Titan Quest Android

Titan Quest to oryginalne połączenie akcji i elementów fabularnych, sygnowane nazwiskiem Briana Sullivana, współtwórcy m.in. Age of Empires. Konwersję na urządzenia mobilne z systemem Android opracowała firma DotEmu, specjalizująca się w przenoszeniu na smartfony i tablety klasycznych hitów.

RPG, hack'and'slash, widok izometryczny, multiplayer, kooperacja, mitologia grecka, RPG akcji.

Titan Quest - screen - 2016-05-19 - 321944Titan Quest - screen - 2016-05-19 - 321943Titan Quest - screen - 2016-05-19 - 321942Titan Quest - screen - 2016-05-19 - 321941Titan Quest - screen - 2016-05-19 - 321940

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Titan Quest | AND

7lipca2016

7lipca2016

Google Play

Android
Okładka Titan Quest (AND)
Titan Quest

Titan Quest to wydane na platformę Android RPG akcji. Tytuł należy do kategorii premium, co oznacza, że jest pozbawiony mikropłatności. Jest to mobilna konwersja pecetowej produkcji z 2006 roku. Pierwowzór z PC opracowało studio IronLore, podczas gdy wydanie na smartfony i tablety powstało w zespole DotEmu.

Fabuła

Gra Titan Quest jest rzadkim przypadkiem RPG-a, który zamiast klasycznego fantasy oferuje realia wzorowane na mitologiach starożytnych Grecji, Egiptu oraz Azji. W momencie rozpoczęcia kampanii ludzkość od jakiegoś czasu nie jest w stanie komunikować się z bogami, a co gorsza, na krainę śmiertelników inwazję przypuściły różnorodne potwory. Gracz wciela się w bohatera, którego zadaniem jest przywrócenie porządku na świecie. Szybko odkrywa, że wszystkie te problemy są skutkiem knowań tytanów. Kampania obraca się więc wokół prób pokrzyżowania ich planów.

Mechanika

Wydane na mobilny system Android Titan Quest to klasyczne RPG akcji zrealizowane w konwencji hack'n'slash. Wydarzenia obserwujemy więc z kamery umieszczonej wysoko nad głową postaci, a zabawa polega głównie na eksplorowaniu świata, wypełnianiu zadań oraz przede wszystkim potyczkach z hordami wrogów za pomocą zręcznościowego systemu walki. Zapewnia on sporą swobodę, pozwalając na korzystanie z szerokiego arsenału broni białej, różnorodnych łuków oraz sporego wyboru zaklęć.

Gra oferuje rozbudowaną mechanikę rozwoju, w ramach której możemy doprowadzić bohatera do specjalizacji w jednej z 30 profesji i 150 umiejętności. Struktura świata jest otwarta, a kampania imponuje swoimi rozmiarami, zapewniając ponad 60 godzin zabawy. Podczas nich mamy okazję zmierzyć się z 80 typami wrogów i sporym zestawem potężnych bossów.

Kwestie techniczne

W porównaniu z pecetowym pierwowzorem wycięto opcję multiplayer, ale za to tryb kampanii pozostawiono bez zmian, dodając jedynie nowy system sterowania, dopasowany do ekranów dotykowych. Warto wspomnieć, że produkcja zawiera wyłącznie podstawową wersję gry, bez znanego z PC dodatku Immortal Throne.

Minirecenzja Titan Quest – rasowy hack-and-slash

PLUSY:
  • pod względem zawartości bije na głowę inne mobilne RPG akcji;
  • rozbudowana fabuła z masą zadań głównych i pobocznych;
  • oprawa graficzna, która prezentuje się świetnie również na zbliżeniach;
  • brak mikrotransakcji.
MINUSY:
  • słaba optymalizacja, objawiająca się drastycznymi spadkami płynności;
  • nie do końca przemyślany model sterowania;
  • mikroskopijna czcionka.

Wydany w połowie 2006 roku na komputerach PC hack-and-slash Titan Quest był grą świetną i uważaną przez wielu graczy za jeden z najbardziej udanych „diablopodobnych” RPG akcji. Jednocześnie był też produkcją lekko niedocenioną, o której – pomimo całkiem udanego trybu multiplayer – słuch dość szybko zaginął. Tym bardziej warto więc przyjrzeć się ponownie grze, która wzorem wielu klasycznych produkcji, po blisko dziesięciu latach od premiery zagościła właśnie na ekranach naszych urządzeń mobilnych.

Elementem, który zapewnia Titan Quest przewagę już na starcie jest fakt, że mamy tu do czynienia z rasowym, soczystym hack-and-slashem w stylu Diablo, oferującym niezwykle dopracowaną oprawę graficzną oraz rozbudowaną historię fabularną z całą masą zadań głównych i pobocznych. To zresztą cecha charakterystyczna większości pecetowych konwersji, które pod względem zawartości zostawiają daleko w tyle większość produkcji typowo mobilnych, odznaczających się wtórną, kreskówkową oprawą graficzną, uproszczoną mechaniką rozgrywki, a nierzadko zniszczonych przez model free-to-play. Mobilny Titan Quest to aplikacja pełnopłatna, która mimo stosunkowo wysokiej ceny, zapewnia nam ok. 30 godzin zabawy, bez konieczności dokonywania mikrotransakcji czy czekania na uzupełnienie paska energii.

Niestety podobnie jak w przypadku większości pecetowych konwersji, w grze nie obyło się bez zgrzytów i problemów technicznych, o których z całą pewnością należy wiedzieć przez zakupem Titan Quest. Pierwszą z nich jest dość słaba optymalizacja, objawiająca się drastycznymi spadkami płynności, które w zależności od intensywności akcji mogą całkowicie uniemożliwić nam rozgrywkę. Co więcej okazuje się, że nie jest to tylko i wyłącznie kwestia mocy posiadanego sprzętu, gdyż Titan Quest testowany na iPadzie Air 2 oraz iPhonie 6S wykazywał podobne problemy na obu urządzeniach.

Drugim z elementów, który podczas zabawy może nas nieco zirytować jest nie do końca przemyślany model sterowania. Mimo, że gry z gatunku hack-and-slash doskonale nadają się do obsługi metodą point-and-click, twórcy postawili tu na wirtualny pad kierunkowy oraz zmieniające się w zależności od kontekstu przyciski akcji. Różnica jest zaś mniej więcej taka, jak pomiędzy oryginalnym, pecetowym Diablo, a jego konwersją na konsolę PlayStation i w pewnym sensie wpływa ona na samą mechanikę rozgrywki, co przecież nie każdemu może przypaść do gustu. Dodatkową niedogodność stanowi też fakt, że kontekstowość przycisków akcji nie zawsze działa właściwie i często zdarza się, że zamiast zaatakować stojącego przed nami przeciwnika, nasz protagonista zabiera się za rabowanie leżących za nim zwłok.

Ostatnim z drobnych grzeszków Titan Quest jest mikroskopijna czcionka, towarzysząca nam podczas przerywników oraz dialogów. To jednak stosunkowo mało uciążliwy minus zważywszy na to, że sama oprawa graficzna gry znakomicie przeszła próbę czasu i prezentuje się świetnie również na zbliżeniach, dzięki czemu z równie dużą przyjemnością gra się nam na tabletach, jak i niewielkich ekranach smartfonów. Podsumowując, jeśli należymy do zapalonych fanów gatunku hack-and-slash i jesteśmy w stanie przymknąć oko na pojawiające się okazjonalnie niedogodności gry, Titan Quest będzie dla nas grą, obok której w żadnym wypadku nie powinniśmy przejść obojętnie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Oczekiwania czytelników: 10 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Gry podobne do Titan Quest

Wymagania wiekowe Titan Quest

12+

Wracamy do Titan Questa - Diablo w klimatach mitologii

Wracamy do Titan Questa - Diablo w klimatach mitologii [6:20]

Kiepski klon Diablo czy niedoceniana gra? Mitologie świata to niewyczerpane źródło historii. Trudno się dziwić, że twórcy gier czasem czerpią z niej inspiracje. Nie zawsze wychodzi im to na dobre. Titan Quest, całe szczęście, jest chlubnym przykładem symbiozy elektronicznej rozrywki oraz światowych mitów. Jak broni się dzisiaj jedna z najbardziej niedocenianych gier z gatunku hack&slash?

15 graczy poleca tę grę. Ostatnio:

Kunnek

ArakisPL

WildCamel

ProducenciPaszy

buqal

Gorn221

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
08.07.2016 23:13
ArakisPL
1
Junior

Mam nadzieje że wyjdzie z tego dobry port na urządzenia mobilne :p

post wyedytowany przez ArakisPL 2016-07-08 23:14:54