wszyscy w danym miesiącu graliśmy w to samo. Jeśli dana produkcja sprzedawana była w kioskach, dostęp do niej mieli nie tylko klienci salonów prasowych i sklepów z grami dużych miast, ale również mieszkańcy miasteczek i wsi.

...i polską wersję

Nie bez znaczenia była także rodzima wersja. Język angielski w szkołach to wcale nie tak dawny pomysł i w latach 90. wydanie gry po polsku mogło decydować o wielkości jej sprzedaży (a i dzisiaj to nadal ważny czynnik wpływający na zainteresowanie danym tytułem). Być może część z Was pamięta jeszcze, że dawniej konsolowe gry nie były w ogóle tłumaczone, przez co stawały się nie tylko obiektem kpin, ale też zrażały do siebie potencjalnych nowych odbiorców. Lokalizacja bezpośrednio wiąże się z przystępnością gry, a przystępność jest już czynnikiem, który przekłada się na sukces.

Przedstawiamy zatem wybrane pozycje, które w szczególny sposób zachowały się w sercach polskich graczy, choć w krajach, w których zostały wyprodukowane, nie są zazwyczaj darzone aż takim kultem.

Na potrzeby tego artykułu wybraliśmy gry, które osiągnęły w Polsce większy sukces niż gdziekolwiek indziej na świecie. Oparliśmy się na zestawieniach popularności opracowanych przez firmę Google.

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji
Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około dwudziestoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze
Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze

Nie każda klasyka interaktywnej rozrywki trafia na sklepowe półki w idealnym stanie technologicznym. Czasami to właśnie produkcje najmniej dopracowane zdobywają serca graczy swoją historią i klimatem, potrafiącym odwrócić uwagę od wszechobecnych błędów.

Wspominamy gry MMORPG, które podbiły serca polskich graczy
Wspominamy gry MMORPG, które podbiły serca polskich graczy

Nie tylko Twierdza czy Gothic są popularne w kraju nad Wisłą. Polskę udało się również podbić kilku tytułom sieciowym, które cieszą się u nas ogromną popularnością, a niekoniecznie są tak chwalone w innych zakątkach globu – i nie chodzi tylko o Tibię!