Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 29 października 2020, 15:35

New Game Plus

nowa gra plus, New Game +

Tryb rozgrywki odblokowywany po pierwszym ukończeniu danej produkcji. Dzięki Nowej grze plus gracz może rozpocząć zabawę od nowa z wykorzystaniem funkcji niedostępnych za pierwszym razem, jednocześnie zachowując dostęp do odblokowanych już umiejętności postaci i zdobytych elementów wyposażenia.

Przez wzgląd na konieczność zachowania ciągłości fabularnej, wśród przedmiotów, do których zachowujemy dostęp w trybie New Game Plus, najczęściej nie uświadczymy elementów wyposażenia powiązanych z historią. To samo tyczy się na przykład zrekrutowanych wcześniej członków drużyny.

Oprócz tego w omawianym module na odblokowanie mogą czekać zdolności i ekwipunek niedostępne w pierwszym przejściu gry; czasami otrzymujemy do sprawdzenia również zupełnie nowe wątki fabularne. Poza tym ze względu na fakt, że w trybie Nowa gra + zabawę rozpoczynamy już rozwiniętą postacią, często cechuje się on wyższym poziomem trudności.

Tryb Nowa gra plus w grze God of War z 2018 roku pozwala na rozpoczęcie przygody z już odblokowanymi umiejętnościami bohaterów i elementami wyposażenia. - 2020-10-29
Tryb Nowa gra plus w grze God of War z 2018 roku pozwala na rozpoczęcie przygody z już odblokowanymi umiejętnościami bohaterów i elementami wyposażenia.

Zazwyczaj moduł New Game Plus spotyka się w grach RPG, choć można go znaleźć również w pozycjach innego typu. Pierwszą produkcją, w której opisywany tryb został nazwany New Game Plus, był Chrono Trigger wydany w 1995 roku. Niemniej podobne warianty rozgrywki można było znaleźć również w starszych grach, na czele z seriami The Legend of Zelda oraz Super Mario.