Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 sierpnia 2023, 12:10

Wiemy więcej o ataku hakerskim, który doprowadził do wielkiego wycieku GTA 6

Nie tylko Rockstar, ale i Uber, Revolut i Nvidia ucierpiały na skutek działań hakera, który w zeszłym roku wypuścił do sieci materiały z GTA 6.

Źródło fot. Rockstar Games.
i

Zeszłoroczny wyciek GTA VI był jednym z najgłośniejszych w historii branży gier. Haker stojący za tym atakiem nie stanął osobiście przed sądem po opinii psychiatrów, ale i tak do sieci trafiły nowe informacje na temat włamania na serwery firmy Rockstar Games (via BBC).

Pierwsze włamania

Wiemy więcej o ataku hakerskim, który doprowadził do wielkiego wycieku GTA 6 - ilustracja #1
Kradzież kodu GTA VI to bynajmniej nie pierwsze przewinienie hakera. Źródło: Rockstar Games.

Jak pisaliśmy w lipcu, Arion Kurtaj (18 l.) był członkiem grupy hakerskiej Lapsus$ i wykradnięcie danych GTA 6 to bynajmniej nie jego pierwsze przewinienie.

  1. Znacznie wcześniej (w 2021 roku) włamał się na serwery przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego BT oraz należącej do niego firmy EE Limited, żądając 4 milionów dolarów okupu i ostatecznie wykradając 100 mln dol. w kryptowalucie (via BBC).
  2. W styczniu 2022 r. Kurtaj wraz z niepodanym z imienia nastolatkiem (jego głównym współpracownikiem) zostali aresztowani, ale wypuszczono ich na czas dochodzenia. Bynajmniej nie powstrzymało to Brytyjczyka, który w tym samym roku włamał się na serwery Nvidii, m.in. masowo wysyłając wiadomości do pracowników Nvidii z prośbą o przyznanie dostępu w środku nocy.

Doxxing i hotelowe hakerstwo z pomocą Amazonu

Po tym ostatnim włamaniu Kurtaj i jego wspólnik zostali aresztowani w marcu 2022 roku. Jednakże w międzyczasie dane młodzieńca wyciekły do sieci, łącznie z adresem zamieszkania. Miał to być efekt rywalizacji z inną grupą hakerów – była to zemsta za zrujnowanie pewnej witryny i uzyskanie dostępu do danych jej użytkowników

  1. Wskutek tego Kurtaj został przeniesiony do hotelu Travelodge z zakazem korzystania z Internetu i innymi ograniczeniami. Jednak, jak widać po incydencie z Rockstarem, nie powstrzymało to Brytyjczyka.
  2. Kiedy londyńska policja wtargnęła do pokoju Kurtaja po wycieku GTA 6, przyłapała go na gorącym uczynku. Haker wykorzystał pilota Amazon Fire Stick, by połączyć się z siecią za pomocą smartfona za pośrednictwem usług w chmurze. Miał też klawiaturę oraz myszkę i to wystarczyło, by włamał się na serwery nie tylko Rockstar Games, ale też Ubera oraz Revolut.

Mlodzieńcza buta

Nim jeszcze aresztowano go ponownie, Kurtaj napisał na kanale aplikacji Slack Rockstara z żądaniem kontaktu w ciągu 24 godzin, w przypadku nieposłuchania go grożąc wypuszczeniem kodu źródłowego GTA 6. Kevin Barry, główny oskarżyciel, miał też zdradzić, że haker i jego współpracownik często zostawiali obelżywe wiadomości na serwerach poszkodowanych spółek.

Grupa miała też zachowywać się impulsywnie, bez konsekwencji lub planu – co raczej nie dziwi, bo Lapsus składało się głównie z nastolatków lub młodych mężczyzn. Ich dyskusje na Telegramie (udostępnione przez wcześniej wspomnianych rywali) wskazywały, że motywacje hakerów wahały się od szantażu przez chęć zyskania sławy po rozrywkę.

Nie jest jasne, jak wiele zyskała grupa na tych włamaniach. Wspólnik Kurtaja odmówił udzielenia dostępu do swojego portfela z kryptowalutą. Ostateczny wyrok w sprawie obu hakerów zostanie wydany w późniejszym terminie.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej