Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 7 października 2016, 11:36

Pogromcy growych mitów – czy kiedyś naprawdę było lepiej?

Wraz z kolejnymi, mniejszymi i większymi grzeszkami współczesnej branży wielu graczy nabrało przekonania, że kilkanaście lat temu gry wideo były dłuższe, trudniejsze i ogólnie lepsze. Czy rzeczywiście pogląd ten ma rację bytu?

Spis treści

Gry były kiedyś mniej poprawne polityczne

Nie da się ukryć, że w swych szczenięcych latach gry wideo chętnie wykorzystywały kontrowersje jako motor napędowy marketingu. Tytuły, które normalnie mogłyby jedynie pomarzyć o większej popularności ze względu na niezbyt odkrywcze mechaniki czy kiepską fabułę, chwytały się więc wszystkiego, by zdobyć rozgłos – przy założeniu, że nieważne, jak mówią, byleby mówili. Dostawaliśmy więc kwiatki pokroju Custer’s Revenge, gdzie zadaniem gracza było dotarcie do uwięzionej Indianki i zgwałcenie jej, czy Postala, gdzie w hurtowych ilościach mordowaliśmy cywili i łamaliśmy prawo w każdy możliwy sposób. Dziś oczywiście także mamy podobne przykłady – na myśl przychodzi chociażby polskie Hatred, za sprawą którego na nowo rozgorzała cichnąca nieco dyskusja na temat przemocy w grach.

Gliwickie studio Destructive Creations lubuje się w kontrowersjach – najpierw Hatred, teraz IS Defense. Niestety, w parze z rozgłosem nie zawsze idzie wysoka jakość. - 2016-10-07
Gliwickie studio Destructive Creations lubuje się w kontrowersjach – najpierw Hatred, teraz IS Defense. Niestety, w parze z rozgłosem nie zawsze idzie wysoka jakość.

Tworzenie kontrowersyjnych produkcji stało się coraz mniej popularne wraz z dojrzewaniem medium. Interaktywna rozrywka nadal chętnie porusza tematy tabu, tym razem jednak zazwyczaj próbując przy tym zwrócić uwagę na jakiś konkretny problem lub osadzając w rolach głównych przedstawicieli mniejszości. Nie wszystkim się to oczywiście podoba: wielu graczy sądzi, że treść nowych produkcji jest w dużej mierze dyktowana chęcią bycia postępowym i poprawnym politycznie za wszelką cenę. W niektórych przypadkach ma to nawet pewne uzasadnienie: chociażby obecna w Mass Effekcie 3 opcja gejowskiego romansu Shepharda niezbyt pasowała do poprzednich części (gdzie komandor był przecież heteroseksualny) i robiła wrażenie wciśniętej na siłę. Ale kiedy indziej oskarżenia o zbytnią polityczną poprawność ocierają się o absurd. Całkiem niedawno doświadczyło tego EA Sports w odniesieniu do FIF-y 17, gdzie w pierwszej w historii serii kampanii fabularnej wcielamy się w czarnoskórego piłkarza. Cóż, interaktywna rozrywka jako młode medium będzie musiała uporać się z takimi problemami, jeśli rzeczywiście ma zamiar kiedyś na poważnie zabierać głos w dyskusjach na trudne tematy.

W zależności od wyboru gracza gdzieś pomiędzy drugą i trzecią częścią Mass Effecta komandor Shephard mógł zmienić swoje upodobania seksualne o 180 stopni. - 2016-10-07
W zależności od wyboru gracza gdzieś pomiędzy drugą i trzecią częścią Mass Effecta komandor Shephard mógł zmienić swoje upodobania seksualne o 180 stopni.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Z którym poglądem zgadzasz się najbardziej?

Gry były kiedyś dłuższe.
2,4%
Gry były kiedyś bardziej dopracowane technicznie.
3,8%
Gry były kiedyś trudniejsze.
8,8%
Gry były kiedyś tańsze.
4,9%
Gry nie były kiedyś dzielone na części.
48,7%
Gry były kiedyś mniej poprawne polityczne.
15,9%
Gry były kiedyś robione z pasją.
15,6%
Zobacz inne ankiety