Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

świat gry

świat otwarty; świat półotwarty

Wykreowana na potrzeby gry fikcyjna rzeczywistość, w której toczą się wydarzenia z udziałem bohatera kierowanego przez gracza. Świat gry składa się zarówno z miejsc odwiedzanych podczas rozgrywki, jak i zamieszkujących je postaci wraz z zachodzącymi między nimi relacjami.

Światy gry występujące we współczesnych grach wideo można podzielić ze względu na konstrukcję. Stosunkowo najłatwiejsze do wykreowania, a także najlepiej sprawdzające się przy grach o liniowej konstrukcji fabularnej, są światy zamknięte – składające się z szeregu korytarzowych lokacji, które postać gracza pokonuje w ustalonej przez twórców kolejności. Ich przeciwieństwem są światy otwarte (ang. open world), zapewniające graczowi niemal nieograniczoną swobodę eksploracji (nieprzerywanej ekranami ładowania) i wiele aktywności do wykonania; zazwyczaj idą one w parze z sandboksowym modelem rozgrywki. Kompromis pomiędzy tymi dwiema ścieżkami stanowią światy półotwarte – w grach je oferujących bohaterowie trafiają do rozległych lokacji-hubów, które mogą dowolnie eksplorować, zaś wypełnianie kolejnych zadań fabularnych otwiera dostęp do nowych miejsc.

Na odbiór świata gry często wpływ mają takie detale jak jego flora i fauna. W The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) napotkać można np. mamuty. - 2016-11-25
Na odbiór świata gry często wpływ mają takie detale jak jego flora i fauna. W The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) napotkać można np. mamuty.

Bogactwo świata gry oceniane jest na ogół przez pryzmat różnorodności elementów, z jakich został on zbudowany (np. lokacje, bohaterowie niezależni, przeciwnicy, tło fabularne). Ma ono znaczenie zwłaszcza w grach typu sandbox, gdzie z założenia gracze powinni mieć sporą swobodę działań. Co za tym idzie, deweloperzy często decydują się na konstruowanie rozległych krain z dużą liczbą postaci niezależnych, miejsc do odwiedzenia i związanych z nimi wydarzeń.