Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 maja 2005, 10:41

autor: Krzysztof Bartnik

Wojny napoleońskie w pigułce – część 6

Przed prawie dwoma tygodniami na półki sklepowe w naszym kraju trafiła strategia czasu rzeczywistego, pt. Kozacy II: Wojny Napoleońskie, my zaś kontynuujemy nasz cykl wiadomości poświęconych samemu Napoleonowi Bonaparte oraz najważniejszym wydarzeniom i militarnym kampaniom z jego życia.

Przed prawie dwoma tygodniami na półki sklepowe w naszym kraju trafiła strategia czasu rzeczywistego, pt. Kozacy II: Wojny Napoleońskie, my zaś kontynuujemy nasz cykl wiadomości poświęconych samemu Napoleonowi Bonaparte oraz najważniejszym wydarzeniom i militarnym kampaniom z jego życia.

Szósta część cyklu „Wojny napoleońskie w pigułce” opisuje wielką, przegraną przez Napoleona, „Bitwę Narodów” pod Lipskiem, zajęciu Paryża przez wojska antynapoleońskiej koalicji, abdykacji Cesarza oraz jego powrocie do Francji po zesłaniu na Elbę. Zapraszam.

Wojny napoleońskie w pigułce – część 6 - ilustracja #1

Niepowodzenie wyprawy na Rosję zachęciło przeciwników Napoleona do ponownego wystąpienia przeciw niemu. Do lutego 1813 roku Rosjanie zajęli już Księstwo Warszawskie, zaś w marcu doszli do Łaby. Wtedy Prusy i Austria zawarły sojusze z Rosją i wypowiedziały wojnę Francji. Do szóstej koalicji antyfrancuskiej dołączyła też Szwecja. Tymczasem Napoleonowi udało się we Francji odtworzyć około 150-tys. armię i z nią wrócił do Saksonii, a nawet odniósł w maju dwa większe zwycięstwa pod Lützen i Budziszynem nad wojskami pruskimi i rosyjskimi, po których zawarto rozejm do 4 sierpnia 1813 roku.

Wojny napoleońskie w pigułce – część 6 - ilustracja #2

Po wznowieniu walk, doszło 16-19 października pod Lipskiem do wielkiej „Bitwy Narodów”, która rozegrała się pomiędzy wojskami pod dowództwem Napoleona (Francuzi, Polacy, Sasi), a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Sprzymierzeni podjęli działania pod wodzą Gebharda von Blüchera, księcia Karola Szwedzkiego (Bernadotte) i Karla Schwarzenberga. Ich taktyka polegała na unikaniu samego Napoleona, ale na starciach z jego marszałkami, co dało im zwycięstwa w potyczkach pod Grossbeeren, Kulm, Katzbach i Dennewitz.

Wojny napoleońskie w pigułce – część 6 - ilustracja #3
Bitwa pod Lipskiem

Napoleon, któremu nie udało się zdobyć Berlina, wycofał się na zachód, przekraczając pod koniec września Łabę i organizując swoje siły wokół Lipska, aby chronić swoje linie i spotkać się ze sprzymierzonymi. Armia francuska została skoncentrowana na obszarze od Taucha, przez Stötteritz, gdzie ulokowano dowództwo, aż do Lindenau. Prusacy nadciągnęli z kierunku Wartenburga, Austriacy i Rosjanie od Drezna, a siły szwedzkie od północy. W sumie Francuzi mieli około 190 tysięcy żołnierzy, zaś koalicjanci około 330 tysięcy. Warto dodać, że obie strony dysponowały silną artylerią.

Wojny napoleońskie w pigułce – część 6 - ilustracja #4
Bitwa pod Lipskiem – faza 1
Wojny napoleońskie w pigułce – część 6 - ilustracja #5
Bitwa pod Lipskiem – faza 2

Bitwa rozpoczęła się 16 października atakiem 78 tysięcy żołnierzy koalicji antynapoleońskiej od południa i 54 tysięcy wojaków od północy, którzy niewiele jednak osiągnęli i zostali zmuszeni do wycofania. Następnego dnia obie strony toczyły potyczki w oczekiwaniu na nadejście posiłków. 18 października sprzymierzeni przeciw Napoleonowi przypuścili silny atak ze wszystkich stron, po blisko dziewięciu godzinach bitwy wypierając powoli Francuzów w stronę Lipska. Obie strony poniosły ciężkie straty i tylko odwaga francuskich żołnierzy zapobiegła przełamaniu frontu. Napoleon dostrzegł, że bitwa może się zakończyć jedynie klęską i w nocy z 18 na 19 października rozpoczął wycofywanie większości armii przez Elsterę, w czasie którego zginął dowódca sił polskich, książę Józef Poniatowski. Przeprawa szła dobrze, dopóki nie został przypadkowo zniszczony jedyny most, pozostawiając francuskiej straży tylnej pójście do niewoli lub utonięcie w rzece. Bitwa oznaczała koniec francuskiego imperium na wschód od Renu i przejście wielu państw nadreńskich, dotychczasowych sojuszników Napoleona, na stronę wroga.

Wojny napoleońskie w pigułce – część 6 - ilustracja #6
Pomnik „Bitwy Narodów” pod Lipskiem

W następnym roku wojska koalicji wkroczyły do Francji. Napoleonowi udało się odnieść jeszcze kilka zwycięstw, ale nie był w stanie powstrzymać ich marszu na Paryż. 31 marca wojska sprzymierzonych znalazły się w stolicy Francji. W tej sytuacji Napoleon zdecydował się 4 kwietnia abdykować na rzecz swojego syna, Napoleona II. Sprzymierzeni zażądali jednak abdykacji bezwarunkowej. Dwa dni później Napoleon ustąpił i zrzekł się tronu. Pokonany cesarz został zesłany na Elbę u wybrzeży Włoch. Opuściła go wtedy także jego żona, Maria Luiza, która wróciła do swej cesarskiej rodziny w Wiedniu. We Francji zostało restaurowane królestwo i władzę przejął król Ludwik XVIII, młodszy brat Ludwika XVI, panującego do Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Koalicja zawarła z nim pokój, zaś we wrześniu rozpoczął się Kongres Pokojowy w Wiedniu, na którym zwycięzcy zamierzali ustalić mapę Europy po wojnach napoleońskich.

„Życie obywatela należy do ojczyzny.” – Napoleon Bonaparte

Informacje o wzrastającym niezadowoleniu we Francji dotarły do Napoleona w pierwszych tygodniach 1815 roku powodując przyspieszenie przygotowań do jego powrotu. W połowie lutego na wyspę dotarł Fleury de Chaboulon, wysłannik Huguesa Bernarda Mareta, księcia Bassano, który dokładnie i rzeczowo przedstawił sytuację we Francji. Cesarz mógł przedostać się na kontynent bez większego ryzyka na jednym z małych stateczków, zawijających dość często do portów na Elbie, ale postanowił zabrać ze sobą żołnierzy. Batalion grenadierów gwardii i szwadron lansjerów miały być przerzucone do Francji na brygu i kilku małych statkach handlowych. Ryzyko było duże, gdyż na Morzu Liguryjskim i Cieśninie Korsykańskiej można było natknąć się na okręty angielskie i francuskie.

Wojny napoleońskie w pigułce – część 6 - ilustracja #7
Józef Antoni Poniatowski

Cesarz postanowił jednak zaryzykować i pod koniec lutego 1815 roku jego mała flota wyszła w morze i wzięła kurs na północny zachód. Po dotarciu na ląd i opuszczeniu statków część żołnierzy udała się do pobliskiego Cannes po żywność i w celu nabycia koni dla kawalerii. W Grasse Napoleon wydał natychmiast odezwę do armii i narodu francuskiego, a sam poprowadził swoich gwardzistów przez Alpy Prowansalskie na północ. Oddział żołnierzy maszerował ciężką górską drogą mijając Digne i Gap, aby po paru dniach znaleźć się pod murami Grenoble. Dowódca tamtejszego garnizonu miał do dyspozycji kilka batalionów piechoty i jazdę, ale siły te wysłał do La Mure, aby wysadziły most i zagrodziły drogę cesarzowi.

„Władca, który nie króluje w sercu swych ludów, jest niczym.” – Napoleon Bonaparte

Napoleon na widok stojących w szyku batalionów poszedł pieszo w kierunku ich stanowisk. Tutaj popatrzył na pobladłe twarze żołnierzy batalionu piechoty i podszedł jeszcze bliżej. "Żołnierze piątego pułku, czy mnie poznajecie? To ja, wasz cesarz. Jeśli chcecie strzelać do swego cesarza, to strzelajcie!". W tej samej chwili ciżba żołnierska ze szlochem rzuciła się ku swojemu wodzowi. Całowano jego ręce i płaszcz, a uniesienie doszło do zenitu, gdy jeden z żołnierzy wyrzuciwszy u stóp cesarza zawartość tornistra podał mu ukrywanego od jesieni złotego orła...

Przy tworzeniu tego tekstu posiłkowałem się materiałami znalezionymi na poniższych stronach: